שתף קטע נבחר

צפו: הצוות הישראלי שמציל ילדים בניגריה

משלחת רופאים מבתי החולים שיבא ורמב"ם יצאה לניגריה לנתח ילדים עם מומי לב. הבמאית תם משאלי-דדון התלוותה אליהם וחזרה עם סרט מרגש ותובנות."זו הייתה חוויה מטלטלת ומרגשת, הרופאים נתנו לילדים תקווה לחיים"

משלחת רופאים שמנתחת ילדים עם מומי לב בניגריה. זה התחיל כרעיון של ד"ר דוד משאלי, מנהל מרכז הלב בבית החולים ספרא לילדים במרכז הרפואי שיבא. ד"ר יובי אקופונקויה מניגריה, התמחה אצלו וסיפוריו על מצב הילדים שם, היו הניצוץ שהצית את האש אצל ד"ר משאלי לקום ולעשות מעשה.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

הוא ארגן צוות של מנתחי לב, מרדימים ואחיות משיבא ומבית החולים רמב"ם, "משוגעים לדבר" ויחד הם נסעו להביא ישועה לילדי ניגריה. "זו המדינה הכי גדולה ועשירה בניגריה, אבל מבחינה רפואית היא מפגרת 100 שנים אחורנית", אומר ד"ר משאלי ומוסיף "אם נצליח להציל עשרה ילדים בזמן שהותנו שם, אנחנו פותחים איזשהו תהליך שלא ניתן יהיה לעצור אותו".

 

בתו, הבמאית תם משאלי - דדון, הצטרפה למשלחת וצילמה במהלך שהותם שם, ללא הפסקה. "זו הייתה חוויה מטלטלת, מרגשת וקשה מאוד להשתחרר ממנה", היא אומרת ל-ynet. כשחזרה, הפכה הנסיעה לסרט.

 

עוד כתבות

"התשובה שלנו למשט - להציל ילדים מעזה"

נא להכיר: הרופאים הישראלים שעוזרים לילדים בפרו 

בזכות ישראל: ניתוח לב פתוח ראשון בילד בטנזניה

 

שנתיים לקח להוציא את המשלחת מהכוח אל הפועל. "היו צריכים למצוא את המרפאה שתארח את הניתוחים ולגייס כספים. אבל למצוא ילדים שירצו לבוא להתנתח, לעומת זאת, לא הייתה כל בעיה למצוא", אומרת משאלי - דדון.

 

"ילדים שסובלים ממומי לב נמצאים שם במלכוד, כי אם הם עשירים, אז להורים יש אמצעים לנתח אותם בחו"ל, ואם הם עניים, אז הם חיים על זמן שאול", מספרת משאלי - דדון.

 

משאלי - דדון אומרת: "זו ארץ ענקית ויש בה הבדלים קיצוניים בין המעמדות השונים. מי שעשיר הוא עשיר כקורח ומי שעני, נאלץ לחיות על פחות מדולר ביום. על ניתוח אף אחד לא מדבר בכלל. העוני הנורא גורם לכך שתמותת התינוקות בניגריה היא מהגבוהות בעולם ותוחלת החיים עומדת על גיל 40 בממוצע".

 

הכרת התודה של הילדים והוריהם הייתה מרגשת יותר מכל. "הם נפלו ארצה ונישקו לרופאים את הרגליים, זה מעמד שהיה קשה לעמוד בו", מסבירה משאלי-דדון, "מבחינתם הם ראו את אלוהים עומד מולם. הם פשוט ידעו שחיי ילדיהם ניצלו".

 

הנסיעה הייתה קשה פיזית ונפשית, היא מסבירה, אבל החזרה הייתה קשה שבעתיים. "חזרנו ממקום של אמת גדולה מאוד, ממקום של לתת לילדים הללו תקווה במקום שכבר היא נעלמה לגמרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצוות השיראלי החזיר לילדים את התקווה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים