שתף קטע נבחר

חיזבאללה מהמר על הכול בסוריה

"מקור ביטחוני באזור" ושורת גורמים פרשו בפני רויטרס את התמונה המלאה - עד כמה שקוע נסראללה בבוץ הסורי: יחידות החיסול המיוחדות בהכשרה איראנית, ההיקף העצום של הלחימה במורדים והגיבוי ממערך המאפיה העולמי. גם בתוך הארגון יש מתנגדים לפקודה מאיראן, ומייסד חיזבאללה בטוח: זו טעות גורלית. דיווח מיוחד מביירות

שני גברים בגלימות עומדים זה לצד זה, אחד גבוה וזקוף, השני יותר שמנמן. שניהם מחייכים למצלמה. התמונה הזו מטהרן היא תיעוד נדיר של המנהיג האיראני העליון, האייתוללה עלי חמינאי, פוגש את חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה.

 

היא פורסמה באפריל, בדיווח על ביקור "חשאי" של מנהיג הארגון השיעי מלבנון אצל אדוניו ומממניו. למעשה, התמונה מציגה נקודת מפנה במלחמת האזרחים בסוריה ובמאבק הרחב יותר בין השיעים לסונים, שני הזרמים העיקריים באיסלאם. דיפלומטים אומרים שזה היה הרגע שבו איראן הוציאה לאור את רצונה שחיזבאללה ייכנס למערכה כדי לעזור ולהציל את נשיא סוריה בשאר אסד. באותו זמן, אסד ובני עדתו העלווים - פלג של השיעים - ניצבו בעמדת הפסד למורדים הסונים.

 

עוד דיווחי חדשות ב-ynet:

הנשק הכימי בסוריה יושמד תוך 9 חודשים

זמן הכרעות: הכותרות של אחרי החגים

 

אחרי שחזר הביתה, נסראללה נשא נאום טלוויזיוני והבהיר שחיזבאללה יילחם לצד אסד כדי למנוע את נפילת סוריה לידי קיצוני ג'יהאד סונים, ארצות הברית וישראל. הישרדותם של השיעים עומדת על הכף, הוא אמר.

נסראללה וחמינאי. רגע של מפנה ()
נסראללה וחמינאי. רגע של מפנה

תומכי סוריה בלבנון מניפים תמונות המנהיגים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי סוריה בלבנון מניפים תמונות המנהיגים(צילום: רויטרס)
 

מעט אחר כך, לוחמי חיזבאללה - שעד אז לא היו מעורבים כמעט במלחמת האזרחים אצל השכנים - נכנסו לסוריה. ביוני הם סייעו לכוחות אסד לכבוש מחדש את העיר האסטרטגית קוסייר וכן שטחים נוספים, ובכך הפכו את תמונת המערכה לטובת אסד.

 

גורמי ביטחון אזוריים אמרו לרויטרס שכעת יש בין 2,000 ל-4,000 לוחמים, מומחים ואנשי מילואים של חיזבאללה בסוריה. גורם ביטחוני לבנוני טען שהפיקוד העליון באיראן, בהובלת משמרות המהפכה, מנחה מבצעים של חיזבאללה בסוריה בתיאום הדוק עם השלטונות הסוריים. מקור נוסף ציין שלחיזבאללה "חוליות חיסול" עם לוחמים מאומנים היטב, שתפקידם להתנקש במנהיגים צבאיים של המורדים הסונים.

 

בחיזבאללה לא הגיבו לכתבה, וגם לא באיראן. בשבוע שעבר אמרה דוברת משרד החוץ בטהרן שלאיראן אין נוכחות צבאית רשמית בסוריה, אך היא מעניקה "סיוע הומניטרי". בספטמבר שעבר, מפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי אמר שכמה מאנשי יחידת העלית "כוח קודס" נמצאים בסוריה, אך אינם מהווים "נוכחות צבאית" לדבריו.

 

מי נתן את ההוראה

לתפקיד של חיזבאללה בסוריה השלכות לא רק בבית בלבנון, אלא באזור כולו. אם אסד ינצח, ההשפעה האיראנית לאורך חופי המזרח התיכון תגבר. אם יפסיד, סביר שחיזבאללה וידה הארוכה של איראן ייפגעו. עבור חלק מאנשי הארגון, זהו קרב על עצם הקיום.

