שתף קטע נבחר

נלחם באסד: "ישראלי ראשון נהרג בסוריה"

חשש להרוג ישראלי ראשון במלחמת האזרחים שגבתה יותר מ-100 אלף קורבנות: למשפחתו של מואיד ג'ומעה, צעיר ממשירפה שבוואדי ערה, נשלחה תמונתו לאחר שלכאורה נורה למוות בסוריה. הוא התחתן לפני כשנה, אשתו כלל לא ידעה שיצא להילחם לצד המורדים

יותר מ-100 אלף סורים נהרגו במלחמת האזרחים, וכעת לרשימה הזו מצטרף ככל הנראה ישראלי ראשון: משפחתו של מואיד ג'ומעה תושב משירפה, כפר ליד אום אל פחם, קיבלה היום (ג') הודעה כי הצעיר נהרג במהלך קרב יריות בסוריה. המשפחה קיבלה את תמונתו של ג'ומעה, בשנות ה-20 לחייו, אחרי שנורה למוות - ולאחר מכן פתחה סוכת אבלים.

 

מואיד ג'ומעה התחתן לפני שנה, אשתו ושאר בני המשפחה כלל לא ידעו שבכוונתו להיכנס לסוריה. ככל הנראה, יחד עמו יצאו עוד שני תושב ואדי ערה להילחם לצד המורדים בסוריה לפני שלושה שבועות.

 

"לפי התמונה שקיבלנו התברר שזה הוא שנהרג" ()
"לפי התמונה שקיבלנו התברר שזה הוא שנהרג"

 

עם השלושה אבד הקשר, וההערכה היא כי גם השניים האחרים נמצאים כעת במדינה השכנה. בסך הכול, כעשרה ערבים ישראלים הגיעו לסוריה על מנת להילחם נגד משטרו של בשאר אסד, ולא ברור מה מצבם.

 

אחד מקרובי משפחתו של מואיד ג'ומעה, ממשירפה, אמר ל-ynet: "היום קיבלנו את תמונתו של קרוב המשפחה שנסע לחו"ל לפני כמה שבועות. עלה בנו החשד שהוא ועוד שני אנשים נכנסו לסוריה. לצערי לפי התמונה שקיבלנו התברר שזה הוא שנהרג. כולנו כאן בהלם ועדיין לא מאמינים שאיבדנו אותו".

 

לדבריו, "הוא התחתן לפני שנה בערך, והיה בקשר טוב עם כל מי שהכיר אותו,

לא חשבנו אף פעם שהוא יחשוב להיכנס לסוריה כדי להילחם יחד עם המורדים נגד אסד. אני מקווה ששני הנעדרים הנוספים שנסעו יחזרו לחיק משפחתם בריאים ושלמים".

 

בסוף חודש יולי פורסם כי סטודנט ערבי ישראלי מאזור כרמיאל שנסע ללמוד רפואה בחו"ל הודיע לקרובי משפחתו שיצא להילחם בשורות המורדים בסוריה. באפריל נגזר דינו של חיכמת מסארוה (29) מטייבה, שגם נסע לסוריה דרך טורקיה ונעצר עם שובו ארצה. בכתב האישום נגדו נטען כי במשך שבוע הוא שהה ביחידת המורדים, הביע רצון להשתתף בפעילות מבצעית, נטל חלק בהקמת מחנה אימונים צבאי והתאמן בתפעול כלי נשק.

 

באוגוסט גילו בני משפחת ואקד מנצרת ש-21 מקרוביהם נהרגו בטבח הכימי בפאתי דמשק. "את ההודעה על מותם קיבלנו מקרובי משפחה שמתגוררים בירדן", סיפר ל-ynet אחמד ואקד. "הם ספגו את פגיעת החומר הכימי ומתו. 12 נשים וילדות, 9 גברים וילדים". הוא סיפר כי בין ההרוגים יש אם וששת ילדיה, וכן אב ואם וארבעת ילדיהם. הוא סיפר כי מדובר בערבים שחיו בארץ לפני הקמת מדינת ישראל ונמלטו ממנה ב-48'.

 

כעבור כמה ימים התברר כי גם 11 מבני משפחת חוראני מג'נין נהרגו בטבח. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה שההרוגים מבני משפחת חוראני הם טאהר אבו זייד (75), אשתו פתחיה (70), בתם סאמר (30), בנם יאיא (33), אשתו ניסרין (25) וששת ילדיהם בגילאים 7-3. המשפחה עברה לסוריה ב-1967, אחרי מלחמת ששת הימים, והתגוררה בפרבר ג'ובאר עד שהחלה מלחמת האזרחים לפני כשנתיים. לאחר מכן הם עברו לאזור הכפרי יותר עוטה, בתקווה שיהווה מקום בטוח יותר עבורם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התמונה שהועברה לקרובי המשפחה
מומלצים