שתף קטע נבחר

משה קצב: נשיא המדינה השמיני

בטקס ממלכתי וחגיגי בכנסת, הושבע נשיאה ה-8 של מדינת ישראל, משה קצב

נשיא המדינה השמיני משה קצב, הושבע בטקס חגיגי בכנסת. בין הנוכחים: נשיא המדינה היוצא, עזר ויצמן ורעייתו ראומה, ראש הממשלה אהוד ברק ורעייתו נאוה, נשיא בית המשפט העליון, ראשי ממשלה לשעבר, בהם בנימין נתניהו ויצחק שמיר, רבנים ראשיים, שופטים, ואלופים. השר שמעון פרס, שהתמודד מול קצב, לא נכח באירוע.
בנאום ההשבעה שלו אמר קצב כי הוא מודה לכנסת על האמון שנתנה בו, מקבל את התפקיד בענווה, וכי כבוד הוא לו להיות הנשיא הראשון שעלה לארץ אחרי קום המדינה. קצב הזהיר כי ישראל ניצבת בפני פיצול קשה, הפוגע בה: "החברה הישראלית עוברת זעזועים. מתפתחות משטמות ויריבויות קשות. ואנו עומדים חסרי אונים ואיננו מוצאים פתרון. רצח רה"מ רבין הותיר את כולנו אבלים. כולנו בוכים בימי הזיכרון. האמנם כולנו למדנו להפיק לקחים מאותו רצח נורא?"
"אני חושש", אמר הנשיא, "שאנו לא מכירים היטב את כל המתחולל בחברה הישראלית. רק היום היינו עדים לאלימות. המתחים קיימים בין העולים לתושבי הערים, בין אזרחי ישראל היהודים ואזרחיה הערביים. ויכוחים אידיאולוגים הם יסוד בכל משטר דמוקרטי - אך ניתן לנהלם באופן תרבותי".
הנשיא היוצא, עזר ויצמן, נשא נאום ארוך ומבולבל משהו, בו קרא לשמור על תהליך השלום ולהמשיך בו. "אני קורא לכולם - אל תרפו יד מהשלום. זה קשה, זה כואב, זה מרגיז - אך זוהי בבת עינינו. זהו עתידנו!" אמר ויצמן לח"כים. הוא הודה לאנשי בית הנשיא ובראשם למנכ"ל אריה שומר, ולבסוף הודה גם לרעייתו ראומה. "עכשיו, כשיש לי קוצב - יהיה לך קל יותר לצעוד עמי", התבדח ויצמן.
יו"ר הכנסת, אברהם בורג, התייחס בנאומו למפסיד הגדול של היום, שמעון פרס. "גדולתך חקוקה באותיות של זהב בספר דברי הימים של מדינת ישראל. אין היא זקוקה לתארים ומשרות, ואינה נעקרת בשל נסיבות פוליטיות" פנה אל השר - שלא הגיע.
לקצב בחר בורג להחמיא במילים: "פתחת בפנינו, בפני רבים כל כך, עוד דלת שלטונית סגורה. עזרת לנו לפרוץ עוד מבוא נעול של החברה הישראלית...מדינה שבה לכל אחד הזדמנות שווה, חברה שכל אחד בה, ולא חשוב מה מוצאו או שייכותו הפוליטית, יכול להגיע עד לעליונה שבמשרות, היא חברה טובה וראויה יותר".
מנכ"ל בית הנשיא, אריה שומר, ישאר בתפקידו במשך שלושת החודשים הקרובים, אחריהם ישקול את המשך דרכו. מזכירו הצבאי של הנשיא, תת אלוף שמעון חפץ, ממשיך בתפקידו, וכבר ערך לנשיא קצב סקירה צבאית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי כהן מגן
ויצמן וקצב. זה שיוצא וזה שנכנס
גלי כהן מגן
צילום: איי אף פי
הנשיא השמיני. נשבע אמונים
צילום: איי אף פי
מומלצים