שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "שובר שורות": שברה לנו את הלב

  המסת גופות, רציחות וחיסולים לצד שתיקות ארוכות - והכל מצולם מדהים ומשוחק ברגישות. "שובר שורות" הצליחה למתוח ולרגש ממש עד הרגע האחרון, ואהוד קינן נפרד מסדרת הטלוויזיה הטובה ביותר של העת האחרונה. זהירות, ספוילרים

  ממש עד השנייה שכבה המסך על "שובר שורות", הצליחה הסדרה להמשיך למתוח, לטלטל, לרגש ולהעלות את קצב הלב בציפיה דרוכה מה יקרה עוד שנייה. "כימיה עוסקת בשינוי", אמר וולטר ווייט בתחילתה של "שובר שורות" ובמטאפורה מאוד ישירה ולא מרומזת, דיבר על עצמו ועל איך הפך מוולט, מורה לכימיה שהשלים הכנסה בייצור סמים, לברון-מפלצת הייזברג או "אני הסכנה" כפי שאמר לסקיילר, ולבסוף לשבר הכלי שהפך אליו לקראת סיום העונה המרגש ששודר שלשום בארצות הברית ויהיה זמין לצפייה ב-VOD של yes החל ממחר (רביעי) וישודר ב-5 באוקטובר בערוץ yes Oh HD.

   

  כתבות נוספות בנושא:

  היוצר של "שובר שורות": "הסוף גרם להתקף חרדה"

  תחילת העונה: קרב הענקים שחיכינו לו

  בשורה למעריצים: ספין אוף עם סול גודמן

  אמי 2013: "שובר שורות" - הדרמה הטובה ביותר

   

  לפני ששופכים מחמאות על הסדרה המופתית, אפשר וצריך להגיד שהיא לא חפה מבעיות. למרות סגנון דרמטי ריאליסטי שמנסה להיות נאמן למקור, המדע בסדרה בחלקו הגדול מוגזם עד מופרך. בהקשר הזה מומלץ לצפות ב"מכסחי המיתוסים", שאירחו את יוצר הסדרה וינס גיליגן ואת ארון פול (ג'סי) ובחנו סצנות מהסדרה ובעיקר את המסת הגופות באמבטיה. גם הקימה של גאס פרינג עם פרצוף חצי שרוף כבר העיד יותר על יכולת המאפרים מאשר על הנאמנות של הסיפור למציאות.

  ג'סי פינקמן. הלשין ונכלא בעצמו (צילום: AMC) (צילום: AMC)
  ג'סי פינקמן. הלשין ונכלא בעצמו (צילום: AMC)

  הסדרה גם זכתה בחלק מהזמן לפרודיות בגלל הדרמטיות המוגזמת. ארוחות הבוקר שסימלו, כמתבקש, את המשפחתיות המתפוררת, הפכו עם הזמן לבדיחה אינטרנטית על חשבונו של וולט ג'וניור בגילומי של ר.ג.' מיטה, כשהפסיק להיות לא נעים לצחוק עליו.

  וולטר ווייט. ידע לתחמן את דרכו (צילום: AMC) (צילום: AMC)
  וולטר ווייט. ידע לתחמן את דרכו (צילום: AMC)
   

  ומשזה נאמר, עדיין מדובר בסדרת הטלוויזיה הטובה ביותר ששודרה בעת האחרונה. המסכנות של וולט כאיש משעמם ולבן, ההידרדרות לייצור סמים וכל נקודות המפנה שהפכו אותו לאדם רע ומפלצתי היו מצמררות. החל במוות של ג'יין שהוא עמד מולו, דרך הרעלת ברוק, הזמנת החיסול של העדים בכלא, המסת גופות של כל מי שעמד בדרכו, כולל נער שסתם טייל במדבר, רציחתו של מייק, החיסול של גייל, האיום על האנק שיפליל אותו, ההודאה בפני ג'סי וכל המניפולציות שהפעיל עליו והחטיפה של התינוקת שלו.

   

  הכל נעשה למען משפחתו, כך חזר ואמר וולט, אבל הכל פגע בה ובכל כך הרבה אנשים אחרים, תוך שהוא מייצר ומרוויח עשרות מיליוני דולרים מאחד הזמנים הקשים בארצות הברית. אפשר היה להזדהות עם וולט בהתחלה, לרחם עליו, להבין אותו, לרצות שהוא ימצא את הדרך החוצה - אבל לקראת הסוף כבר היה ברור - מדובר באיש מסוכן ורשע.

   

  להתניע רכב ללא סוללה

  גם סיפורי המשנה ריגשו וריתקו, אם כי לא הגיעו לכדי סגירה ממשית. משבר הנעורים של פלין/ וולט ג'וניור, יחסי העבודה הבעייתיים של סקיי עם הבוס שלה, הקלפטומניה של מארי, השותף הגרמני של גאס, והמינרלים של האנק שאולי היו מעין מענה לגבישי המת' של וולט אבל התנדפו להם כשהאנק חזר על רגליו - כל אלה לא תמיד הביאו אותנו על סיפוקנו. אבל הכל צולם בצורה מדהימה (אפילו שהיה עודף שוטים רחבים של מדבר), שוחק ברגישות הראויה (ואפילו ריבוי השתיקות הארוכות) והדהים בכל נקודת מפנה.

  סקיילר. מקלט מהמשטרה (צילום: AMC) (צילום: AMC)
  סקיילר. מקלט מהמשטרה(צילום: AMC)
   

  התושיה וההשכלה המדעית של וולט, יחד עם עזרה מהסובבים אותו, הוציאו אותו מצרות מדהימות. בין אם זה היכולת להתניע רכב ללא סוללה, לפוצץ בית אבות, להכניס מגנט ענק למחסן שמור של המשטרה כדי להשמיד ראיות או להגיע חזרה לעיר שלו (כפי שראינו בפתיחת העונה), כשכל ארצות הברית דולקת אחריו. אבל יותר מהכל עזרו לו המניפולציות. וולט ידע לתחמן את דרכו עם כרישי סמים כבדים ועם דגי רקק מהרחוב.

   

  נכון, זה קל מדי. אבל וולט וגם אנחנו שילמנו מחיר על הקלות הזו שהובילה את הסיפור, כי אפילו לוולט המבריק לא הכל יעבוד. שני פרקים לפני הסוף האנק ציין זאת במפורש בשניות האחרונות של חייו, ואמר לו "אתה האיש הכי חכם שהכרתי, אבל היית טיפש מדי בשביל לראות שהוא החליט (להרוג אותי) כבר לפני 10 דקות". אז, כשוולט רצה להציל את הכסף והמשפחה הכל הידרדר והוא איבד הכל בבת אחת - משפחתו לא רוצה קשר איתו, האנק נרצח מול עיניו, סול כבר לא מפחד ממנו ונוטש אותו, ג'סי יודע את כל הסודות והלשין עליו אך נכלא בעצמו ולפני אקורד הסיום וולט נותר שבר כלי.

   

  ומכאן ספוילרים, למי שלא צפה עדיין:

   

  בפרק הסיום, הגיבור הראשי כבר לא וולטר וויט, איש המשפחה, משופם וחביב וכישרון לא מנוצל שרוצה שיהיה טוב לילדיו ולאשתו. הוא גם לא הייזנברג, ברון הסמים הקירח עם זקן התיש והכובע השחור. הבגדים שלו, בגווני ירוק ובז' מדבריים הם הצבעים של וולט, אך את הקרחת מכסה רעמת שיער וזקן עבה, המשקפיים הוחלפו, הוא כחוש וחולה וטבעת הנישואין - הקשר האמיתי האחרון שלו למשפחה - כבר נשרה בפרק הקודם שבו וולט הבין שהוא נמצא בדבר גרוע יותר מכלא - בבידוד, מרוחק מהכל, שבו הוא צריך לקנות זמן של חבר שישחק עימו בקלפים.

