שתף קטע נבחר

נשיא איראן: מגנה פשעי הנאצים נגד היהודים

לאחר שקודמו בתפקיד מחמוד אחמדינג'אד הכחיש - אמר חסן רוחאני בריאיון ל-CNN שהוא מכיר בשואה ושמדובר בפשע גדול מצד הנאצים שיש לגנותו. עם זאת, הבהיר כי השואה אינה מקנה ליהודים זכות "להשתלט על אדמות"

אחמדינג'אד התעקש להכחיש וחסן רוחאני  עצמו נמנע מלהתבטא בנושא - עד עתה: הלילה (ד') אמר נשיא איראן ל-CNN כי הוא מקבל את העובדה שהייתה שואה לעם היהודי וכי זה היה פשע גדול שביצעו הנאצים לעם היהודי. הוא גינה זאת וגינה כל שואה שהיא.

 

עוד בנושא העצרת הכללית באו"ם:

 

רוחאני אמר את הדברים בריאיון לכתבת CNN כריסטיאן אמנפור. הריאיון המלא ישודר במהלך הלילה. הוא הבהיר: "אני לא היסטוריון, ועניין ממדי השואה שמור להיסטוריונים. באופן כללי אני יכול לומר שכל פשע נגד האנושות בהיסטוריה, כולל זה של הנאצים כלפי היהודים, ראוי לגינוי ולהוקעה". רוחאני אמר עוד: "רצח הוא דבר מתועב, לא משנה אם הוא נוצרי, יהודי או מוסלמי. אין משמעות הדבר שכיוון שהנאצים ביצעו פשע כלפי קבוצה, מותר לאותה קבוצה להשתלט על אדמה של קבוצה אחרת ולכבוש. גם פעולה כזאת יש לגנות".

 

הראיון של רוחאני ל-CNN: מגנה פשעי הנאצים
 

עוד סיפרה אמנפור כי רוחאני אמר לה שלא נפגש עם הנשיא האמריקני ברק אובמה בעצרת הכללית של האו"ם כיוון שלא היה לו זמן להיערך לכך. עם זאת אמר לה כי הוא מעוניין במשא ומתן רציני. רוחאני פנה לעם האמריקני ואמר: "אני נושא מסר של שלום וידידות מהעם האיראני". הוא הוסיף באשר ליחסים עם ארה"ב כי "הקרח מתחיל להישבר, כי הסביבה משתנה בשל רצון העם האיראני למסד יחסים חדשים".

 

רוחאני הוסיף כי איראן מוכנה לנקוט צעדים רציניים בוני אמון כלפי ארה"ב, אולם הצעדים הללו אינם יכולים להיות חד-צדדיים. עוד אמר כי לממשלתו יש אישור מהמנהיג העליון עלי חמינאי לקיים מו"מ עם ארה"ב על סוגיית הגרעין ועל נושאים אזוריים: "המנהיג העליון של איראן אמר שאם מו"מ יהיה אינטרס לאומי שלנו, הוא אינו מתנגד לכך. הוא נתן את אישורו לממשלתי לקיים מו"מ בסוגיות הגרעין וההתפתחויות במזרח התיכון".

 

כריסטיאן אמאנפור מראיינת את רוחאני ()
כריסטיאן אמאנפור מראיינת את רוחאני

 

מוקדם יותר הלילה נאם רוחאני בעצרת הכללית באו"ם, ובנאומו פנה לממשל האמריקני ואמר: "בשנים האחרונות הצהיר קול דומיננטי כי האופציה הצבאית על השולחן. על רקע הטענה הלא יעילה הזו אני רוצה להיות ברור - השלום בהישג יד". רוחאני התייחס ישירות לדבריו של הנשיא האמריקני וקרא לו לא להקשיב לקולות שמחרחרים מלחמה ולשנות את הגישה של לחץ צבאי. "אנחנו יכולים להגיע למסגרת ליישוב חילוקי הדעות בינינו על בסיס כבוד הדדי והכרה בעקרונות של החוק הבינלאומי", הבהיר.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לנציגי ישראל להחרים את נאומו של רוחאני באו"ם. לדברי נתניהו, "רק כשמנהיגי איראן יחדלו מלהכחיש את שואת העם היהודי ולקרוא להשמדת מדינת ישראל, המשלחת הישראלית באו"ם תקשיב לנאומיהם".

 

לפני פחות משבוע התראיין רוחאני לרשת NBC ואז בחר לא להשיב לשאלה אם השואה היא סיפור בדים. משפטו החל במילים דומות אולם המשכו היה שונה: "אני לא היסטוריון. אני פוליטיקאי. מה שחשוב לנו הוא שהמדינות באזור והאנשים יתקרבו זה לזה ושיוכלו למנוע תוקפנות וחוסר צדק".

 

נשיא איראן הקודם מחמוד אחמדינג'אד טען לא אחת כי השואה לא התקיימה. הוא אמר בעבר: "אם השואה תוכננה על ידי המערב, מדוע אתם לא מאפשרים לחקור אותה? השואה הפכה לקופסה שחורה, והם לא מרשים לאף אחד לפתוח אותה ולבדוק אותה. אם האירוע הזה כל כך חשוב, מדוע אתם לא מרשים לנו לחשוף את המציאות לכל העולם?"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים