שתף קטע נבחר

הורשעו אב "הכת הסדיסטית" ועוזרו מירושלים

שש נשים ועשרות ילדים, חלקם ילדיו הביולוגיים של האב, הפכו לקורבנותיו לאחר שהתעלל בהם פיזית ונפשית עם עוזרו, כך פסק בית המשפט. נשותיו עוררו מהומה והוצאו מהאולם כשצעקו: "זו עלילה, המשטרה איימה עלינו"

עבירות מין, אלימות, כליאה בתנאי עבדות והתעללות בנשים ובעשרות קטינים, חלקם ילדיו הביולוגיים של אב "המשפחה" - אלו העבירות שבהן הרשיע היום (ג') בית המשפט המחוזי בירושלים את ראש "הכת הסדיסטית" ועוזרו שנעצרו ברעש גדול לפני כשנתיים. הם הורשעו ברוב האישומים מתוך 20 שהוגשו נגדם.

 

ארבע מנשותיו של ד' התייצבו לצדו בהכרעת הדין והביעו זעם על בית המשפט והרשויות. חלקן צעקו וקיללו, "זה משפט שקר, מעשה עוול, אישה אחת העלילה עלילה", והוצאו בכוח מהאולם. גם לאחר מכן המשיכו לצעוק עד שמאבטחים הרחיקו שתיים מהן.

 

שתיים מהנשים הכחישו מול המצלמות כי חוו משך שנים התעללות קשה: "לא הייתה שום התעללות, זה סיפור אהבה. מדובר בעוול נוראי לא משפט אמת ולא צדק. סתמו לנו את הפיות. לא איפשרו לנו לדבר, איימו על הנשים והילדים", סיפרה אחת מהן. לדבריה, דווקא המשטרה היא זו שגרמה לה נזק: "חטפתי מכות רצח מהמשטרה כדי שאעיד נגדו. סגרו אותנו בנווה תרצה 11 חודשים". גם יתר הנשים אמרו כי המשטרה איימה עליהן וגבתה מהן "עדויות שקר תחת איומים".

 

גיהנום של אלימות פיזית, מינית ונפשית

על פי הכרעת הדין, "המשפחה" כללה שש נשים ועשרות ילדים. האב שכנע את הנשים להצטרף אליו בדרכי נועם, אך משהצטרפו הפכו חייהם לגיהינום שכלל אלימות מחרידה, פיזית, מינית ונפשית, כלפיהן וכלפי ילדיהן. בעת הכרעת הדין הוצאו בכוח שתיים מנשות הכת לאחר שהקימו מהומה באולם. "רק אהבה הייתה בבית", טענו הנשים לאחר הדיון, "הכול שקר".

 

במסגרת הפרשה נאסר לפרסום כתב האישום המלא, אך נמסרה גרסה מתומצתת במטרה למנוע זיהוי של מי מעשרות הילדים הצעירים ואמותיהן. בכתב האישום יוחסו לנאשם העיקרי ד' עבירות של החזקה בתנאי עבדות, התעללות פיזית, נפשית ומינית בקטינים באמהותיהם, כליאת שווא, אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים וכן עבירות אלימות חמורות.

ד' בבית המשפט (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ד' בבית המשפט (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

על פי כתב האישום וההרשעה, ראה עצמו ד' כיורש של דמות מוכרת מהחסידות שעמה נמנה, וכמי שיועד להפיץ את משנתו עלי אדמות. תוך שכנוע ב"כוחותיו" צירף לכת שהקים עוד ועוד נשים, בתחילה בדרכי נועם, אך לאחר שאלה נפלו ברשתו עבר לאלימות קשה, השפלות וביזוי שעברו גם לדור הבא - ילדיו הרכים.

 

הוא עמד בראש "משפחה" שבה חי עם שש נשים ועשרות ילדים ששוכנו בדירות בירושלים, בתל אביב ובטבריה, חלקם ילדיו הביולוגיים, ונהג בהם באכזריות ובאלימות "ככל העולה על רוחו". הוא הואשם כי שלט שליטה מוחלטת בחיי הנשים והילדים, שאותם שלח לעבוד בקיבוץ נדבות ובהפצת משנתו הדתית מבוקר עד לילה, כשהוא משית עליהם משטר אכזרי של ענישה על פי גחמותיו הלא צפויות, מוחק את אישיותם ומעוות את מחשבותיהם.

 

מעשי הענישה, שכונו "דינים", לטענת הפרקליטות, בוצעו באכזריות יוצאת דופן תוך שימוש באלימות קשה, כליאה, הרעבה, מעשי התעללות פיזית ונפשית ומעשי השפלה וביזוי שכללו ביצוע עבירות מין ואלימות קשות, והרחקת אמהות מילדיהן. הפרקליטות טוענת כי שיטות הענישה, אותן לעתים הוציאו לפועל בהוראת ד' בני המשפחה עצמם, ננקטו גם כלפי ילדי "המשפחה".

 

ד' הורשע בביצוע עבירות מין חמורות גם כלפי בנותיו החורגות וילדיו האחרים, וכך גם עוזרו. בין השאר נישא ד' לגרושתו של עוזרו, וגם עליה לא חסו השניים. המשטר שהתנהל בבית "המשפחה" והכפיפות המוחלטת של הנשים והילדים ל-ד' נבעו, לטענת הפרקליטות, מאישיותו הכריזמטית והסגולות הרוחניות שיוחסו לו.

 

אותו עוזר התגורר בבית "המשפחה" ונטל חלק פעיל בעבירות אלימות ומין רבות לאורך שנים, החזקה בתנאי עבדות, התעללות בקטינים, כליאת שווא ועבירות מין ואלימות חמורות. הנאשם האחר נטל חלק בביצוע עבירות אלימות ומין באירוע בודד.

 

בין הממצאים שסייעו רבות לחוקרי המשטרה היו יומני הנשים והילדים. אלה העידו על זוועות הפרשה, שנחשפה באוגוסט 2011 על ידי אחת הנשים שפנתה לרשויות. בחיפוש בבתי העצורים נמצאו אז שוקרים חשמליים, כבלים ומוטות עץ. בנוסף נמצאו מסמכים רפואיים מבתי חולים שונים ברחבי הארץ, המעידים על חבלות גופניות שנגרמו לילדים מהמכות שקיבלו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ד' בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים