שתף קטע נבחר

השב"כ עמד על הרגליים למנוע "גלעד שליט 2"

זה היה מרוץ נגד השעון. בשב"כ ידעו שאם יצליחו חוטפיו של סמל תומר חזן ז"ל לבודד אותו, פתיחת מו"מ לשחרורו היא רק עניין של זמן. בשבת ב-4:00 לפנות בוקר ניתן האות ולוחמי הימ"מ הסתערו על בית המחבל שחזר לישון לאחר הרצח. עובדי המסעדה בבת ים: "לא האמנו שיתקע סכין בגב"

זה עלול היה להיות הסיוט הגדול של מערכת הביטחון - חטיפת חייל לשם מיקוח. התגייסות מערכתית כמעט חסרת תקדים הובילה לפענוח מהיר של פרשת החטיפה ולאיתור גופתו של סמל תומר חזן ז"ל, בן 20 מבת ים. תוך כחמש שעות הגיעו החוקרים לקצה חוט. בכירי השב"כ, ובהם ראש השירות יורם כהן, לקחו חלק אישי בריכוז המאמצים כשלנגד עיניהם מטרה אחת ברורה: להגיע למקום שבו נמצא החייל כמה שיותר מהר, במרוץ נגד הזמן כדי למנוע תרחישים שידעה ישראל בשנים האחרונות.

 

עוד כתבות ב-ynet:

משפחת הרוצח: "הוא היה נגד מעשים כאלה"

מעסיק המחבל: "היו לו את כל האישורים"

 

החשש היה שאם יחלפו השעות או הימים והחייל לא יאותר, יצליחו החוטפים לבודד אותו ואחר כך יפתחו במשא ומתן להשבתו לישראל. כל המערכים, האגפים ומגוון היכולות של השב"כ הוקצו לטובת מטרת החקירה, שנפתחה ביום שישי ב-22:00, עם קבלת הדיווח הראשוני על חשש לחטיפת חייל צה"ל. 

סמל תומר חזן ז"ל ()
סמל תומר חזן ז"ל
  

בדיקה ראשונית העלתה שהפעם, בניגוד להיעדרויות רבות של חיילים, מדובר באירוע אמת. תוך דקות ספורות הוכרז בשירות הביטחון הכללי נוהל אירוע חירום של חשש ממשי לחטיפת חייל או אזרח. לחמ"ל מיוחד שנפתח במטה הארגון בצפון תל אביב הצטרף תוך שעה קלה חדר פיקוד קדמי (חפ"ק) בחניון שבכניסה להתנחלות שערי תקווה, הנושקת לכפר הפלסטיני בית אמין, שממנו יצא המחבל.

 

המחבל בחר, ייתכן שבאמצעות שותפים נוספים לתכנון הרצח, מיקום מוצלח בעיניו להסתרת הגופה: בור מים בעומק שבעה מטרים בשדה טרשי ולא מעובד צפונית לכפרו. לאחר שרצח את חזן הוא השליך את הגופה לבור. כלי הרצח לא נמצא לפי שעה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

רצח והלך לישון בבית

ההערכה הראשונית במערכת הביטחון היא שהרצח בוצע בשעות הערב של שישי. המשמעות: המחבל ביצע את זממו וחזר לביתו לשינת הלילה בכפר בית אמין. באותן שעות התנהלו מאמצים מודיעיניים חסרי תקדים בהיקפם שהובילו את השב"כ למסקנה שמקום החטיפה היה באזור בית אמין. כדי להגיע לפיצוח, השתמשו במערכת הביטחון במגוון אמצעי איסוף, בהם מל"טים שהיו כל העת באוויר וכן באמצעי מעקב בשטח.

 

סמוך לשעה 4:00 לפנות בוקר התקבל קצה החוט: נידאל אעמר נסע יממה קודם עם תומר לאזור הכפר. בחפ"ק הסמוך לכפר הורה מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף תמיר ידעי, לצוות ההתערבות של הימ"מ שהוזנק למקום לצאת מיד לביתו של אעמר. הוא נשלף מהבית ללא התנגדות, יחד עם אחיו, במעצר משולב שבו השתתפו גם לוחמים מיחידת דובדבן. את המעטפת סיפקו לוחמי גדוד נחשון של חטיבת כפיר האחראים על הגזרה.

לוחמי 669 חילצו את הגופה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוחמי 669 חילצו את הגופה(צילום: AFP)

לוחם יחידת עוקץ בשערי תקווה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לוחם יחידת עוקץ בשערי תקווה(צילום: עידו ארז)

כוחות צבא ליד המקום שבו נחטף החייל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כוחות צבא ליד המקום שבו נחטף החייל(צילום: עידו ארז)
 

בשבת בבוקר הודה אעמר בחקירתו שרצח את חזן במטרה להביא לשחרור אחיו הכלוא בישראל. האח, נור א-דין אעמר, פעיל תנזים לשעבר, כלוא בישראל עשר שנים בגין הנחת מטען ותכנון פיגוע התאבדות. הוא מרצה 30 שנות מאסר וכלוא בכלא הדרים. נידאל הסכים להוביל את לוחמי דובדבן לבאר שאליה השליך את הגופה, שם היא אותרה על ידם וזוהתה סמוך לשעה 11:30.

