שתף קטע נבחר

שרון וברק התקבלו בבליך בחום ובהתלהבות

שרון היה ראשון הדוברים בפני התלמידים והודה: "מלחמת לבנון היתה מהמוצדקות שבמלחמות". שרון אמר, כי לא יהיו ויתורים טריטוריאלים בי-ם וברמת הגולן ולא יפונו התנחלויות. ברק הגיב על תכניתו המדינית של שרון וכינה אותה "דיקלום של בחירות ששום פרטנר בכדור הארץ לא יסכים לו"

שני המועמדים לראשות הממשלה, אריאל שרון ואהוד ברק, הגיעו היום (ה') לתיכון "בליך" ברמת גן במסגרת קמפיין הבחירות שעורך בית הספר. במערכת הפוליטית מייחסים חשיבות רבה למערכת הבחירות ב"בליך", שמשקפת, בדרך כלל, את דעת הקהל הישראלית בבחירות. תלמידי "בליך" הצליחו לחזות בעבר שלושה מהפכים פוליטיים במערכות הבחירות ה"אמיתיות".
בשבוע הבא יתקיימו הבחירות בבית הספר, ושני המועמדים נאמו בפני התלמידים בנסיון לשכנע אותם להצביע עבורם. הבחירות מתקיימות בבית הספר כחלק מתכנית לימודי האזרחות.
אריאל שרון הגיע ראשון והתקבל בבית הספר בחום וכמעט "בהתנפלות" מצד רבים מהתלמידים, שנהדפו על ידי אנשים הביטחון. בפתח דבריו הביע שרון את מורת רוחו מהאופן בו מתנהלת מערכת הבחירות וטען, כי ההתקפות מצד יריביו הפוליטיים, מפלגת העבודה ומרצ, הן "עלילות והשמצות", כלשונו. "אני אנהל עד הסוף מערכת בחירות הוגנת, כי הרי למחרת מערכת הבחירות נצטרך כולנו לשבת יחד", אמר שרון.
שרון הגיב על תשדירי העבודה בהם הוא מצוטט כאומר, שמלחמת לבנון היתה מלחמה מוצדקת. "אני אכן חושב שמלחמת לבנון היתה מהמוצדקות במלחמות ישראל. ועכשיו לעובדות: אני שומע את האמירות של ברק על הטרגדיה של 18 השנים בלבנון. צריך לזכור שהכניסה שלנו ללבנון החלה לפני 25 שנה, כשיצחק רבין היה רה"מ ופרס שר הביטחון. בשלב הראשון נכנסנו לדרום לבנון ואחרי חודש כבר היינו נוכחים בצפון לבנון וזאת בשל טרור מצד אש"ף. הגענו למצב שמחצית מאוכלוסיית הארץ נטשה את הצפון וזזה דרומה. אחרי המלחמה השתרר בצפון שקט להרבה שנים...כבר באוקטובר 82' הייתי היחיד שאמר שכבר אפשר לצאת מלבנון, אבל אז כבר לא הייתי שר ביטחון".
באשר למשא ומתן עתידי עם הפלסטינים אמר שרון, כי הוא לא יהיה מוכן לכל ויתור בירושלים. "הסיבה היא סיבה היסטורית והיא הסיבה הקובעת. ירושלים היא בירת העם היהודי זה 3,000 שנה והיא תישאר בירתה הבלתי מחולקת של ישראל לעולם".
גם בנושא הסורי הצהיר שרון, שלא יסכים לכל פשרה טריטוריאלית ברמת הגולן. הצהרותיו של שרון בעניין ירושלים ורמת הגולן זכו לקריאות תמיכה ומחיאות כפיים ממושכות מצד התלמידים.
ברק הגיע ל"בליך" אחרי ששרון כבר עזב וגם הוא זכה לקבלת פנים אוהדת וחמה. תלמידי כיתות י"א ו י"ב קיבלו את פניו בשירה וקריאות "ניצחון, ניצחון, ניצחון" והפריחו בלונים באולם ההרצאות. רק לאחר התערבות המחנכים נרגעו הרוחות וברק יכול היה להתחיל לדבר.
"אתם המחזור הראשון שלא ייכנס ללבנון", אמר ברק ושוב זכה לקריאות תמיכה ומחיאות כפיים. "לפני הבחירות ב 99' שאלו אותי המחנכות כאן בבית הספר שלכם 'באמת תוציא אותנו מלבנון או שזו רק סיסמת בחירות?' אז הנה אנחנו מחוץ ללבנון".
ברק פרט בפני התלמידים את תכניתו המדינית ואמר, כי "אם נמצא עצמנו בעוד שנה בלי הסכם, לאחר שעשינו הכל כדי להגיע להסכם עם הפלסטינים – נלך להפרדה ביטחונית, כי החיים ביחד הם מתכונת לשקיעה כמו בבוסניה או באירלנד".
ברק התייחס לתכניתו המדינית של שרון, כפי שפורסמה הבוקר בעיתון "הארץ", טען כי היא אינה מציאותית וכינה אותה מספר פעמים "דיקלום של בחירות ששום פרטנר בכדור הארץ לא יסכים לו". "מה שראינו בעיתון הארץ זו תכנית שאין לה שום סיכוי שאי פעם תתקיים. זהו שלום קר עם תכניות ביניים וזה מתכון ברור לאלימות".
באשר להתנחלויות אמר ברק: "שרון אומר 'אני לא אגע באף התנחלות', כלומר הוא מתכוון להנציח את הסכסוך הזה באופן סופי. השארת המתנחלים בכל יהודה ושומרון לא תאפשר מציאת פתרון להסכם שלום".
ברק לעג לסגנון תשדירי התעמולה של הליכוד ואמר: "דוגמנים על רקע נופי ארץ ישראל וילדה יפה מציירת קווים אדומים, זה יופי, אבל שוכחים שמדובר בבחירות האלה בעתיד של מדינת ישראל".
ברק דאג להזכיר לתלמידים אירועים הסטוריים שהוא רואה את שרון אחראי להם: "ואני שואל אתכם מיהו בית היוצר של מלחמת לבנון, מיהו בית היוצר של ההתנחלויות, ומי יצר את ההתגרות שהביאה לאינתיפאדת אל אקצה. אני מצפה מאזרחי המדינה לזהות את העניין ולפעול על פיו. עד היום אריאל שרון התנגד לכל הסכם שלום. זה לגיטימי אבל אין דרך להסתתר כאשר אתה מתמודד על ראשות ממשלה. שרון חישק כל ראש ממשלה של הימין והיום, מכוח הרצון להיבחר, הוא חושב שבסיסמה קליטה הוא יכול לשנות מציאות וזורה חול בעיניים".
כשסיימו המועמדים את נאומיהם, חזרו התלמידים להתווכח. תלמידים רבים טענו, כי נאומו של ברק היה משכנע יותר, אולם רבים העריכו, כי שרון הוא שיזכה בבחירות. נטלי איתן, תלמידת י"ב בבית הספר, השתכנעה מדבריו של ברק: "אותי ברק שכנע יותר. הנקודה שאם לא נגיע להסכם תבוא מלחמה היא נקודה מרתיעה וברק פרש את התכנית המדינית שלו ואת הדברים שעומדים לקרות בשטח, בזמן ששרון דיבר באוויר. שרון חושב שירושלים תישאר מאוחדת וזה יפה בתור סיסמה, אבל זה לא משכנע. בלי ויתור בירושלים נדמה לי שאי אפשר לעשות שלום ולכן אצביע לברק".
עידו אפלבאום, תלמיד י"ב בבית הספר אמר, כי להערכתו, "אם היו מתקיימות הבחירות בבית הספר היום, שרון היה לוקח בגדול למרות שיש כאן נטייה שמאלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
שרון. מלחמת לבנון מוצדקת
צילום דודו פריד
צילום דודו פריד
ברק. לא תיכנסו ללבנון
צילום דודו פריד
מומלצים