שתף קטע נבחר

אחרי 35 שנה חזרו הפלסטינים לאדמת חומש

צו הסגירה על ההתנחלות שפונתה בהתנתקות הוסר לאחרונה והצעד הזה אפשר לעבד את השטח. ראש מועצת בורקא: זה יום היסטורי

חומש מוקמת מחדש - הפעם על ידי פלסטינים: שמונה שנים אחרי שפונתה במסגרת ההתנתקות החלו היום (ה') עשרות פלסטינים תושבי הכפר בורקא שנמצא דרומית לשכם לעבד את אדמות היישוב לשעבר. הפלסטינים שהגיעו למקום נופפו בעשרות דגלי פלסטין ומחקו חלק מהכתובות בעברית שנשארו במקום. 

מעבדים את האדמה (צילום: ארגון יש דין) (צילום: ארגון יש דין)
מעבדים את האדמה(צילום: ארגון יש דין)

דגלי הרשות הפלסטינית בשטח (צילום: ארגון יש דין) (צילום: ארגון יש דין)
דגלי הרשות הפלסטינית בשטח(צילום: ארגון יש דין)
 

בשנת 1978 הוצא צו תפיסה לצרכים צבאיים על האדמות שנמצאות ביהודה ושומרון ושנתיים לאחר מכן הוקמה חומש. בשנת 2002 הוצא צו סגירה על שטחי ההתנחלויות שקבע כי על פלסטינים אסור להיכנס למקום וגם לאחר ההתנתקות נשאר הצו בתוקף. לפני שלוש שנים עתר ארגון "יש דין" לבג"ץ בדרישה לבטל את צו התפיסה. בחודש יוני הורתה המדינה להסירו, ושלושה חודשים לאחר מכן בוטל גם צו הסגירה משום שלא מדובר על שטח שיש בו יישוב יהודי.

 

ראש מועצת בורקא ג'יהאד סלאח אמר ל-ynet כי למקום הגיעו עשרות תושבים מהכפר בליווי

של מושל מחוז שכם ג'יברין בכרי והחלו לעבד את האדמה באמצעות טרקטורים ולשתול שם שתילים. "זה יום היסטורי עבורנו לשוב לאדמות שמנעו מאיתנו להיכנס אליהן במשך 35 שנה, כולם כאן היו מאושרים", סיפר. "מכיוון שהשטח מוגדר כשטח C, אין לנו אפשרות לבנות שם בתים".

 

סלאח ציין עוד כי אמנם הפלסטינים חוששים שהמתנחלים ינסו לשוב במקום, אך הבהיר כי לא תוצב שמירה במקום. "מי שצריך למנוע את הגעתם של המתנחלים למקום זה הצבא ואנו מקווים שכך גם יהיה", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארגון יש דין
העבודות. לא תוצב שמירה
צילום: ארגון יש דין
מומלצים