   

  ומכאן, האדם השלישי הזה הולך למסע נקמה וגאולה אחרון בפרק סוחף, איטי, מדויק ומלא הטעיות - בדיוק כפי ש"שובר שורות" הראתה לנו שהיא יודעת לעשות. הוא פונה למשפחת שוורץ בבקשה להעביר את הכסף שנותר לו - למשפחתו. הרווחתי את הכל, הוא אומר, ורק זה מה שיגיע למשפחה. מדובר בכסף דמים שהגיע אחרי לא מעט מקרי שוד ורצח - אבל גם ברגעיו האחרונים הוא מנסה לשמור על כבוד מסוים ולא להתחנן בפני השוורצים ומבקש שרק הכסף הזה, ולא אגורה יותר, יועבר הלאה. האיום על השוורצים עם רובי הלייזר היה רגע הטעייה מוכר של "שובר שורות". וולט תמיד הרבה יותר מאיים מהכוח שלו באמת, אך בנקודה הזו, הוא עדיין הפחיד.

  "שובר שורות". יחסי הזדהות-רחמים-שנאה (צילום: AMC) (צילום: AMC)
  "שובר שורות". יחסי הזדהות-רחמים-שנאה(צילום: AMC)
   

  הפגישה עם סקיילר בהמשך, היתה טעונה אף היא. סוף סוף, אחרי חמש עונות, וולט מודה. לא עשיתי את זה בשביל המשפחה, עשיתי את זה בשביל עצמי. ההודאה הזאת שחררה לחץ שהיה עצור אצל וולט במשך חמש העונות. ובכל זאת, וולט מנסה להחזיר לעצמו את הזהות של איש המשפחה ולתת טיפה של אמת בתירוץ לכל המהלכים - הוא מספק לסקיילר אפשרות לקבל מקלט מהמשטרה, מלטף בפעם האחרונה את הבת שלו ומעיף מבט אחרון בילד שנושא את שמו.

   

  ולבסוף, סצנת הנקמה והגאולה שסגרה את הכל - וגם היא עבדה רק בזכות אותם כשרונות של וולט: המדע שהרכיב לו את הרובה והמניפולציה שהכניסה אותו עם הרובה הזה היישר לביתם של הפושעים המסוכנים והוציאה את ג'סי מהכלא שלו.

   

  ואז, ב-40 שניות של אימת הכדורים השורקים וולט שם סוף לסיפור, כשהוא כבר ידע כנראה שזה גם יהיה הסוף שלו. גם עם ג'סי, הגיע וולט לסוג של סגירה. נכון, ג'סי איבד הרבה ממה שיקר לו, וגם כסף כבר לא יראה. אבל הוא זכה לקבל מוולט הודאה שהוא כל הזמן ביקש, שוולט הוא זה שרוצה משהו - ושג'סי הוא רק כלי משחק שלו. עם הידיעה שהשלים עם כל מי שהיה צריך ומזער עד כמה שיכל את הנזק שגרם לו, וולט כבר לא היה צריך יותר כסף והוא היה יכול ללכת ולמות בשקט.

   

  כמו דקסטר, טוני סופרנו וכל אנטי-גיבור שהוא למעשה רוצח ומסוכן שאינו מקבל את כללי האנושות הבסיסיים, גם עם וולט היו יחסי הזדהות-רחמים-שנאה במשך חמש עונות. אבל בעיקר שנאה, שהרי מי נותן לכל כך הרבה אנשים למות רק בשביל כבוד, כסף, משפחה או לא משנה מה? אבל למרות שהגיע לו לשלם על מעשיו, כשוולט בחר (או נקלע) למות על הרצפה במעבדה שהיא כולה פרי מוחו הקודח, הוא שבר את הלב לגבישים קטנים וכחולים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AMC
  "שובר שורות". לא חפה מבעיות
  צילום: AMC
  לאתר ההטבות
  מומלצים