 

צוות של יחידת החילוץ 669 של חיל האוויר הוזנק למקום לחלץ את הגופה למסוק היסעור. כך, תוך הבנה שהזמן קריטי, הסתיים המבצע לאיתור החייל תומר חזן. השאלות שנותרו פתוחות בחקירה ויתבררו בימים הקרובים: מה שכנע את חזן להסכים להגיע באישון ליל לכפר הפלסטיני יחד עם נידאל, ואם אחיו של המחבל שכלוא בישראל שיתף פעולה. כך או כך, האירוע החמור מצטרף לעשרות נסיונות חטיפה לטובת מיקוח של חיילים או אזרחים בשטחי יהודה ושומרון בשנה האחרונה.

 

למרות העוצר שהוטל על הכפרים בית אמין ועזון הסמוך, בשב"כ השקיעו מאמצים לספק חשאיות מוחלטת למבצע. וכך, באופן יוצא דופן, האירוע החמור ביותר בגדה המערבית בשנים האחרונות לא פורסם אפילו בתקשורת הפלסטינית עד לשעות הצהריים. הפשיטה על ביתו של אעמר בוצעה לאחר שהכוחות התכוננו לכל תרחיש, גם לאפשרות שיימצא כפות או מת.

 

הקשר החברי בין השליח לטבח

במקביל לחקירת השב"כ, תימשך חקירת משטרה במטרה לבדוק מדוע הועסק נידאל אעמר במסעדת "צחי בשרים" בבת ים. בעלי המקום, צחי אנטבי, טען אמש שהיו בידיו את כל האישורים הנדרשים: "אנחנו לא יודעים מה לעשות עם עצמנו, חשוב לי לומר שאני לא מעסיק עובדים בלתי חוקיים, לעובד היה אישור".

עשרות התקהלו ליד המסעדה שבה עבדו המחבל והחייל שנרצח  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
עשרות התקהלו ליד המסעדה שבה עבדו המחבל והחייל שנרצח (צילום: עופר עמרם)
 
שלט שמודיע על סגירת המסעדה לשבוע, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שלט שמודיע על סגירת המסעדה לשבוע, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

ליד בית המשפחה בבת ים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליד בית המשפחה בבת ים(צילום: מוטי קמחי)

חיים שנגדעו. תומר חזן ז"ל ()
חיים שנגדעו. תומר חזן ז"ל

במסעדה עצמה הכירו היטב את תומר ואת נידאל. חזן עבד כשליח ונידאל עבד במטבח והיה אחראי בין השאר על הוצאת המנות למשלוח. כך נרקם הקשר החברי בין השניים. "כולם כאן חברים במסעדה ובסרט הכי גדול לא האמנו שהוא יתקע לו סכין בגב", מספרת עובדת לשעבר. "הם היו מדברים הרבה, גם בטלפון, ולא רק בעניינים של עבודה. אני יכולה להגיד שמי שעובד כאן נבדק בקפידה על ידי הבעלים ולא היו נורות אזהרה".

 

גם שכנים ברחוב הרצל 80 בבת ים הכירו את הטבח מהכפר הפלסטיני בית אמין. "הוא היה נחמד וידע להתחנף לכולם", סיפרו. "הוא תמיד חייך ואמר שיפנק אותנו כי אנחנו שכנים שלו. בכלל, אף אחד לא האמין שאחרי היכרות ארוכה ביניהם של יותר מחצי שנה הוא יהיה מסוגל לרצוח אותו בדם קר".   

בבית משפחת חזן האווירה קשה מאוד וזעקות שבר נשמעו אמש מחוץ לבניין. יצחק קשתי, חבר של אביו של תומר ז"ל: "הוא היה בחור מאוד אהוב, לא סתם התקהלו פה הרבה אנשים מתחת לבית. האבא סגור וקשה לו מאוד, הסבתא שבורה, כולנו חנוקים מדמעות. חשוב לי להגיד שטרוריסטים רואים שמשחררים אסירים סתם, אז הם מבינים שמותר להם הכול. הם יודעים שגם אם דנים אותם ל-30-40 שנה, אחרי שנה או בהמשך יכולים לשחרר אותם. אז הם אומרים, 'בוא נחטוף חייל', מה יש למחבל כזה לדאוג בכלל? אם המדיניות של שחרור אסירים ללא תמורה לא תשתנה, מקרים כאלה יחזרו על עצמם".

 

סמל תומר חזן יובא למנוחות בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי בחולון.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, גלעד מורג, איתי בלומנטל ורענן בן צור

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומר חזן ז"ל
צילום: AFP PHOTO/PMO
חשש ממקרה דומה. גלעד שליט ביום שחרורו
צילום: AFP PHOTO/PMO
מומלצים