שתף קטע נבחר

עובדי חב' החשמל נדרשים להשיב כסף למדינה

הממונה על השכר, קובי אמסלם דורש, החזרים מאלפי עובדים וגמלאים בחברה, עקב חריגות בתשלומי אש"ל ותוספות שכר שניתנו למנהלים בדרגי הביניים; הערכות: מדובר באלפי שקלים לעובד

הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, שלח ביום חמישי האחרון דרישה להשבת שכר מעובדים וגמלאים של חברת החשמל, עקב חריגות לכאורה שהוא מצא בשני תחומים - תשלומי אש"ל ותוספות שכר פיקודיות שניתנות למנהלים בדרגי הביניים.

 

 

אמסלם אינו מפרט כמה כסף הוא דורש חזרה מהעובדים והגמלאים, אך הוא שוקל אפשרות לקזז את הסכום החל ממשכורות ינואר 2014. על פי ההערכות, מדובר בהחזר אפשרי של כמה אלפי שקלים לעובד.

 

דרישת השבת השכר של אמסלם אינה חדשה, ובאה לאחר דרישת השבת שכר מקורית באותן נושאים בדיוק שנשלחה לחברת החשמל במרץ 2012. נושא המכתב הנוכחי הוא חריגות שכר לכאורה שמצא סגן בכיר ‏(אכיפה‏) לממונה על השכר באוצר שמואל נחמני לפני יותר משנה וחצי.

 

כך לדוגמה, בעניין הוצאות אש"ל טען נחמני שעובדי חברת החשמל מקבלים כ-35 שקל עבור ארוחת בוקר לעומת כ-16.5 שקל לעובד אחר במגזר הציבורי; כ-65 שקל עבור ארוחת צהריים לעומת כ-48 שקל במגזר הציבורי וכ-52 שקל עבור ארוחת לילה לעומת כ-21 שקל במגזר הציבורי.

 

אמסלם מסרב לקבל טענות שלפיהן מאז 1988 נהוג להצמיד כל שנה 5% לעלות הארוחה, ולכן שוקל לבקש החזרי שכר מכל עובדי החברה הקבועים (9,100 במספר) והגמלאים (כ-4,200) שנהנו מההטבה. הבדיקה תקפה רק עבור המשכורות מאוקטובר 2010 ואילך עבור שכירים או מאוקטובר 2011 עבור גמלאים. לכל עובד יש רשות לפנות אל אמסלם בתוך 60 יום ולהסביר מדוע אין לקזז מזכרו את התוספות האמורות. אמסלם מבטיח לשקול כל פניה לגופה של עניין.

 

בנוגע לתוספות פיקודיות, מדובר בתשלום קטן יחסית שנוגע לחלק מהעובדים הבכירים. כך למשל, לפי אמסלם, מנהלי עבודה זכו לתוספת שכר של 18% לעומת 7.5% לה היו זכאים מכוח הסכם קיבוצי משנת 1994, ומנהלי מחלקות זכו לתוספת של 21% לעומת 12.5% בהסכם הקיבוצי. גם חלק מהסמנכ"לים קיבלו, לפי הממונה, תוספת שכר של 26% אף שאינם זכאים לתוספת מאחר שהם מועסקים בחוזה מיוחד.

 

הבדיקה תקפה מאוקטובר 2010 (עבור עובדים כיום) או מאוקטובר 2011 (עבור הגמלאים). מדובר בכמה עשרות עובדים שגם לגביהם דורש אמסלם להמציא אישורי תוספת שכר או הסברים לחריגה לכאורה תוך 60 יום, שלאחריה הוא ישקול השבת שכר.

 

אמסלם הוא חבר בוועדה בין-משרדית לגיבוש מתווה לרפורמה בחברת החשמל שבראשה עומד מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב. הוועדה אמורה להגיש מתווה לרפורמה עד סוף 2013.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים