שתף קטע נבחר

סקר ענק: ישראל בלב של 70% מיהודי ארה"ב

מחקר מקיף מצביע על התרחקות היהודים האמריקנים מהדת: כשליש מהיהודים הצעירים בארה"ב מגדירים עצמם כעת חסרי-דת, אבל הקשר למדינת היהודים נשמר. המחקר מספק תשובות לשאלות מרתקות: כמה יהודים באמת חיים בארה"ב והאם ישראל באמת רוצה לדעתם שלום?

מחקר אמריקני חדש שמסקנותיו מתפרסמות היום (ג') מאשר את אחד החששות הגדולים ביותר של הקהילה היהודית בארה"ב: אחד מכל חמישה יהודים אמריקנים מגדיר את עצמו חסר-דת, ונראה כי שיעורם של יהודים אלה באוכלוסייה רק הולך וגדל.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

יהודים אמריקנים המגדירים את עצמם חסרי-דת אומרים כי הם גאים להיות יהודים וכי יש להם תחושת שייכות חזקה לקהילה היהודית, אולם מדגישים כי הקשר שלהם ליהדות מבוסס בעיקר על דת ושושלת הייחוס, ולא בהכרח על אמונה באלוהים או כיבוד מצוות הדת. רוב גדול אומר כי זכרון השואה, שמירה על המוסר וקידום צדק חברתי עומדים בבסיס הזהות היהודית שלו.

 

הדו"ח, שפורסם על-ידי מכון המחקר "פיו", צולל לעומק השאלה כיצד השתנתה הזהות היהודית האמריקנית בעשורים האחרונים. הנתונים דומים מאוד לדו"ח של המכון מהשנה שעברה, שמצא כי כמעט 20% מהאמריקנים באופן כללי אומרים שהם אינם חשים שייכות דתית. מדובר בעלייה של כחמישה אחוזים בתוך חמש שנים.

 

זה זמן רב שהחילוניות היא חלק מחייהם של יהודי ארה"ב, הכוללים תנועות כמו "החברה למען יהדות הומניסטית" שהוקמה בדטרויט בשנות ה-60. עם זאת, המחקר של מכון "פיו" מצא ששיעור היהודים האמריקנים המגדירים עצמם אתאיסטים, כופרים או חסרי דת הוא גבוה יותר בקרב יהודים בני הדורות הצעירים.

 

כשליש מהיהודים בארה"ב שנולדו אחרי 1980 מגדירים את עצמם חסרי דת, ומנגד רק 7% מהיהודים האמריקנים שנולדו לפני 1927 מגדירים עצמם ככאלה. הדו"ח מוצא עדות לכך שמספר היהודים חסרי הדת עשוי להמשיך לעלות. בקרב יהודים שהתחתנו אחרי שנת 2000, כמעט שישה מכל עשרה בחרו בחתן או כלה לא-יהודיים, מה שמגדיל את הסיכוי שילדיהם לא יגדלו כיהודים.

 

הדו"ח אינו כולל ממצאים חד-משמעיים בנוגע לגודלה הכללי של אוכלוסיית ארה"ב היהודית. ההערכות שונות באופן משמעותי זו מזו בהתאם להגדרה שבה משתמשים כדי לענות על השאלה "מיהו יהודי?". מחלוקת עדיין אופפת לכן את מפקד האוכלוסין היהודי-הלאומי משנת 2001, מחקר ענקי שכמה אקדמאים ואחרים התעקשו כי צייר את גודלה של הקהילה היהודית בארה"ב כקטן מכפי שהוא באמת.

 

במחקר האחרון של מכון "פיו", חוקרים שייכו אמריקנים יהודים באופן כללי לשתי קטגוריות: אלה שאומרים כי דתם היא היהדות הוגדרו "יהודים על פי דת" ואלה שאומרים כי הם יהודים אולם עדיין אינם משתייכים לדת כלשהי הוגדרו "יהודים שלא על פי דת". לפי שתי הקטגוריות הללו מעריכים ב"פיו" כי מספר היהודים בארה"ב עומד על כ-6.7 מיליון. עורכי המחקר סיפקו גם קשת רחבה של הערכות גבוהות ונמוכות יותר, תוך שימוש בהגדרות רחבות וצרות יותר של הזהות היהודית.

 

לא מאמינים לפלסטינים. ולישראל?

המחקר מאשר כי היהדות הרפורמית הליברלית היא התנועה הגדולה ביותר הקשורה לחיים היהודיים בארה"ב, וכשליש מיהודי ארה"ב משתייכים אליה. כ-18% מהיהודים האמריקנים אומרים כי הם שייכים לתנועה הקונסרבטיבית ו-10% משייכים עצמם ליהדות האורתודוכסית. כך או כך, אחוזים ניכרים מקרב היהודים אינם רואים עצמם שייכים לזרוע של היהדות, כולל 40% מהיהודים מתחת לגיל 30 ו-33% מהיהודים בשנות ה-30 וה-40 לחייהם.

 

חוקרי "פיו" מצאו שרוב יהודי ארה"ב העוזבים זרם אחד של היהדות לטובת זרם אחר עוברים לזרם מסורתי פחות. ועדיין, המחקר מצא שהיהודים האורתודוכסים לא רק מקימים משפחות גדולות יותר אלא כנראה גם מצליחים יותר לשמור את הדורות הצעירים בתוך שורותיהם. כמחצית מיהודי ארה"ב אמרו במחקר כי הם גודלו כאורתודוכסים אך אינם מחשיבים את עצמם עוד לחלק מהזרם הזו. ובכל זאת, שיעור הפורשים מהיהדות האורתודוכסית נמוך בהרבה - כ-17% - בקרב בני 18 עד 29. חוקרים יהודיים מסבירים זאת בין השאר בכך שיהודים רבים נטשו את היהדות האורתודוכסית בשנות ה-50 עד ה-70.

 

כשבעה מכל עשרה יהודים בארה"ב, כך עולה מהמחקר, מרגישים עצמם קשורים במידה זו או אחרת לישראל ויותר מ-40% סיפרו שביקרו בארץ. כ-40% מיהודי ארה"ב אמרו כי הם מאמינים שאלוהים נתן את ארץ ישראל לעם היהודי. עם זאת, רק כ-38% אומרים כי ממשלת ישראל עושה מאמץ כן לכונן שלום עם הפלסטינים. רק 12% מהיהודים האמריקנים סבורים שההתחייבות הפלסטינית לכינון שלום עם ישראל היא כנה.

44% מיהודי ארה"ב אומרים שבניית התנחלויות בגדה המערבית מחזקת את ביטחון ישראל.

 

המחקר מצביע על כך שהיהודים חשים מקובלים בחברה האמריקנית. רק אחד מכל שבעה יהודים אמר כי כונה בשם פוגעני או הושפל בפומבי בשל דתו בשנה האחרונה. כ-40% מאמינים שיהודים עדיין סובלים מאפליה בארה"ב, אולם הם אומרים כי הם מתמודדים עם אפליה הרבה פחות משמעותית מזו שממנה סובלים בני מיעוטים אחרים בארה"ב כמו למשל מוסלמים, הומואים, לסביות ואפרו-אמריקנים.

 

המחקר של מכון "פיו" התבסס על ראיונות עם 3,475 יהודים אמריקנים שנערך ב-20 בפברואר עד 13 ביוני. הטעות המירבית היא פלוס-מינוס שלושה אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רבים מתחתנים עם לא-יהודים, ההתרחקות מהדת תימשך
צילום: shutterstock
מומלצים