שתף קטע נבחר

סובל מבעיה נפשית? דע את הזכויות שלך

לרגל יום בריאות הנפש העולמי הנערך היום, הכנו עבורכם מדריך למיצוי זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי - אם אובחנתם כסובלים מבעיה נפשית

נתוני משרד הבריאות, מגלים כי 5.5% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מבעיות של דיכאון. 1 מתוך 13 סובל מבעיות של חדרה. גם המוסד לביטוח לאומי מציג תמונה לפיה 40% מהזכאים לקצבת נכות כללית, קיבלו זאת לאחר שאובחנו כסובלים ממחלת נפש, בין אם זה פוסט-טראומה או דיכאון.

 

 

לרגל יום בריאות הנפש העולמי הנערך היום, כדאי לשים לב לתופעות הדיכאון והחרדה - שהפכו לבעיה חברתית שגרתית, אשר אחת מתופעות הלוואי שלה היא קושי של קבוצת אוכלוסיות זו להשתלב במעגל העבודה. בעיה שהופכת נפוצה, מוכרת ובהתאם גם מטופלת לעיתים ברצינות, אך עדיין מקשה על רבים מאיתנו, ולו רק בגלל הסטיגמה החברתית.

 

ספר הנכויות החדש משפר משמעותית את מצבם של הסובלים ממחלות נפש (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ספר הנכויות החדש משפר משמעותית את מצבם של הסובלים ממחלות נפש(צילום: אבי רוקח)

 

עד כה, היה קשה לסובלים מבעיות נפשיות שונות לקבל קצבת נכות. המוסד לביטוח לאומי לא תמיד הכיר למשל בדיכאון לאחר לידה קשה, אירועים שהובילו לפגיעה פוסט-טראומטית או דכאון מתמשך. אותם חולים שהגישו תביעות לנכות כללית ונדחו, התקשו לשוב למעגל העבודה ולתפקד באופן מיטבי.

 

גם בקרב מי שהגיש תביעות לנכות עבודה, חלק ניכר סבלו מבעיות פוסט-טראומטיות שונות. אלא שאחוזי הנכות שנפסקו להם לא תמיד שיקפו את הבעיות הרפואיות.

 

ספר הנכויות החדש - תחילת שינוי המגמה

בשנה שעברה עבר ספר הנכויות של המוסד לביטוח לאומי שינוי, אשר הקל משמעותית על קבוצת נכים אלו. הוא מאפשר לאוכלוסיה זו לקבל את קצבת הנכות לה הם זכאים, ובמקרה של נפגעי עבודה לקבל אחוזי נכות גבוהים יותר.

 

ספר הנכויות החדש בודק את משך הטיפול אותו עובר הנכה, את השפעת הטיפול הרפואי (האם הטיפול תורם ובאיזה אופן), את משך הטיפול, את השפעת הבעיות הנפשיות על היכולת לעבוד, הסיכויים להחלים מהמחלה ועוד. למעשה, שינויים אלו שיפרו משמעותית את היכולת של אוכלוסיה זו לקבל קצבת נכות.

 

בזכות השינויים, אזרחים רבים זכאים לאחוזי נכות גבוהים יותר, דבר אשר מסייע לרבים מהם לקבל קצבאות נכות כללית - לה לא היו זכאים בעבר. כך למשל צ', שעברה בחייה שני ניסיונות אונס, והצליחה להשתקם מהם ולשוב למעגל העבודה.

 

לפני שלוש שנים עברה טראומה שלישית - היא הותקפה על-ידי אלמוני בסמוך לחנות שניהלה. האירוע הוביל לכך שהיא לא יכלה להשתלב במעגל העבודה, והגישה בשנתיים האחרונות תביעה לזכאות קצבת נכות כללית. אך המוסד לביטוח לאומי קבע לה רק 20% נכות בשל הבעיות נפשיות.

 

אחוזים אלו לא זיכו את צ' בקצבה. בזכות ספר הנכויות החדש - התברר כי אחוז הנכות הנפשית שלה עומד על 40%. פירוש הדבר שתקבל קצבת נכות כללית לכל ימי חייה.

 

גם דרכם של נפגעות דיכאון לאחר לידה, הוקלה עם שינוי ספר הנכויות. ג' סבלה מדיכאון קשה מאוד לאחר לידת בנה השלישי, לפני 25 שנה. היא המשיכה לעבוד במשך 20 שנה, אולם לפני חמש שנים הפסיקה. ג' הגישה תביעה לנכות כללית למוסד לביטוח לאומי מספר פעמים, ונדחתה כל פעם.

 

בתביעתה האחרונה לקצבת נכות הצליחה להגיע רק ל-15% נכות נפשית. זאת למרות שהיא לא הייתה מסוגלת לשוב לעבודה, והדיכאון גרם לה לנתק את הקשר עם הסביבה הקרובה - כולל ילדיה - לא לצאת כמעט מהבית ולא לתפקד במטלות הבית השונות.

 

לאחר שספר הנכויות החדש נכנס לתוקף, ג' החליטה להגיש מחדש את התביעה. הפעם השתנה תמונת המצב - והמוסד לביטוח לאומי קבע לה 100% נכות. זאת, בין היתר בגלל ההפרעות ממנה היא סובלת והימשכותן לאורך שנים כה רבות.

 

גם נפגעי עבודה הרוויחו

אוכלוסיה אחרת שמעמדה השתפר, היא אוכלוסיית נפגעי תאונות העבודה. אלו סובלים לא אחת מפגיעות גוף, ואלו מלוות לעיתים בדיכאון ובקשיים לתפקד חברתית.

 

למשל, באחד המקרים הזכורים לי, פועל שנפל מפיגומים בשנת 2011 החל לסבול מדיכאון, מצב רוח ירוד, בעיות בזיכרון ומצוקה חברתית. הוא נאלץ לצמצם את שעות העבודה ואף להיעדר לעיתים לחלוטין.

 

ועדות רפואיות שבדקו את האיש, התייחסו לעובדה שהוא נאלץ להיעדר מהעבודה שעות ממושכות, והתוצאה הייתה כי בשל הבעיות הנפשיות נקבעו לו 25% נכות רפואית. אם מקרה זה היה מטופל לפני כניסת ספר הנכויות החדש, ספק אם היו נקבעים אחוזי נכות שכאלה.

 

השינוי בספר הנכויות השפיע גם על מבוטחים של קרנות הפנסיה. כיום לאלו קל יותר להגיע לאחוזי נכות גבוהים, וככל שכך השפעה על כושר העבודה גדלה - כלומר מי שיש לו אחוזי נכות גבוהים, קרן הפנסיה נדרשת להתייחס לכך.

 

בכדי שאדם הסובל מבעיות נפשיות יהיה זכאי לקצבת נכות, עליו להוכיח כי איבד את כושר העבודה לפחות באופן חלקי, וכי אינו יכול לעבוד בכל עיסוק סביר אחר.

 

מהנדס תוכנה למשל שהחל לסבול ממחלת נפש שמונעת ממנו לעבוד במקצוע, אך מאפשרת לו לעבוד בעבודות פשוטות דוגמת תיוק מסמכים - קרן הפנסיה נדרשת להכיר בו כמי שאיבד את כושר העבודה לחלוטין.

 

  • עו"ד אייל פייפר עוסק בתביעות מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד פייפר-כהן
עו"ד אייל פייפר
צילום: משרד פייפר-כהן
מומלצים