 

לרויטרס נודע שכמה קולות בתוך חיזבאללה - שמוגדר כארגון טרור בארצות הברית ובאירופה (שם רק הזרוע הצבאית) - התנגדו להצטרף לסכסוך הסורי. שני בכירים חששו שהתערבות תגרור את חיזבאללה ואת העדה השיעית לבוץ מסוכן; הם תהו היכן יסמן הארגון את הקו אחרי קוסייר.

 

השייח סובחי אל-טופיילי, מייסד חיזבאללה שהנהיג את הארגון עד 1991, אמר לרויטרס בביתו שבמזרח אזור הבקעה, ליד הגבול עם סוריה, כי ההחלטה להתערב התקבלה על-ידי איראן בלבד. "הייתי המזכ"ל ואני יודע שזו החלטה איראנית, האלטרנטיבה הייתה עימות עם האיראנים", הדגיש טופיילי, שהסתכסך עם איראן ועם הארגון שבראשו עמד. "אני יודע שהלבנונים בחיזבאללה, ונסראללה יותר מכולם, לא משוכנעים לגבי המלחמה הזו".

 

ספקות מעין אלו חוזרים על עצמם באזורים רבים במזרח התיכון. קבוצות שיעיות, אנשי דת וקהילות במקומות כמו עיראק, מתחבטים בשאלה אם יש לגבות את אסד או לא.

חמינאי. הוראות לחיזבאללה (צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR) (צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR)
חמינאי. הוראות לחיזבאללה(צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR)
 

אבל הקולות המשמעותיים זכו להתעלמות, ולבסוף הושתקו. "אפילו אם (לחיזבאללה) יש את האנשים החכמים, ההחלטה (להילחם בסוריה) אינה שלהם", אמר גורם ביטחון רשמי בלבנון, שכמו רוב המרואיינים לכתבה, ביקש להשאיר את שמו חסוי. "ההחלטה נתונה בידי המייסדים. הם מחויבים למלא אחר הוראות איראן".

 

פוליטיקאי לבנוני סיכם את הסוגיה ואמר: "נסראללה לא הולך להגיד 'לא' למישהו שנתן לו 30 מיליארד דולר ב-30 השנים האחרונות".

 

כוח תקיפה 

חיזבאללה, שהוקם ב-1982 ונודע לשמצה בשורה של פעולות טרור, מתגאה בסילוק כוחות מערביים מלבנון ובהסגת ישראל מדרום המדינה. הוא הפך לשרת כקבלן משנה שתומך באינטרסים האסטרטגיים של הפטרון האיראני והשתלב ביצירת ציר צבאי יחד עם סוריה ואיראן, נגד ישראל וארה"ב. ברמה המקומית, הארגון היה חוד החנית של עליית השיעים בלבנון ממעמד נחות למה שנראה היום לפי חלק מההערכות כעדה החזקה מכולן.

 

עוצמתו הצבאית של חיזבאללה כעת רבה מזו של הצבא הלבנוני ואפילו מצבאות ערביים אחרים, אומרים מומחים לאזור. יש לארגון כוח התקפי שהוכשר על-ידי איראן שמונה כ-7,000 חיילים, ועוד כ-20 אלף מילואימניקים, מעריכים גורמי ביטחון ודיפלומטים.

 

פיצוץ במעוז חיזבאללה בביירות, אוגוסט 2013. "לא מסרבים למממניך" (צילום: AP) (צילום: AP)
פיצוץ במעוז חיזבאללה בביירות, אוגוסט 2013. "לא מסרבים למממניך"(צילום: AP)

תומכי נסראללה בלבנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי נסראללה בלבנון(צילום: AFP)

בסוריה, המשמעת וההכשרה של לוחמי חיזבאללה השתלמה במיוחד ביוני, כאשר כוחות משטר אסד כבשו מחדש את קוסייר, כ-10 ק"מ מגבול לבנון. לדברי גורם ביטחוני באזור, "הקרב היה למעשה מבצע של חיזבאללה, מהתכנון ועד לשימוש במערכות נשק חשובות. אנחנו מבינים שאנשי חיזבאללה הפעילו שם גם טנקי T-55 ו-T-54, וכל מערכת ארטילריה משמעותית, טילים נגד טנקים ועוד".

 

מאז, חיזבאללה הרחיב את פרישתו בסוריה לכל אזור שבו המורדים נמצאים, אמר גורם אזורי. הנוכחות באזור דמשק תוגברה, וכן אזור חומס, שטח אסטרטגי בין הבירה למוקד ההררי של העלווים. הייעוד העיקרי הוא למנוע מקבוצות מורדים, בעיקר סונים המזוהים עם אל-קאעידה כמו ג'בהת אל-נוסרה, מלפלוש ללב דמשק. "עכשיו זה חיזבאללה נגד אל-נוסרה וג'יהאדיסטים אחרים", אמר אחד המשקיפים הצבאיים.

 

המקור הביטחוני באזור ציין: "במקומות האלה, חיזבאללה מתחפר בעמדות קבועות, מפני שהוא מבין שהלחימה תהיה ארוכה ותעצב את גורלו בלבנון. הפעולות ננקטות בשיתוף פעולה מלא עם הצבא הסורי, ומומחים איראנים מספקים סיוע צבאי וטכנולוגי".

 

חיזבאללה גם מכה שורשים בבוסרה א-שאם, דרומית לדמשק, ומקומות נוספים בצד הסורי של רמת הגולן, אמר המקור. הארגון רוצה לעצור נשק שנשלח מלבנון למורדים בסוריה, ולמנוע תנועת מורדים בכיוון השני. לשם כך הוקמו מארבים והניח מוקשים בדרכים שחוצות את הגבול. "בעבר פרישת חיזבאללה בלבנון התמקדה בהגנה על אוכלוסיות שיעיות, עכשיו הם בכל מקום שיש בו לחימה עם המורדים", הדגיש המקור.

 

"יש להם יחידות חיסול, כוחות חשאיים שנבחרים מקרב הלוחמים הטובים ביותר ומאומנים על-ידי איראנים. משימתם היא להתנקש בבכירי אופוזיציה סונים ומפקדים בצבא סוריה החופשי בדמשק ובחלב", הוסיף המקור.

 

פרט לאמצעי הלחימה הרגילים שלו, חיזבאללה משתמש בנשק חדש, רובו מאיראן, שמוטס לדמשק מביירות. הארגון גם קיבל נשק מצבא סוריה, הוסיף המקור, כולל להביורים. הנשק מועבר בלי בעיות של ממש ובתדירות גבוהה, נוכח שליטת המשטר הסורי וחיזבאללה במעברי הגבול.

 

משמרות המהפכה האיראניים ו"כוח קודס", וכן הפיקוד העליון של הצבא הסורי, מפעילים חדר מלחמה כדי לתאם את מבצעי כוחות אסד וחיזבאללה. החמ"ל הזה היה בתחילה אחראי לגיוס של לוחמי חיזבאללה למבצעים מסוימים. לאחרונה, "לחיזבאללה ניתנה האחריות לאזורים גיאוגרפיים וכן למתקנים ביטחוניים", אמר המקור.

 

בסיס בטוח

רשת האינטרסים הפוליטיים והמסחריים של חיזבאללה בלבנון מעניקה תמיכה ללוחמים. למפלגה מטעם הארגון יש כעת 12 מושבים בפרלמנט, שני שרים בממשלה הזמנית, תחנות טלוויזיה בלוויין ורדיו, ורשת סוציאלית שמספקת למעשה את כל הצרכים - מבריאות וחינוך ועד לפנסיה ודיור.

 

פרט לחדירה לצבא ולשירותי הביטחון, בעלי ברית של חיזבאללה נמצאים בכל משרד ממשלתי חשוב או מוסד לאומי, אומרים מקורות ביטחוניים ופוליטיים בלבנון. בנמל ביירות לחיזבאללה יש רציף משלו. סוחרים שיעים הקשורים לחיזבאללה מעבירים קונסיגנציות דרך הרציף כדי להימנע מתשלום מכס,

 מוכרים את הסחורה במחיר נמוך מהמתחרים ותורמים חלק מהרווחים לארגון, כך נטען.

 

בנוסף, יש לחיזבאללה השקעות בלבנון ומחוצה לה, כולל בבנייה, מרכולים, תחנות דלק ופרויקטים תעשייתיים. "יש להם מנגנוני הלבנת כספים משלהם", אומר פוליטיקאי לבנוני. "הם הופכים כסף לחוקי באמצעות עסקים שמניבים הרבה מזומנים וחברות קצה כמו בנדל"ן, חנויות טלפונים סלולריים, שירותי חניה ומוסדות דת".

 

מתיו לוויט, שהיה פקיד במשרד האוצר האמריקני וכיום הוא עמית במכון מחקר בוושינגטון, כתב את הספר "חיזבאללה: טביעות האצבע הגלובליות של מפלגת האל הלבנונית". לוויט טוען שהארגון עוסק במגוון רחב של פעילויות לא חוקיות, בהן זיוף שערי מטבע, מסמכים וסחורות לשם הונאות כרטיסי אשראי, הלבנת כספים, והברחת נשק וסמים. אחד החוקרים הגדיר את חיזבאללה כ"גמבינו'ס של הסטרואידים", בהשאלה משמה של משפחת הפשע הניו-יורקית המפורסמת. הארגון הכחיש כל פעילות כזו.

לבנון. בעלי ברית של חיזבאללה בכל מוסד חשוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לבנון. בעלי ברית של חיזבאללה בכל מוסד חשוב(צילום: AFP)

תמאם סלאם, מרכיב ממשלה בלבנון. לחיזבאללה השפעה מכרעת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמאם סלאם, מרכיב ממשלה בלבנון. לחיזבאללה השפעה מכרעת(צילום: רויטרס)
 

פוליטית, חיזבאללה יכול לחרוץ את גורלו של תמאם סלאם, הסוני שעליו הוטלה באפריל הרכבת הממשלה. לארגון יש למעשה אפשרות להטיל וטו על כל מהלך פוליטי - כוח שלו זכה בתום מאבק ממושך עם הממשלה שהובילו הסונים, אחרי מלחמת לבנון השנייה ב-2006. "אם חיזבאללה רוצה להרכיב ממשלה, אז היא תורכב; אם לא - אז לא. הם הכוח החזק ביותר בשטח. חזקים יותר מהמדינה", הגדיר זאת דיפלומט מערבי.

 

ההגמוניה, לפי חלק מהניתוחים, החלה אחרי רציחתו ב-2005 של ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, מיליארדר סוני שנעזר בכסף, השפעה ומעמד בינלאומי כדי לזכות בתמיכה חוצת-מחנות. היו לו קשרים טובים לסעודיה ולמערב, ולפי חקירת האו"ם הבלתי נגמרת - עקבות המתנקשים הובילו לסוריה ולארבעה אנשי חיזבאללה שאף הואשמו בבית הדין הבינלאומי המיוחד. איש מהם לא נעצר.

תמונת חרירי בידי מפגינות בלבנון. היחיד שיכול היה לתת מענה לדומיננטיות של חיזבאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמונת חרירי בידי מפגינות בלבנון. היחיד שיכול היה לתת מענה לדומיננטיות של חיזבאללה(צילום: רויטרס)
 

בעקבות רצח חרירי אמנם הסתיימו 29 שנות נוכחות צבאית סורית בלבנון, אבל גם הורד מהבמה האיש היחיד שיכול היה לתת מענה לדומיננטיות של חיזבאללה. "אם חרירי היה חי, היה לו רוב בממשלה והעמדה של חיזבאללה הייתה בעייתית יותר", אמר מנהיג הארגון לשעבר טופיילי. גורם ביטחוני בלבנון טוען שחרירי נהרג במבצע איראני-סורי משותף, ואנשים בחיזבאללה היו המוציא לפועל - ללא ידיעת נסראללה.

