שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארבעים שנה לסעיף ארבעים
  הספק מזמין רצון לשפר אך אסור שישתק. לקחי "סעיף 40" ממלחמת יום כיפור
  בערב יום הכיפורים 1973 נכתבה סקירה מודיעינית שכללה 37 סעיפים המתארים היערכות אינטנסיבית של האויב בכל הגזרות. גולת הכותרת של הסקירה הייתה "סעיף 40", סעיף שהפך ברבות השנים לשם נרדף לשגיאה מודיעינית חמורה: "הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש מלחמה היא נמוכה".

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  הלכתי עם הרוח / ליאור פרייליך

  חיים כמו עכברי מעבדה / סמדר הדס

   

  הבעיה לא הייתה במידע, אלא בפרשנות שניתנה לו ובאופן ההיערכות של צה"ל. את הפער העצום בין העובדות לבין הפרשנות ניתן להסביר מהיבטים רבים, אך הבולט והחשוב מכולם הוא הביטחון המופרז והיעדר הספק ביחס למה שהאויב מתכוון לעשות ובאילו תנאים יעשה זאת. הביטחון נבע בין היתר משורה של הצלחות קודמות.

   

  ארגון שנוחל הצלחות ושלצד הגאווה בהישגיו אינו שואל את עצמו האם ניתן היה להשיג את אותו הישג מהר יותר, יעיל יותר, או מדויק יותר, מקרב את עצמו לשיפוע מסוכן ולמסלול הידרדרות. ארגון הנמצא בתחושת שביעות רצון ללא נוכחות קבועה של ספק ומוטרדות, סולל את דרכו לכישלון.

   

  אמ"ן רשם בשנים האחרונות הישגים יוצאי דופן. היקף המידע עצום, איכותו גבוהה והטכנולוגיה והמבצעים שמאפשרים אותו הולכים ומשתכללים מיום ליום. איכות ההערכה טובה, וגם אם אינה חפה מטעויות, הניתוח שקול ומעמיק. כל אלו מייצרים ביטחון עצמי, אך בה בעת מייצרים סכנה.

   

  אין פסול בביטחון עצמי, אך תחת שתי הסתייגויות - שלא ייווצר ביטחון מופרז, ושלצד ביטחון עצמי, במידה מאוזנת, ינקר הספק במרץ ובהתמדה. ביטחון אינו ההיפך מספקנות. ביטחון דרוש כדי לפעול במחשבה חופשית ולא "מכווצת" וביטחון הוא תנאי ליכולת לשנות ולהעיז. מנגד, ספקנות אמיתית היא התודעה העמוקה שהיקף הידיעה שלך מוגבל, שיכולה להיות פרשנות נוספת, שיכול להיות פתרון מבצעי, טכנולוגי או מודיעיני שונה. ספק יוצר מרחב של חוסר נוחות ומזמין בירור תמידי, רצון ללמוד ולשפר. אך הספק, כך מלמד הניסיון, הוא חיה כבדה, מנומנמת ועצלה, שלא בקלות מתרוממת מרבצה.

   

  המפתח לשמירת חדות ארגונית הוא טיפוח ספקנות, והבאתה לקדמת התודעה, בכל החלטה שאנו מקבלים ובנושאים כבדי משקל במיוחד. עלינו לעשות שימוש קבוע בכלים ובמנגנונים ארגוניים שיאירו את הספק, שיאפשרו ויכוח, התלבטות והתבוננות על המציאות מזוויות שונות. באותה הנשימה, אסור שהספק ישתק. אסור שהספק יהווה מפלט לחוסר עמדה ועמימות.

   

  אמ"ן חייב להיות ארגון רלוונטי ואפקטיבי ועליו להתחדש ולפרוץ דרכים חדשות. הספק יעורר וידרבן פריצה לכיוון חדש, ביטחון עצמי ייאפשר החלטה ופעולה. הסיכון שיש בכל חידוש יציב את הספק אם נשכיל לפתח אותו, כמעקה בטיחות משני צדי הדרך. ספק וביטחון עצמי צריכים להיות שזורים זה בזה. שניהם צריכים לעורר לפעולה, שניהם מניעים והספק מתפקד גם כשומר.

   

  "אשרי האדם מפחד תמיד" נאמר במקורותינו. "אשרי קצין מודיעין מוטרד תמיד", נאמר אנחנו.

   

  ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים