שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בין רוטשילד לאבן גבירול: התל-אופן רושם 5 מיליון השכרות בשנתיים

  שיא ההשכרות החודשי עומד על 281,298, כשהשיא היומי הוא 9,769 - התל-אופן מסכם שנתיים של פעילות מוצלחת ברחבי העיר תל אביב. הנה עוד כמה נתונים מתגלגלים לקראת סובב "טורקי עלית תל אביב יפו"

  השעון מצלצל. לעזאזל, עוד יום סטנדרטי מתחיל. קם בקושי מהמיטה, שוטף פנים, מחטט בארון, בוחר חולצה נקיה, כלומר, יחסית, מכל אלו המלוכלכות. אוכל חתיכת פיצה מאתמול לארוחת בוקר ואז עוד אחת, גם לקינוח. מתמהמה קצת מול המחשב כדי להתמיד באיחור האופנתי לעבודה. מכנסיים, גרביים, נעליים, תיק ואני בחוץ.

   

   

  נזכר בשמחה בהצלחה מליל אמש - מצאתי חניה קרובה, רק שמונה רחובות מהבית. יא בייבי!! מתחיל ללכת לכיוון קלודט, המכונית הישנה והטובה, ונזכר שבאמת צריך טיפול וטסט... אה ויהיה נחמד מצידי גם לחדש את הביטוח. ת'אמת, מכל הקשרים שהיו שלי קלודט הייתה הכי נאמנה. אבל, גם אני כנראה הייתי נאמן למישהו ששופך עלי כל כך הרבה כסף. כל זה עוד לפני שדיברנו על דלק לבובה, שקצת התעייפה בשנים אחרונות. אבל ביננו, גם אני כבר לא מה שהייתי.

   

  מסתכל על השכן, שבדיוק עוקף אותי עם האופניים הירוקות האלו שיש בתחנות. אופניים, מעניין. תכל'ס, אם הייתי בנוי לזה, זה היה חוסך לי די הרבה כאב ראש. אבל אני טיפל'ה לא בכושר ובכל זאת עובד בצד השני של העיר. אומרים שיש 113 ק"מ של שבילי אופניים, אז אני מניח שלפחות אחד מהם יוביל אותי את שבעת הקילומטרים שמפרידים בין הבית למשרד. אבל, לך בבוקר תמצא תחנה, אה, הנה אחת.

   

  הכי חמה בעיר. תחנת תל אופן בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הכי חמה בעיר. תחנת תל אופן בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

   

  למעשה, 1700 זוגות אופניים מפוזרים ב-170 תחנות תל-אופן ברחבי תל אביב. מאז תחילת הפרויקט במאי 2011, בוצעו כ-5 מיליון השכרות אופניים, כ-700 השכרות ביום, בממוצע.

   

  בסקר שנערך, בקרב 1500 תושבי העיר, נמצא כי חלה עליה של 54% במספר הרוכבים בעיר בין השנים 2010 ו-2012. כמו כן, 13.9% מהתושבים מגיעים לעבודה וללימודים רכובים על אופניים.

   

  נתוני הסקר, שנערך ע"י מכון "חקר" עבור עיריית תל אביב, מצביעים על הפיכתה של העיר, לעיר של רוכבי אופניים – כך טוענים 83% מתושבי העיר. בנוסף לכך ישנה ירידה בשימוש ברכב הפרטי ועלייה בשימוש בתחבורה ציבורית. עוד נמצאה בסקר עלייה של 11% בשביעות רצון התושבים מכמות שבילי האופניים בעיר, בהשוואה ל -2010. שירות התל-אופן שנחנך לפני כשנתיים מוכר בקרב 93% מתושבי העיר, כש-19% מהתושבים שוכרים אופניים במסגרת השירות, ובאופן כללי הפרויקט נתפס כמוצלח מאוד ודורג בממוצע 4.1 בסולם של 1-5.

   

  תחנות התל אופן הכי פופולאריות מהן משכירים אופניים (על פי נתונים מ-2012) התחנה הכי פופולרית היא כיכר רבין עם 85,000 השכרות.תחנות פופולריות נוספות עם כ-50,000 השכרות: תחנות שד' רוטשילד, שד' בן ציון (דיזנגוף סנטר), תחנת רכבת סבידור, תחנת לונדון מיניסטור והתחנה באבן גבירול 124. 80% מהשכרות האופניים במהלך 2012 בוצעו מתחנות במרכז העיר. לרשות הפרויקט עומדים כ-70 עובדי תחזוקה ומרכז שירות לקוחות הפעיל 24 שעות ביממה, כולל עמוד פייסבוק פעיל.

   

  הסקר עומד בקנה אחד עם מדיניות העירייה להפוך את האופניים לכלי תחבורה אלטרנטיבי לרכב הפרטי באופן יום-יומי. עד שנת 2016 התכנית היא לרשת את העיר בכ-12 ק"מ שבילי אופניים בכל שנה ובשבילים היוצאים מהעיר לעבר הערים השכנות. שבילי האופניים שיסללו יהיו ברובם מופרדים מהמדרכה ומהכביש, כדוגמת נתיבי האופניים ברחוב פנקס, משה דיין, שינקין, הטיילת ועוד.

   

  כמו כן מתכננת העירייה להרחיב את מערך המסלולים לערים הסמוכות, ליזום שיעורי רכיבה על אופניים, הקמת עמדות ניפוח, הוספת מתקני קשירה והקמת חניונים נוספים.

   

  משתתפי סובב טורקי עלית תל אביב יפו הרוכבים על אופני תל אופן, לא יחוייבו בדמי שימוש (משתמשים שאינם מנויים שנתיים יחוייבו בגין כרטיס הגישה בלבד). פרטים נוספים במוקד תל אופן 6070*.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  תחנת תל אופן באבן גבירול
  צילום: מוטי קמחי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים