שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

פרס ספד לרב עובדיה: מורי ורבי - שכב בשלום

בראיון לאולפן ynet סיפר נשיא המדינה על הפגישה האחרונה עם מרן: "גרוני נחנק מדמעות. נישקתי את מצחו וחשתי שאני נפרד מתופעה היסטורית של העם היהודי". מוקדם יותר ספד ראש הממשלה נתניהו לרב עובדיה: "הלך במקומות שלאנשים אחרים לא הייתה התעוזה ללכת"

נשיא המדינה נפרד ממרן: בראיון בשידור חי לאולפן ynet ספד הערב (יום ב') הנשיא שמעון פרס לרב עובדיה יוסף שהלך היום לעולמו. "הוא באמת איש גדול. גדולה לא ניתנת למדידה אבל היא ניתנת לתחושה", אמר פרס.

 

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו - כתבות נוספות:

דרעי פרץ בבכי: אבא נפטר, מי ינהיג אותנו?

הרב יוסף ייטמן היום, רחובות רבים ייחסמו

נפרדים ממרן: "גדול הדור, ענק בתורה"

הרב עובדיה יוסף הלך לעולמו בגיל 93 

 

הנשיא המשיך ואמר: "למרות גדולתו, הוא היה איש עממי וישיר. השיחות בינינו היו בלתי פורמליות, גלויות, רצופות ניסיון, מלאות חוכמה ודיברנו לפעמים כחברים יותר מאשר כידידים".

 

פרס נשאל אם הוא מסכים על כך שכינו את מרן "הרב של המדינה - לא של אשכנזים ולא של ספרדים". לכך השיב הנשיא כי הרב עובדיה היה יותר מזה. "הרב עובדיה היה רב של העם היהודי לדורותיו. הוא היה מקובל ומכובד על אלה שחלקו עליו ובוודאי על אלה של הרבים שהעריצו אותו. כשאדם היה במצוקה לא ראיתי איש שכל כך דאג לאדם הזה. זה נגע ללבו. הוא השקיע בזה מרץ והתמדה, אף על פי שכל הזמן הוא היה שקוע בלימוד תורה".

 

בסיום הראיון סיפר פרס על מפגשו האחרון עם הרב עובדיה. "ראיתי אותו שעות לפני שנפטר. קודם כל גרוני נחנק מדמעות. לחצתי את ידו והיא הייתה עדיין חמה. נישקתי את מצחו. הערצתי אותו תמיד בגלל הגאוניות הטמונה בו וחשתי שאני נפרד מתופעה היסטורית המאפיינת של העם היהודי.

 

לאחר שובו מבית הלוויות, אמר הנשיא: "הלכתי להיפרד ממורי ורבי וידיד נפשי המרן עובדיה יוסף. זו הייתה שעה קשה. גרוני נחנק מדמעות". נשיא המדינה הוסיף כי "מיד לאחר חורבת בית שני קמו שני ענקי רוח. יוחנן בן זכאי ויהודה הנשיא. אני מזכיר את זה כיוון שהם הגיעו למסקנה שכדי לקיים את העם היהודי צריך ללמוד. 'והגית יומם ולילה'. הרב עובדיה יוסף סימל את זה ועשה את זה. הוא פשוט היה אדם גדול".

 

פרס סיים את הספדו במילות פרידה אישיות ואמר: "מורי ורבי שכב בשלום ותישן בשלום עד בוא מנחם משמיע שלום. זכותך תגן עלינו ועל כל ישראל ותהא מליץ אושר לבני משפחתך ולבני ישראל כולם".

פרס עם הרב עובדיה יוסף. ארכיון (צילום: קובי גדעון, פלאש 90) (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)
פרס עם הרב עובדיה יוסף. ארכיון(צילום: קובי גדעון, פלאש 90)
 

מוקדם יותר הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הטוהרה שמגר בירושלים, משם הועברה גופתו של הרב לישיבת פורת יוסף לקראת יציאת מסע הלוויה לבית העלמין סנהדריה. "הרב עובדיה יוסף היה יחיד בדורו ומותו הוא אבידה גדולה לעם ישראל", אמר נתניהו אחרי מותו של הראשון לציון. "בצער וביגון שמעתי על פטירתו של הראשון לציון, מגדולי הפוסקים בדורנו. הוא היה ענק בתורה, ענק בהלכה, מורה-דרך ללבבות, הוא היה חדור באהבת ישראל, אהבת העם ואהבת התורה, והוא תמיד התאים את הפסיקות שלו לרוח ישראל ולמציאות המתחדשת של עם ישראל בארצו".

 

בדבריו סיפר נתניהו כיצד התרשם עמוקות מאישיותו של הרב: "הערכתי את הלבביות שלו ואת דרכו הישירה. בפגישות עמו תמיד יצאתי מחכים ומשכיל מדבר-תורה ששמעתי ממנו. אני מבקש לשלוח את תנחומי העם כולו למשפחתו, לתלמידיו הרבים, למוקירי דרכו בעם. רבים המה והוא יחסר לכולנו. יהי זכרו ברוך.

 

"אמרתי עכשיו לרבנים איזו אבידה גדולה זאת לעם ישראל. אני חושב על שרשרת הדורות, על המשנה, על הגאונים של בבל, ספרד. הזכרתי את הרב קארו. זאת המורשת של הרב עובדיה. חוליה בשרשרת אהבת התורה ולימוּד התורה בעם ישראל במהלך הדורות. הוא התיר עגונות וזיהה חללים, וקבע שיהודי אתיופיה הם יהודים לכל דבר, והלך במקומות שאנשים אחרים, גדולים ככל שיהיו, לא הייתה להם את התעוזה ללכת. הוא הלך ראשון כנחשול לפני המחנה והוביל את כל השאר, והתאים את ההלכה והתאים את המורשת לעם ישראל המתחדש בעצמו. זו סגולה כבירה, כבירה. יחיד בדורו. אבידה גדולה מאוד לעם ישראל ולרוח ישראל שהוא ייצג אותה".

 

אחרי שבועות של אשפוז והידרדרות במצבו, מת הרב עובדיה יוסף בגיל 93 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. הלווייתו של הרב החלה ב-18:00 ואליה הגיעו מאות אלפי בני אדם. הוא ייטמן ליד קברה של רעייתו, הרבנית מרגלית יוסף. משטרת ירושלים, בפיקודו של מפקד המחוז, נערכת בכוחות מתוגברים להלוויה ההמונית. אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב, שוטרי תנועה ומתנדבים יאבטחו את משתתפי ההלוויה. לקראת ההלוויה, נסגרו בהדרגה הרחובות הבאים - שמואל הנביא, אשכול, גולדה מאיר, בר אילן, ירמיהו, מלכי ישראל ויחזקאל. במשטרת מחוז ירושלים נפתח מרכז מידע לציבור, במספר 1-700-553100.

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ניר ברקת, שמעון פרס ואריה דרעי ליד גופת הרב (צילום: לע"מ) (צילום: לע
ניר ברקת, שמעון פרס ואריה דרעי ליד גופת הרב(צילום: לע"מ)

תנחומים מאבו מאזן, דיווח באל-ג'זירה

גם בעולם הערבי התייחסו למותו של הרב עובדיה. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הביע בצהריים את תנחומיו על פטירתו ואמר: "נפגשתי בעבר עם בני משפחתו של הרב במוקטעה ברמאללה ואני רוצה להעביר את תנחומיי ואת תנחומי העם הפלסטיני על מותו". את הדברים אמר הנשיא הפלסטיני במהלך מפגש במוקטעה עם חברי שדולת פתרון שתי המדינות בראשות חבר הכנסת חיליק בר ממפלגת העבודה.

ביתו של הרב יוסף אחרי ההודעה על מותו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ביתו של הרב יוסף אחרי ההודעה על מותו(צילום: אוהד צויגנברג)

מתאבלים על מות הרב בישיבת פורת יוסף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתאבלים על מות הרב בישיבת פורת יוסף(צילום: מוטי קמחי)

מתקבצים לקראת הלוויה אחר הצהריים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתקבצים לקראת הלוויה אחר הצהריים(צילום: מוטי קמחי)

ישיבת פורת יוסף אחרי ההודעה על פטירת הרב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ישיבת פורת יוסף אחרי ההודעה על פטירת הרב(צילום: מוטי קמחי)

במקביל, גם באתר האינטרנט של רשת "אל-ג'זירה" דיווחו על מותו של הרב עובדיה יוסף, והגדירו אותו "המנהיג הרוחני רב ההשפעה של הקהילה היהודית הספרדית ושל המפלגה האורתודוכסית ש"ס". לרב יוסף,

נכתב, הייתה השפעה אדירה על יהודים שהגיעו ממדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה, והוא המליך ממשלות בישראל.

 

שגריר בריטניה בישראל מתיו גולד מסר כי הוא מבכה את פטירתו של הראשון לציון: "היה לי הכבוד לפגוש אותו ולראות את הנפש יוצאת הדופן שלו. זכיתי לראות מקרוב את אהבת האדם שהייתה בו, והרצון לשלום. אני שולח את תנחומיי למשפחתו, לרב הראשי יצחק יוסף ולכל תנועת ש"ס".

 

שר החינוך שי פירון אמר: "יחד עם מאות אלפי חסידיו, אני מבכה היום את פטירתו של הרב עובדיה יוסף. הוא היה יחיד בדורו בגאונות, בפסיקה ובהנהגת הציבור. הרב הותיר חותם בל יימחה על ההיסטוריה של עם ישראל. מורשתו ההלכתית תמשיך ללוות את עם ישראל עוד שנים רבות".

 

השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, מסר גם הוא את תנחומיו: "עם ישראל איבד היום אדם יקר, רב דגול ואיש רוח ענק. הייתה לי הזכות לקרוא כמה מספריו ולהיפגש איתו כתריסר פעמים ותמיד התרשמתי מחוכמתו, מבקיאותו, ומדאגתו לכל עם ישראל. אני משתתף בצערה של משפחת יוסף ושל חבריי בתנועת ש"ס על האובדן הגדול".

 

בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר, אליאור לוי, קובי נחשוני, איתי בלומנטל, גלעד מורג ואביאל מגנזי


פורסם לראשונה 07/10/2013 16:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
פרס, היום
צילום: לע"מ
נתניהו, היום
צילום: אוהד צויגנברג
אבלים בבית הרב עובדיה יוסף
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים