שתף קטע נבחר

סוריה העבירה מסמך "ארוך" על הנשק הכימי

הארגון למניעת הפצה של נשק כימי הודיע כי משטר אסד העביר "הצהרה ראשונה" המתארת את תוכנית הנשק שלו. עדיין חסרים בה פרטים, ודמשק נדרשת להעביר השלמות. ובינתיים במלחמת הכול בכול בסוריה: חטיבות שלמות של מאות מורדים הצטרפו לאל-קאעידה

סוריה שלחה לארגון למניעת הפצה של נשק כימי "הצהרה ראשונית" המתארת את תוכנית הנשק שלה. הארגון הודיע אמש (יום ו') כי במסר שהעבירה לארגון סיפקה סוריה פרטים על חלק מהנשק הכימי שלה, אולם היא עדיין צריכה להשלים את החסר עד לסוף השבוע הבא. "קיבלנו חלק מהאימות ואנחנו מצפים לעוד", מסרה דוברת של הארגון, אך לא פירטה מה חסר במסמך, שאותו תיאר אחד הדיפלומטים של האו"ם כ"די ארוך".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

דיפלומט מערבי הזהיר אתמול כי אם אסד לא ידווח על כל מאגרי הנשק הכימי שברשותו כפי שנדרש ממנו בהסכם בין ארה"ב לרוסיה, הדבר יגרום למעצמות העולם לחתור מיד למהלך במועצת הביטחון של האו"ם כדי לאלץ את דמשק לשתף פעולה. הוא אמר כי אם יהיו פערים בין המסמך של דמשק לבין המצופה ממנה, "זה יילך ישר למועצת הביטחון".

 

אנשי "ג'בהת א-נוסרה" של אל-קאעידה בסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי "ג'בהת א-נוסרה" של אל-קאעידה בסוריה(צילום: AP)

 

ארה"ב ורוסיה הסכימו בשבוע שעבר שלסוריה יש כ-1,200 טונות של נשק כימי ומרכיביו. בעקבות דו"ח האו"ם שקבע רשמית כי נעשה שימוש בגז סארין בהתקפה הקטלנית בדמשק ב-21 באוגוסט שבה נהרגו יותר מ-1,400 בני אדם, בוחן הארגון למניעת הפצה של נשק כימי, המפקח על יישום האמנה האוסרת הפצת נשק כימי, דרכים להבטיח את השמדת ארסנל הגז הרעיל וגז העצבים של המשטר הסורי ואת מתקני הייצור שלו, כפי שנקבע בעסקה בין רוסיה וסוריה לבין וושינגטון.

 

ובינתיים, עוד תזכורת למציאות הסבוכה של סוריה, שבה אין טובים ורעים מוחלטים. מאות מורדים נגד שלטונו של בשאר אסד הצהירו בימים האחרונים נאמנות לכוחות אל-קאעידה בצפון סוריה ובמזרחה, כך מסרו פעילים ומקורות איסלאמיסטיים. זו עדות נוספת לכוחו ההולך וגדל של הג'יהאד העולמי בסוריה המתפוררת.

 

לפי המקורות הסוריים, הדבר המשמעותי מכול בעדכון האחרון הוא שהמצטרפים לזרועות אל-קאעידה בסוריה אינם רק לוחמים עצמאיים, אלא גם יחידות שלמות. הם הצטרפו לשני ארגונים המסונפים לאל-קאעידה: "ג'בהת א-נוסרה" ו"המדינה איסלאמית של עיראק והלבנט". "זה סימן לכך שכוחם של הארגונים הקיצוניים עדיין גדל", אמר פעיל בעיירה רקה שבמזרח סוריה שביקש להישאר בעילום שם. "האזור הזה עלול ליפול לידי הג'יהאדיסטים. אנחנו עלולים לראות את זה הופך לטרנד".

 

מניפים את הדגל השחור של הג'יהאד העולמי בסוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מניפים את הדגל השחור של הג'יהאד העולמי בסוריה(צילום: רויטרס)

 

לאחרונה גברו העימותים בין שני הארגונים המסונפים לאל-קאעידה לבין ארגוני מורדים יעילים פחות אך מתונים יותר, המהווים את רוב כוחות האופוזיציה בסוריה. העימותים בין הצדדים מתנהלים בעיקר באזורים שבהם שולטת כעת האופוזיציה הסורית בגבולותיה הצפוניים והמזרחיים של המדינה.

 

לפי הדיווחים, לפחות שתי חטיבות שלמות של מורדים הצטרפו ל"ג'בהת א-נוסרה" במחוז רקה, בסמוך לגבול עם טורקיה. אחד הארגונים, "המהפכנים של רקה", מונה כ-750 לוחמים לפי מקור המקורב לכוחות האיסלאמיסטיים. ארגון אחר, "חטיבת ניצחון האל", המסר בהודעה בפייסבוק כי כל מנהיגיו ולוחמיו הצהירו נאמנות לג'בהת א-נוסרה.

 

במעצמות המערב מביעים זה זמן רב חשש מהאפשרות שנשק או ציוד שיועבר לידי המורדים בסוריה כדי שישמש אותם נגד אסד, יגיע בסופו

של דבר לכוחות הנאמנים לאל-קאעידה. ציוד שכזה כבר זורם מהמערב לתוך סוריה, אולם החשש הוא אחד הגורמים העיקריים לכך שהכמות המועברת לשם נותרת מוגבלת.

 

מורדים סורים רבים בוחרים להצטרף ליחידות של הארגונים הקיצוניים מפני שבאופן כללי הן יעילות יותר מאלו של כוחות המורדים המתונים הנתמכים על-ידי המערב, אך זוכים כאמור רק לסיוע צבאי מוגבל. לאיסלאמיסטים יש מקורות מימון פרטיים ואיתנים משלהם וכן לוחמים מיומנים, שרבים מהם הגיעו ממדינות אחרות ולחמו כבר בכוחות אמריקניים בעיראק או באפגניסטן.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 20/09/2013 19:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרי החוץ של רוסיה וארה"ב. החל מימוש העסקה
צילום: רויטרס
מומלצים