שתף קטע נבחר

הלמ"ס עדכנה נתונים, החוב-תוצר ירד ב-4.7%

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכנה את נתוני החשבונות הלאומיים ויצרה זעזוע בכל מערך הנתונים במשק. ההשפעה החשובה ביותר נרשמה ביחס בין החוב הלאומי לתוצר הגולמי שירד באופן דרמטי ועשוי להשפיע לטובה על דירוג האשראי של ישראל

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכנה באמצע החודש שעבר את אומדני החשבונות הלאומיים שלה, ומבלי שנרגיש זעזעה את כל מערך הנתונים הכלכליים החשובים של המשק. תשומת הלב הציבורית התמקדה בהשפעת עדכון האומדנים על אומדן הצמיחה ברבעון השני של השנה (שרשם זינוק מרשים של 5.1% במונחים שנתיים), אבל ההשפעה החשובה באמת של עדכון האומדנים היא זאת שנרשמה באומדני התוצר.

 

 

התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) מבטא למעשה את סכום כל המוצרים והשירותים שנוצרו במשק בשנה נתונה. חשיבות נתון זה היא בנתונים הכלכליים הנגזרים ממנו, ובראשם היחס בין החוב הציבורי לתוצר, ושיעור הגירעון הממשלתי במונחי אחוזי תוצר. היחס בין החוב לתוצר נחשב לאחד המדדים החשובים ביותר שאליהם מתייחסות חברות דירוג האשראי, כי הוא מעיד למעשה על יכולתה של כל ממשלה לעמוד בהחזר חובותיה בעתיד. ככל שיחס זה נמוך יותר, גדלה איתנותה הפיננסית של הממשלה הלווה.

 

בעקבות עדכון אומדני החשבונות הלאומיים לאחור, צנח היחס בין החוב הציבורי של ישראל (הכולל בנוסף לחובות הממשלה גם את חובות הביטוח הלאומי, הרשויות המקומיות והמלכ"רים) לבין התוצר בשנת 2012 בלא פחות מ-4.7%: מרמה של 73.1% בסוף השנה ל-68.4% בלבד. כדי להבין באיזה סדרי גודל מדובר, צריך לזכור שללא עדכון האומדנים, ירד בשנה שעברה היחס בין החוב לתוצר בשיעור סמלי של 0.9% בלבד.

 

החל מהחודש שעבר עדכנה הלמ"ס לאחור את נתוני החשבונות הלאומיים בשורה ארוכה של סדרות. עדכונים אלה כוללים בין היתר סיווג מחדש של ענפי כלכלה שונים, והתאמות של לוחות התשומה-תפוקה באותם ענפים. בשלב ראשון עודכנו הנתונים לאחור עד שנת 2006, ובעוד שנה יורחב העדכון עד שנת 1995. בנוסף, החל מהחודש, נוספו לחישוב התוצר רכיבים חדשים שלא נכללו בו קודם לכן, כמו למשל ההשקעה במחקר ופיתוח, שאמורה להגדיל את רמת התוצר בשיעור ממוצע של כ-2% בשנה.

 

עדכון הנתונים משפיע כמובן על כל נתוני הצמיחה לאחור, אבל הוספת רכיבים חדשים לחישוב משפיעה מטבע הדברים בעיקר על נתוני הצמיחה המעודכנים ביותר. תופעה דומה התרחשה גם באוסטרליה, שהייתה המדינה הראשונה שהנהיגה שינויים מסוג זה כבר בשנת 2009, וגם בארצות הברית בחודש שעבר.


פורסם לראשונה 08/09/2013 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים