שתף קטע נבחר

סטארקיסט הטעתה צרכנים. העונש: תרומה

יצרנית קופסאות הטונה המשומרות תתרום לנזקקים מוצרים בשווי 100 אלף שקלים, לאחר שהגיעה להסדר פשרה עם תובעת בתביעה ייצוגית

במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד "סטארקיסט", הגיעו הצדדים להסכם פשרה. ביהמ"ש אישר את ההסדר, לפיו החברה - הידועה בעיקר בזכות מוצרי הטונה שלה - תתרום מוצרים בסך של 100 אלף שקל לארגוני סיוע לנזקקים. עוד נקבע כי המבקשת תזכה ב-5,000 שקל בעבור הגשת הבקשה הראויה, שנועדה למנוע הטעיית צרכנים.

 

 

סטארקיסט. הטעתה, ותשלם (צילום: יוני רייף) (צילום: יוני רייף)
סטארקיסט. הטעתה, ותשלם(צילום: יוני רייף)

 

בחודש מרץ האחרון הונח לפתחו של ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב הסכם הפשרה. בבקשה המקורית לייצוגית, נטען על-ידי המבקשת כי סטארקיסט מפרה את הוראות החוק הנוגעות לסימון אריזות. המבקשת הפנתה תשומת ביהמ"ש לכך כי רשימת הרכיבים במוצריה השונים של החברה, כמו גם ערכם התזונתי, סומנו באותיות קטנות מהנדרש בחוק.

 

במסגרת הבקשה, המבקשת ביקשה כי ביהמ"ש יצהיר כי החברה פעלה בניגוד לדין ויורה על תיקון האריזות לאלתר. הסכם הפשרה אליו הגיעו הצדדים, הוגש לאישור לאחר שקיבל את ברכת היועץ המשפטי לממשלה, ולפני שהגיע מועד הגשת התגובה על-ידי סטארקיסט. בכך בעצם תרמו הצדדים לסיומה המהיר של המחלוקת.

 

על פי ההסכם, חברת סטארקיסט הצהירה שאינה עושה עוד שימוש באריזות שתוארו, וכי כיום אריזותיה עומדות בתקנים החייבים. כמחווה של רצון טוב, תתרום מוצרים בשווי כולל של 100 אלף שקל לארגוני נזקקים, על פי החלוקה הבאה: לארגון מפעלי חסד יד ביד, המעניק סיוע למשפחות נזקקות וניצולי שואה, יתרמו מוצרים בסך 50 אלף שקל. לארגונים פיתחון לב ובית מעשים טובים, העוסקים בסיוע לילדים רעבים, יתרמו מוצרים בשווי 25 אלף שקל כל אחד.

 

השופטת צילה צפת קבעה כי כאשר ביהמ"ש נדרש לאשר הסכם פשרה, עליו להתרשם כי "ההסכם ראוי, הוגן וסביר". במקרה זה, כי הסכם הפשרה תואם את מטרות החוק ועונה על דרישת הסבירות וההוגנות.

 

במאמר מוסגר, ציינה כי לאחר שבחנה את מכלול הנסיבות שהביאו להגשת הבקשה לאישור הייצוגית, היא סבורה שמדובר בתביעה ראויה שנועדה לאכוף את הוראות הדין בדבר סימון מוצרים, ולמנוע את הטעייתם של הצרכנים. לפיכך, אילולא הושג הסכם הפשרה, היו סיכוייה של התביעה טובים.

 

לאור ההסכמות שהושגו במסגרת הסכם הפשרה, נקבע כי סטארקיסט תשלם בנוסף גמול של 5,000 שקל לתובעת. עורכי דינה יקבלו מהחברה שכר טרחה בסך 35 אלף שקל.

 


פורסם לראשונה 10/10/2013 20:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירב קריסטל
סטארקיסט (ארכיון)
צילום: מירב קריסטל
מומלצים