שתף קטע נבחר

פיצוץ אדיר בביירות: הרוגים במעוז חיזבאללה

מכונית תופת התפוצצה ברובע הדאחייה בדרום ביירות, התוצאות הן הקשות ביותר שידע ארגון הטרור הלבנוני זה שנים: לפחות 14 בני אדם נהרגו ו-200 נפצעו. ניצולים שנלכדו בבתיהם ניסו להימלט בעזרת סולמות. הרקע, ככל הנראה: מעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים הסורית

פיצוץ מסתורי בשכונה של חסן נסראללה : לפחות 14 בני אדם נהרגו ו-200 נפצעו בפיצוץ עז שהרעיד היום (יום ה') את מעוז חיזבאללה בדרום ביירות, רובע הדאחייה. בתמונות ששידרו רשתות טלוויזיה בלבנון נראתה מהומה רבה במקום הפיצוץ ואנשים רבים שרצים לכל עבר בבהלה בעוד שריפה גדולה מתלקחת במקום וכוחות כיבוי נאבקים לכבותה.

 

עוד חדשות בעולם :

אובמה שבר שתיקה: "התרגילים מבוטלים"

הנסיכה ליאה מסבירה: כך תתקשטי בחיג'אב

סין: נפסיק לקצור איברים מאסירים

הציור שהפך את ישו לקוף מכניס אלפי אירו

 

עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי לפחות חמישה בניינים ניזוקו בפיצוץ ומכוניות רבות נהרסו. בעקבות הפיצוץ היתמר עשן שחור מעל דרום ביירות. רדיו "קול לבנון" דיווח ש-42 פצועים הועברו לבתי החולים באזור. 

 

גורמים ביטחוניים אמרו לאתר החדשות הלבנוני "דיילי סטאר" כי הפיצוץ נגרם ככל הנראה ממכונית ממולכדת ועליה 60 קילוגרמים של חומר נפץ שהתפוצצה בכביש הראשי שבין אזור א-רוויס לבין אזור ביר אל-עבד, אותו אזור שבו התפוצצה בחודש שעבר מכונית ממולכדת וגרמה לפציעתם של עשרות בני אדם. ארגונים שמתנגדים למשטרו של בשאר אסד בסוריה איימו לפגוע בחיזבאללה בשל הסיוע שהוא מעניק למשטר בדמשק במהלך מלחמת האזרחים העקובה מדם.

 

נלכדו בדירות בוערות וחולצו בסולמות

שר הפנים הלבנוני, מרוואן שרבל, גם אמר שהפיצוץ נגרם ממכונית ממולכדת. שרבל אישר בראיון לערוץ הלבנוני LBC כי יש קורבנות מהפיצוץ בפרבר הדרומי של ביירות. גם רשת "אל-מנאר" דיווחה כי נכון לעכשיו המידע הקיים מצביע על כך שמדובר במכונית ממולכדת. 

 

רשת "אל-מיאדין" הלבנונית המזוהה עם חיזבאללה דיווחה כי ממדי ההרס באזור הפיצוץ גדולים ושמספר לא מבוטל של מכוניות עולות באש באזור א-רוויס. עוד דווח על כ-80 פצועים ועל אזרחים שנצורים בבתיהם בתוך בניינים שעולים באש. צבא לבנון שלח כוחות לאזור. אמבלונסים ורכבי כיבוי אש כבר הגיעו לזירת הפיצוץ וחילצו בסולמות אנשים רבים שנלכדו בדירות בוערות.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עשן מיתמר מעל רובע הדאחייה בביירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן מיתמר מעל רובע הדאחייה בביירות(צילום: רויטרס)

 

 

כלי תקשורת בלבנון שידרו סרטון וידאו שעלה לרשת ובו ארגון אלמוני בשם "פלוגות עאישה אם המאמינים" נוטל אחריות לפיגוע התופת בביירות. בסרטון מופיעים שלושה אנשים רעולי פנים ומאחוריהם שלט עם הכיתוב "אין אלוהים מלבד אללה". שניים מרעולי הפנים נראו נושאים רובים בסרטון.

 

מנהיג הדרוזים בלבנון: ישראל אחראית לפיצוץ

לפי שעה לא ניתן לאמת את מהימנות סרטון הווידאו. "אנחנו מעבירים מסר לאחינו הלבנונים. התרחקו מהקולוניות האיראניות בלבנון, בביירות ומחוצה לה, משום שדמכם יקר עבורנו", אמר דובר בסרטון הווידאו והוסיף: "אנחנו מבטיחים עוד פעולות לחסן נסראללה המשת"פ של ישראל ושל איראן". לטענת הדובר בסרטון, ארגונו ביצע בעבר כבר פעולות נגד חיזבאללה. על פי ההערכות, הארגון האלמוני הוא סורי משום שהדובר אמר בסרטון "אחינו הלבנונים".

 

מנהיג הדרוזים בלבנון, חבר הפרלמנט ואליד ג'ונבלאט, אמר לערוץ "אל-מדיאן": "אני מפנה את האשמה לישראל שאחראית לפיצוץ הזה. ישראל רוצה להתנקם בלבנון על התבוסה שלה במלחמת לבנון השנייה". ג'ונבלאט הוא פוליטיקאי ותיק בלבנון ועומד בראש המפלגה הסוציאליסטית הפרוגרסיבית ובעבר החליף פעמים רבות את דעותיו בנוגע לחיזבאללה ולמשטר הסורי.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

תושבים רבים נלכדו בבניינים שעלו באש ()
תושבים רבים נלכדו בבניינים שעלו באש


 

 

אירועי האלימות האחרונים בלבנון מגבירים את החשש מגלישת המדינה לסכסוך העקוב מדם שמתנהל בסוריה השכנה זה שלוש שנים.

המתיחות בין השיעים לבין הסונים בלבנון נמצאת בנקודת רתיחה, בייחוד מאז שחיזבאללה השיעי הגביר את מעורבותו במלחמת האזרחים הסורית לטובת משטרו של אסד. מנגד, הלבנונים הסונים תומכים במורדים שנאבקים בכוחות אסד ומבקשים להפילו מהשלטון.

 

לוחמי חיזבאללה מילאו תפקיד מפתח בכיבוש של העיר האסטרטגית קוסייר על ידי צבא סוריה ופעילי אופוזיציה סורים טוענים כי בימים אלה מסייע ארגונו של חסן נסראללה לכוחות אסד במתקפה על העיר חומס הנצורה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נאבקים לכבות את האש. זירת הפיצוץ
צילום: AP
מומלצים