שתף קטע נבחר

הממשלה מבקשת תוספת תקציב להתנחלויות

ועדת הכספים תתבקש מחר לאשר תוספות לתקציב בסך כולל של 225.5 מיליון שקל. 92 מיליון שקל מהסכום יועברו כתוספת לתקציב החטיבה להתיישבות. לטענת ח"כ זהבה גלאון מדובר בתוספת הגדולה פי 4 מהנקוב בתקציב 2013. האוצר: "28 מיליון שקל מיועדים לבית אל והשאר לנגב והגליל"

הממשלה מבקשת את אישור ועדת הכספים להעביר תוספות לתקציב בסך 225.5 מיליון שקל. כך עולה מבקשות הממשלה לשינויים בתקציב 2013 אשר צפויות להעלות מחר (ג') לדיון והצבעה בוועדה. לטענת האוצר, 92 מיליון שקל בלבד מתוך הסכום תוקצה לחטיבה להתיישבות של הסוכנות תוספת של 150% מהתקציב המקורי. לטענת ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מדובר בתוספת שגדולה בשיעור 400% מהנקוב בתקציב עבור ההתנחלויות.

 

הח"כים דרשו הסבר, אך העבירו 15.7 מיליארד

אושרו הטבות במס ל-65 עמותות חברתיות

משיכה מקופת גמל בה עד 7,000 ש' - ללא קנס

 

זו הפעם הראשונה אחרי תקופה ארוכה שבקשות הממשלה נמסרות מראש לעיון חברי הוועדה לפני הדיון. בכך נענה היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) לפניותיה החוזרות של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) כ"צעד ראשון וחשוב להגברת השקיפות בשיטת ההעברות התקציביות".

 

גלאון שהתריעה על בקשת הממשלה ציינה כי "רק לפני חודשיים הכנסת אישרה בתקציב המדינה 58 מיליון שקל המיועדים לחטיבה להתיישבות, שהיא זרוע ביצועית של משרד ראש הממשלה האחראית בין היתר לבנייה בהתנחלויות. לדבריה, התוספת המבוקשת היום "מגלה את הסכומים האמיתיים שהממשלה משקיעה בהתנחלויות".

 

"בהזרמת סכומי עתק לחטיבה להתיישבות במהלך השנה, במסלול עוקף-תקציב, הממשלה עושה צחוק מהתקציב שהכנסת אישרה ומשתמשת בשיטת ההעברות התקציביות כדי לנפח את התקציב של קבוצות לחץ בתמיכת שותפים קואליציוניים", טוענת גלאון. היא מבקשת ליזום חקיקה שתגביל את היקף ההעברות דרך ועדת הכספים ללא אישור מליאת הכנסת.

 

מלשכת דובר האוצר נמסר בתגובה כי מתוך הסכום של 225.5 מיליון שקל, המבוקש לאישור הוועדה, 133 מיליון שקל הם עודפים מחויבים מתקציב 2012 שלא הוצאו. על כן הסכום הנוסף לתקציב המחלקה להתיישבות בתקציב 2013 עומד על סך 92 מיליון שקל. מתוכם, לדברי הלשכה, 28 מיליון שקל מיועדים ליישוב בית אל, בהתאם ל"התחייבות הממשלה הקודמת בעקבות פינוי גבעת האולפנה ביישוב", והיתרה מיועדת "למימון פעולות בהתיישבות הנגב והגליל".

 

בהקשר זה ראוי לציין כי העברת עודפים אחרים מתקציב 2012 בהיקף של מאות מיליוני שקל, הובאו לאישור הוועדה כבר בישיבתה הקודמת, אך נתקלה בביקורת קשה של חברי הכנסת בעיקר מהאופוזיציה. הם לא קבלו את הסברי האוצר וראו בכך "תרגיל" להגדלת התקציב השוטף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומיאנסקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
זהבה גלאון, מרצ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים