שתף קטע נבחר

בטיסת בכורה עולמית: F-16 ללא טייס. צפו

15 שנה הוא היה מושבת, ועכשיו הוא שוב באוויר - ובלי איש בקוקפיט: שני טייסי חיל האוויר האמריקני שלטו מהקרקע על מטוס הקרב, שהושבח לגרסת המל"ט. "הוא טס נהדר, הנחיתה הייתה יפהפייה", אמר מנהל הפרויקט

אחד ממטוסי הקרב הטובים בעולם, עכשיו בגרסת המל"ט: בואינג חשפה אתמול (יום ג') כי השביחה מטוסי קרב שהוצאו לפנסיה והפכה אותם למעשה למל"טים - מטוסי ללא טייס. בסרטון שהציגה נראה F-16 ללא טייס מבצע את טיסת הבכורה שלו, ונוחת בהצלחה. צפו בסרטון.

 

שני טייסי חיל האוויר האמריקני שלטו מהקרקע על המטוס, שהמריא מבסיס בפלורידה למפרץ מכסיקו. ב-BBC נכתב כי ה-F-16 שהה ב-15 השנים האחרונות באריזונה, כאבן שאין לה הופכין. אותו מטוס מושבת המריא לגובה של 12 ק"מ וטס במהירות של 1.47 מאך, כשהקוקפיט שלו ריק.

 

המטוס ביצע כמה תמרונים באוויר, כולל "ספליט S", מהלך שבו המטוס מתהפך על צירו, לפני שמבצע חצי לופ - ואז ממריא בכיוון ההפוך. מהלך שכזה מסייע להתחמק בקרב מטילים שננעלים על מטוסים. מבואינג נמסר כי שני מטוסים עקבו אחר ה-F-16 הלא מאויש, כדי להבטיח שיישאר במרחק ראייה, ואמרו כי במטוס היה ציוד שיאפשר לו לבצע השמדה עצמית - אם יהיה צורך בכך.

   

מ-F-16 ל-QF-16 ()
מ-F-16 ל-QF-16

 

"הוא טס נהדר, הכול עבד מצוין וגם הנחיתה הייתה יפהפה - אולי אחת הנחיתות היפות ביותר שראיתי",  אמר מנהל הפרויקט, פול קג'אס. גם רייאן אינמן, קצין בחיל האוויר האמריקני, החמיא לטיסת הבכורה של F-16 ללא טייס: "זה היה קצת שונה לראות אותו כשאין איש בתוכו, אבל לכל אורך הדרך זו הייתה טיסה מעולה".

 

לדברי בואינג, לחברה יש שישה מטוסי F-16 שעברו השבחה למל"טים, ומכונים כעת QF-16, וצבא ארצות הברית מתכנן להשתמש בכמה מהם באימונים באש חיה.

 

אבל יש גם מתנגדים לפרויקט. דובר הקמפיין "עצרו את הרובוטים ההורגים" הזהיר מהפיתוי להשתמש בהם בקרב. "אני מאוד מודאג שישתמשו בהם כדי לפגוע באנשים על הקרקע", אמר פרופ' נואל שרקלי. "במהירות כזו גבוהה יש חשש כבד שהם לא יוכלו להבחין בין מטרות. יש כל סיבה לחשוש שאנחנו הולכים ומתקרבים לעבר הרג אוטומטי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכיסא הריק. ה-F-16 המשודרג באוויר
מומלצים