שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  שונאים זרים: הישג לימין הקיצוני באוסטריה

  "המפלגה הסוציאליסטית" ו"מפלגת העם" שבקואליציה ימשיכו לשלוט גם בחמש השנים הקרובות, אך מי שנושפת בעורפן היא "מפלגת החירות" שקיבלה 22 אחוזים מהקולות לאחר שניהלה קמפיין אגרסיבי נגד מהגרים

  שתי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה באוסטריה איבדו מכוחן בבחירות הכלליות שנערכו היום (יום א'), אולם נראה כי הצליחו לשמור על רוב מוחלט בבית הנבחרים שיאפשר להם להישאר בשלטון בחמש השנים הבאות. מי שמסתמנת כמנצחת הגדולה של הבחירות היא מפלגת הימין הקיצוני שחרתה על דגלה את השנאה למהגרים.

   

  יורשו של יורג היידר: אנחנו היהודים החדשים

   

  עוד חדשות בעולם :

  'צרפת עמדה לתקוף בסוריה ואז אובמה צלצל'

  סירה עלתה באש בתמזה, התיירים קפצו לנהר

  איראן: ישראל לא יכולה לחסל את כל המדענים

  טבח במכללה: מוסלמים רצחו 40 בניגריה

   

  מספירה של יותר מ-60 אחוזים מהקלפיות עולה כי "המפלגה הסוציאליסטית" (SPO) קיבלה 26.5 אחוזים מהקולות ושותפתה לקואליציה, "מפלגת העם", קיבלה 23.7 אחוזים. אם התוצאות יישארו כך בסיום ספירת הקולות הרי שכל מפלגה איבדה שני אחוזים לעומת הבחירות הקודמות.

   

  טכנאי השיניים לשעבר שירש את היידר. שטראכה (צילום: AP) (צילום: AP)
  טכנאי השיניים לשעבר שירש את היידר. שטראכה(צילום: AP)

   

  "מפלגת החירות" בהנהגתו של היינץ כריסטיאן שטראכה קיבלה 22 אחוזים מהקולות, עלייה של 4 אחוזים לעומת הבחירות האחרונות. מפלגת הימין הקיצוני הגיעה להישג הגדול בקלפי הודות לקמפיין אגרסיבי שניהלה נגד ההגירה לאירופה. "מפלגת הירוקים" קיבלה 11.5 אחוזים מהקולות - עלייה קלה בשיעור התמיכה בהשוואה לבחירות מלפני חמש שנים.

   

  מי עבר את אחוז החסימה?

  אחוז החסימה בבחירות עמד על 4 אחוזים ומי שהצליחו לעבור אותו ולזכות במושבים בפרלמנט הן מפלגת NEOS הליברלית שקיבלה 4.6 אחוזים מהקולות ו"קבוצת שטרונאך" בהנהגת המיליארדר האוסטרי-קנדי פרנק שטרונאך שקיבלה 5.9 אחוזים בבחירות הראשונות שבהן התמודדה.

   

  התוצאות שמגיעות מאוסטריה אמנם חלקיות, אולם הן משקפות את השחיקה בתמיכה בסוציאליסטים וב"מפלגת העם" מהזרם המרכזי שנקטו מדיניות בהתאם לעמדת האיחוד האירופי.


  האוסטרים מאוכזבים מהסיוע למדינות כמו יוון. הקנצלר פיימן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  האוסטרים מאוכזבים מהסיוע למדינות כמו יוון. הקנצלר פיימן(צילום: רויטרס)

  עבר את אחוז החסימה. המיליארדר האוסטרי-קנדי שטרונאך (צילום: AP) (צילום: AP)
  עבר את אחוז החסימה. המיליארדר האוסטרי-קנדי שטרונאך(צילום: AP)

  אם ובתה מצביעות בווינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אם ובתה מצביעות בווינה(צילום: רויטרס)

  11.5% מהקולות. מנהיגת ה"ירוקים" אווה גלווישניג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  11.5% מהקולות. מנהיגת ה"ירוקים" אווה גלווישניג(צילום: AFP)

   

  אוסטרים רבים מתנגדים לתמיכה הכלכלית והמורלית של ממשלתם ביוון ובמדינות קורסות אחרות בגוש האירו שמתמודדות עם משבר כלכלי עמוק ביותר ונתמכות על ידי סיוע של המדינות העשירות באיחוד האירופי וגרמניה בראשן.

   

  מנהיג "מפלגת החירות" שטראכה עבר להנהיג בשנת 2005 את המפלגה אחרי שיורג היידר פרש והקים מפלגה קיצונית מתחרה - "הברית למען עתיד אוסטריה". שטראכה, טכנאי שיניים לשעבר, הוביל את מפלגתו להישג משמעותי ראשון כשגרף 15 אחוזים בבחירות במחוז וינה תחת קמפיין מלא סיסמאות גזעניות ושנאת זרים, בהן: "וינה לא תהפוך לאיסטנבול".

   

  ב-2008 זכתה "מפלגת החירות" ב-18 אחוזים ושטראכה הפך למנהיג הפופולרי ביותר של הימין באוסטריה. היידר זכה עם מפלגתו ב-11 אחוזים מהקולות ויחד הם יצרו גוש משמעותי לימין הקיצוני. באוקטובר 2008 נהרג היידר לאחר שהתהפך עם רכבו סמוך לקלגנפורט. בבחירות המקומיות בווינה בשנת 2010, הגיעה "מפלגת החירות" למקום השני לאחר שהפיצה קומיקס גזעני כדי לזכות בחיבת הציבור. בקטעי הקומיקס שפרסמה מפלגת הימין הקיצוני מופיעה דמות הדומה לשטראכה שקורא לנער ליידות אבנים ברוגטקה לעבר מוסטפה, שהוביל את המצור הטורקי על וינה ב-1683. בנוסף הפיצה המפלגה כרזות שכללו לדברי מבקרים נימה גזענית מובהקת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  קמפיין אגרסיבי נגד הגירה. שטראכה
  צילום: רויטרס
  מומלצים