 

בינתיים, חיזבאללה נוקט יד קשה נגד כל איום, ולו הקטן ביותר. ביוני הפגינו שיעים לא חמושים מחוץ לשגרירות איראן בביירות, במחאה על המעורבות האיראנית בסוריה. איש חיזבאללה, לבוש שחור וחמוש באקדחים, פרץ לקהל והרג את אחד המפגינים.

 

נקמת מכוניות התופת

סוריה מציבה סיכונים גדולים יותר. תחת נסראללה, חיזבאללה ניסה בתחילה לשמור על איזון בין תפקידו בלבנון ושאיפותיו כחיל חלוץ איסלאמי של איראן באזור. המעורבות החדשה שמה קץ לאי הבהירות הזו, ומיקמה את חיזבאללה בחזית העימות האזורי - בין הסונים שזוכים לגיבוי מערבי וערבי, לבין איראן השיעית.

 

הכאוס מאיים להוציא מהבקבוק שדים עדתיים מביירות ועד בגדד. התנגדויות לחיזבאללה כבר קמו: במאי, רקטות נורו למעוז הארגון בדרום ביירות (הדאחייה), ומאז התפוצצו בלבנון כמה מכוניות תופת שהרגו עשרות בני אדם - מה שהוביל את צבא לבנון להיכנס בשבוע שעבר לדאחייה. "חיזבאללה נכנס לעימות סוני-שיעי והכריז על ג'יהאד (מלחמת קודש), אז הם צריכים לצפות לג'יהאד נגדי", אמר גורם אופוזיציה סוני.

 

טופיילי, מייסד חיזבאללה, אומר שההתערבות בסוריה היא חישוב שגוי וקטלני. הסכסוך, הוא טוען, הופך ל"מלחמת שליחים" עדתית, שבה המיעוט השיעי לעולם לא ינצח. "עד לאחרונה, חשבתי שההתנגדות החמושה (נגד ישראל) היא העדיפות העליונה ומטרה נעלה... אלו שמבקשים להועיל להתנגדות לא צריכים לגרור אותה למלחמה בין סונים לשיעים... זה עימות שיעסיק את כולם".

 

מוציאים מיליארדים

המלחמה כופה עלויות עתק על חיזבאללה ואיראן, שגם כך נתונה תחת סנקציות כלכליות קשות לנוכח שאיפותיה הגרעיניות. גורם ביטחוני באזור שמכיר את הערכות המודיעין האחרונות, מעריך שההכנסה השנתית של חיזבאללה נעה בין 800 מיליון למיליארד דולר, מתוכם 90-70 אחוזים מגיעים מאיראן - שיעור שתלוי במחיר הנפט. יתר המימון מתקבל מתורמים שיעים פרטיים, "ארגוני פרוטקשן ועסקים ומאפיה בלבנון", אמר הגורם.

 

מעבר למעורבות בסוריה, מקורות שיעים אחרים ציינו שחיזבאללה משלם שכר ל-80-60 אלף עובדים בצדקה, בתי ספר, מרפאות ומוסדות אחרים מעבר לממסד הצבאי והביטחוני של הארגון.

 

מקורות ביטחוניים נוספים טענו שחיזבאללה מקבל כעת מימון נוסף שמוקדש למלחמה בסוריה. "סוריה מכלה את הרזרבות של איראן, שמשלמת 700-600 מיליון דולר בחודש (רק למטרה הזו)", אמר בכיר ביטחוני בלבנון. את המספרים לא ניתן לאשר.

 

אבל המחיר אינו רק כלכלי. המעורבות בסוריה פוגעת בתמיכה בחיזבאללה בבית. "אין כפר בדרום שלא איבד בן (בסוריה)", אמר עלי אל-אמין, בעל טור שיעי ומבקר של חיזבאללה. ועדיין, רוב הלבנונים השיעים תומכים בארגון. "חלק גדול מהחברה נעמד מאחורי חיזבאללה, כי הקשרים אליו נתפסים כקיומיים", הוא הוסיף. "הם אומרים - אנחנו איתו, אם בדרך לגיהנום או לגן עדן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נסראללה. קרב גורלי
צילום: AFP
צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR
חמינאי. פגישה חשאית
צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR
צילום: EPA
אסד. מתגייסים להצלתו
צילום: EPA
מומלצים