שתף קטע נבחר

הקרב הוכרע: צבא סוריה השתלט על קוסייר

"לוחמינו הגיבורים החזירו את הביטחון והיציבות לכל חלקי קוסייר", נאמר בהודעת הטלוויזיה. בשבועות האחרונים נלחמו כוחות אסד וחיזבאללה נגד המורדים על השליטה בעיירת הגבול האסטרטגית. המורדים הכחישו בתחילה אך אז הודו: נסוגנו

משטר אסד ניצח באחד הקרבות המשמעותיים עד כה במלחמת האזרחים הסורית: הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה הבוקר (יום ד') כי הצבא השיג שליטה מלאה על העיירה קוסייר שבגבול לבנון, שם נלחמו בשבועות האחרונים אנשיו של בשאר אסד לצד אלפי לוחמי חיזבאללה מול כוחות המורדים. "הלוחמים הגיבורים שלנו החזירו את הביטחון ואת היציבות לכל חלקיה של קוסייר", נאמר בהודעת הטלוויזיה. המורדים ניסו בתחילה לשדר מסר מעודד והכחישו את הדיווחים, אך כעבור זמן מה הודו: נסוגנו מקוסייר. 

 

ומה דעתכם? כתבו בפייסבוק שלנו  ונפרסם את התגובות הנבחרות

 

אזור קוסייר הוא בעל חשיבות כפולה: הוא מקשר את דמשק עם אזור החוף הסורי, ביתה של העדה העלווית. בנוסף, המורדים מבריחים כלי נשק ואספקה מלבנון ללוחמים בתוך סוריה. השליט הסורי צריך לשמור על מעבר פתוח ממעוזי חיזבאללה בבקעה לאזורי החוף הסורי שבהם מתרכזים רוב בני עדתו. מקורות באופוזיציה אומרים שאזור החוף עשוי לשמש כמדינת מפלט עלווית, במקרה שאסד ייפול בדמשק וסוריה תתפורר לעדות דתיות ואתניות.

 

סרטון של אל-מנאר שמראה תמונות ראשונות מהעיר לאחר שנכבשה 

 

מורדים בקוסייר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים בקוסייר(צילום: רויטרס)

צבא סוריה מתקרב לעבר העיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צבא סוריה מתקרב לעבר העיר(צילום: AFP)

עשן מיתמר מעל העיר לאחר הפצצה (צילום: AFP,SYRIAN TV) (צילום: AFP,SYRIAN TV)
עשן מיתמר מעל העיר לאחר הפצצה(צילום: AFP,SYRIAN TV)

הפצצה בימים הראשונים של הלחימה (צילום: AP) (צילום: AP)
הפצצה בימים הראשונים של הלחימה(צילום: AP)

 

סרטון שהעלו המורדים בקוסייר השבוע 

 

בשלושת השבועות האחרונים ניטשים קרבות קשים סביב קוסייר שבמחוז חומס. המורדים תיארו את הלחימה כ"עזה ביותר" מאז תחילת מלחמת האזרחים. גורם ממשל במחוז אמר אתמול כי הצבא "קרוב לניצחון" במערכה ובדיווחים בטלוויזיה הממלכתית הסורית נאמר כי כוחות הצבא "השמידו את שרידי הטרוריסטים שם" בחלק הדרומי-מערבי של העיר.

 

אתמול עוד טענו גורמי אופוזיציה סוריים כי המורדים הצליחו להשמיד שלושה טנקים ולהרוג 35 לוחמים בשורות חיזבאללה בקרבות בקוסייר. אך המציאות בשטח הייתה כנראה הרבה פחות זוהרת. רופא שפועל בקוסייר אמר לסוכנות AP: "קשה כאן מאוד. הקרבות קרובים. המורדים לא מצליחים לכסות את כל האזורים. המשטר מספק כיסוי אווירי וארטילריה ולוחמי חיזבאללה מתעמתים עם המורדים ומתקדמים". הוא סיפר על חמש גופות ו-42 פצועים שהתקבלו היום במרפאותיו. הבוקר כבר טען המשטר כי הצליח להשתלט על כל חלקי קוסייר.

 

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני דיווח כי הצבא הסורי מפנה מוקשים לאחר ההשתלטות על קוסייר ואף שידר תמונות

ממרכז העיר ומבניין העירייה לאחר ההשתלטות. ערוץ אל-מנאר של חיזבאללה טוען כי קוסייר "התנקתה לגמרי מהמורדים", שברחו לעיירות סמוכות.

 

המורדים ניסו בתחילה לצייר תמונה אחרת. הממונה על התקשורת בפיקוד צבא סוריה החופשי, פהד אל-מסרי, אמר היום כי "קוסייר עומדת איתן" וכי "המשטר מנסה להפיל אותה במישור התקשורתי לטובת המלחמה הפסיכולוגית. לא פחות ולא יותר". הוא הגדיר את המצב בקוסייר כ"יותר ממצוין" ואף דיבר על כך שעשרות מלוחמי חיזבאללה נהרגו שם אחרי חצות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הטנקים של אסד בדרך לקוסייר
צילום: AFP
מומלצים