שתף קטע נבחר

דיין לגולדה: "כדאי שנכין אופציה גרעינית"

בסיומו של מפגש דרמטי בקריה ביום השני של מלחמת יום כיפור, ולאחר שהרמטכ"ל דדו כבר יצא מהחדר, הדהים שר הביטחון ואמר לרה"מ דאז כי יש להתכונן ל"הצגת" הכוח הגרעיני הישראלי. הסיפור המלא על הרגעים שכמעט שינו את ההיסטוריה - מחר ב"ידיעות אחרונות"

שר הביטחון במלחמת יום הכיפורים, שחשש מחורבן בית שלישי, הציע בישיבה דרמטית ביומה השני של המלחמה להשתמש באופציה הגרעינית. כך עולה מפרסום ארכיון הראיונות שערך פרופ' אבנר כהן, חוקר גרעין ישראלי, ונחשף הבוקר בכתבתו של רונן ברגמן ב"ידיעות אחרונות".

 

40 שנה למלחמה - פרויקט מיוחד ב-ynet

 

ממחקרו של אבנר כהן עולה כי משה דיין לחץ לשקול "להכין את הכוחות הגרעיניים של ישראל להפגנת הכוח הגרעיני" - אבל ראש ממשלת ישראל דאז גולדה מאיר ושאר המשתתפים באותו מפגש בקריה בתל אביב דחו את הרעיון, ולא נעשתה בסופו של דבר פעולה כזו. עם זאת, המחקר מעלה כי נעשו פעולות מינוריות אחרות הנוגעות לגרעין הישראלי באותה מלחמה.

 

מעדותו של ארנן "סיני" עזריהו, אז יועצו הקרוב של השר ישראל גלילי - אחד מארבעת השרים שנכחו באותו מפגש -  עולה כי הוא חיכה לבוס שלו מחוץ למשרדה של ראש הממשלה מאיר בבוקר או בצהריים של 7 באוקטובר. עזריהו, שהעניק את עדותו בראיון וידאו לאבנר כהן, סיפר כי בתום המפגש סיפר לו גלילי על הרגעים הדרמטיים.

 

גלילי אמר אז ל"סיני" כי רגע לפני סיום הפגישה, שעסקה בהתקדמות הכוחות הסוריים בגולן ובשליחתו של הרמטכ"ל לשעבר חיים בר לב לבחון את הנעשה בחזית הצפונית - ולאחר שכמה משתתפים בכירים כבר עזבו את החדר, וביניהם הרמטכ"ל דאז דוד אלעזר - פנה דיין לגולדה מאיר. הוא שאל אותה אם תסכים לצרף את ראש סוכנות הגרעין בישראל שלהבת פריאר ל"סיעור מוחות" איתה ועם עוד שלושה שרים - דיין, גלילי ויגאל אלון - כדי לדון ב"אפשרויות תצוגה", למעשה הצגת היכולות של הנשק הגרעיני הישראלי. במחקר כתוב כי אין זה ברור אם הצגת היכולות הייתה מיועדת לאמריקנים, לסובייטים או לערבים.  

 

לפי גלילי, שסיפר זאת לעזריהו, דיין לא ביקש מהקבינט המצומצם לאשר את "התצוגה". לעומת זאת, הוא ביקש מגולדה מאיר לאשר לראש סוכנות הגרעין פריאר לעשות את ההכנות הנחוצות לתצוגה כזו, במקרה שיהיה בה צורך - כדי לקצר את לוחות הזמנים משעות לדקות. בסופו של דבר, הרעיון נדחה.

 

הסיפור המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים