שתף קטע נבחר

בג"ץ ראשי העיר: מה יקרה אם ייבחרו שוב?

בלבול אחרי החלטת בית המשפט: רוכברגר וגפסו אומנם הודחו על רקע אישומים, אבל הותר להם להתמודד שוב ברמה"ש ובנצרת עילית. מה הסיכוי ששניהם יתחילו בקרוב קדנציה חדשה וגם יסיימו אותה? המומחים חלוקים

בצמרת מערכת המשפט מביעים סיפוק מפסיקת בג"ץ ומאמינים כי מדובר בסוף דרכם הפוליטית של ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, ושל ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, על רקע האישומים נגדם. מנגד יש מי שטוען שמכיוון שפסיקה נוגעת לראשי ערים שהואשמו לאחר בחירתם, לא תהיה לה השלכה על הבחירות הקרובות לרשויות המקומיות. רוכברגר וגפסו יוכלו להתמודד שוב תפקידיהם, ואם ייבחרו שוב, תגיע השאלה הזאת ככל הנראה שוב לבג"ץ.

 

גורם משפטי בכיר הביע אמש (יום ג') סיפוק מהחלטת בג"ץ ואמר שהיא מחזקת את טוהר המידות בשלטון המקומי. אותו גורם הביע שביעות רצון מכך שבג"ץ למעשה ביקר את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, שבזמנו בחר להטיל על מועצת העיר את האחריות להעביר ראש עיר מתפקידו.


רוכברגר מואשם בהפרת אמונים, במרמה וברישום כוזב במסמכי תאגיד בעת ששימש כיו"ר קרן השתלמות של עובדי רשויות מקומיות. כתב האישום מייחס לו גם קבלה במרמה של כ-120 אלף שקל מהקרן בזמן שכיהן כראש עיר. גפסו נאשם בלקיחת שוחד, ולטענת הפרקליטות הוא וחבר מועצה התנו את המשך העסקתה של עובדת עירייה בהתפטרותו של בעלה לשעבר, שכיהן כחבר מועצה. משלא עשה כך, נטען בכתב אישום, פוטרה העובדת.

 

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי וחוקתי מאוניברסיטת חיפה, סבור הוא שפסק הדין סימן את הדרך לראשי הערים המכהנים או הפוטנציאלים שנגדם עומדים כתבי אישום את הדרך: "הוא אמר להם 'חבל לכם לשוב ולהיבחר, כי בכל מקרה התוצאה חייבת להיות הפסקת כהונתכם'".

 

בג"ץ אומנם הדיח את גפסו ורוכברגר, אבל התיר להם להתמודד שוב.

"אבל הם יעמדו אחרי הבחירות מול מועצת עיר שתתכנס כדי להחליט אם להדיח אותם. במידה שהמועצה תחליט לא להדיח – קרוב לוודאי שבית המשפט יקבע שהחלטתה בלתי סבירה באופן קיצוני ויפסול אותם בעצמו".

ארכיון. "השופטים טעו, אסור היה לאפשר למודחים להתמודד" (קרדיט: חיים צח) (קרדיט: חיים צח)
ארכיון. "השופטים טעו, אסור היה לאפשר למודחים להתמודד"(קרדיט: חיים צח)

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

אז למה מלכתחילה לאפשר להם להתמודד?

"כאן שופטי בג"ץ טעו".

 

המצב הזה נמשך שנים. מה הפתרון?

"זה חמור מאוד שהמחוקק לא לוקח אחריות וקובע בחוק באילו נסיבות מודח ראש עיר מכהן מתפקידו".

 

מתייחסים לנאשמים כאל מורשעים

אבל לא כולם שותפים לדעה שלהחלטת בג"ץ מאתמול תהיה השפעה מכרעת על המערכת הפוליטית ברשויות המקומיות. פרופ' אריאל בנדור, מומחה למשפט חוקתי מאוניברסיטת בר אילן, שנבחר לאחרונה לנציג האקדמיה לוועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה הבא, סבור שלפסק הדין לא יהיו השלכות מרחיקות לכת. הוא מעריך שמועמד המתמודד עם כתב אישום ובכל זאת ינצח בבחירות – כלל לא יודח. "אם נאשמים בפלילים ייבחרו לראשות עיר ומועצת העיר תחליט לא להדיח אותם, בג"ץ יתערב וידיח אותם רק במקרה קיצוני", הוא אומר. "לא סתם בג"ץ אישר להם להתמודד שוב".

 

 (צילום: רענן בן צור, מוטי קמחי, משה מזרחי "חדשות 24", עידו ארז, חיים הורנשטיין, אביהו שפירא, חגי אה) (צילום: רענן בן צור, מוטי קמחי, משה מזרחי
(צילום: רענן בן צור, מוטי קמחי, משה מזרחי "חדשות 24", עידו ארז, חיים הורנשטיין, אביהו שפירא, חגי אה)

 

פרופ' בנדור מבדיל בין שני סוגי מועמדים: אלה שכתב האישום הוגש לפני שנבחרו ואלה שכתב האישום הוגש לאחר מכן. "בג"ץ הדיח את ראשי ערים האלה על סמך כך שהבוחר בחר בהם מבלי שידע שיואשמו בפלילים בעתיד. המצב יהיה שונה לגמרי לאחר הבחירות, כשבג"ץ ידון במקרים של ראשי ערים שנבחרו חרף העובדה שהציבור ידע על כתב האישום שלהם", הוא אומר.

 

"זו טעות לרוץ למסקנות כוללניות. מדובר בפסיקה מעניינת אבל היא ספציפית לגופו של עניין. לראייה פסק הדין של חיים רמון, שם העליון אישר את מינויו לשר אחרי שהורשע בעבירת מין. הסיבה המרכזית להחלטה הייתה שצריך לתת משקל לכך שהכנסת אישרה את המינוי על סמך הכרתה את ההרשעה. החוק הזה יחול, על אחת כמה וכמה, אם תושבי הרשות המקומית בחרו את ראש העיר כשהם מכירים את ההרשעה".

 

בנדור מתח ביקורת גם על גוף הפסיקה הנוכחית של בג"ץ: "יש כללים ברורים בחוק בנוגע למעשים פליליים של נבחרי ציבור: אם הנבחר הורשע ונקבע שיש במעשיו קלון, הוא מודח מתפקידו. בפסיקת בג"ץ סוטים למעשה מהוראת החוק ומתייחסים לנאשם כמו לעבריין מורשע. יש בכך פגיעה בכבוד האדם".

פורסם לראשונה 17/09/2013 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון צור
שמעון גפסו. אם ייבחר, מה תעשה המועצה?
צילום: שרון צור
צילום: מור שאולי
יצחק רוכברגר
צילום: מור שאולי
מומלצים