שתף קטע נבחר

דליה רבין: "גם לפני מלחמת יום כיפור התעקשנו לא לעשות שלום"

בטקס הזיכרון הממלכתי במלאות 18 שנה לרצח ראש הממשלה דיברה בתו על היהירות שמעכבת הסכם שלום: "מתחת לאפנו נרקמה מלחמה". פרס: "משלה עצמו מי שחושב שהסטטוס-קוו עם הפלסטינים ימשיך, רבין הבין זאת". בנימין נתניהו: "רבין רצה עלה זית, אבל לנגד עיניו עמדה גם החרב"

"יצחק רבין אזר אומץ לאחוז בקרני ההיסטוריה ולעצב את כיוונה. יצחק נרצח, אבל הצורך לקבל את ההחלטות ההיסטוריות בעינו עומד", כך אמר היום (ד') נשיא המדינה שמעון פרס בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה המנוח ולרעייתו לאה, במלאות 18 שנה לרצח. פרס טען שרק עקרון שתי מדינות לשני עמים ישמור על אופייה המוסרי של ישראל ועל עתידה כמדינה יהודית ודמוקרטית: "מי שמשלה עצמו שהסטטוס-קוו בינינו ובין הפלסטינים ימשיך עלול להיות קורבן אשלייתו. יצחק רבין הבין זאת".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר לציין בנאומו בטקס ש"רבין לקח על עצמו סיכונים אבל לא עצם את עיניו מול הסכנות". בטקס השתתפו בני משפחה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, שרי ממשלה ועוד.  

פרס. "ארורה היד הזדונית" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
פרס. "ארורה היד הזדונית"(צילום: אוהד צויגנברג)

הנשיא פרס: "יצחק רבין עמד בחזית העם במאבק על תקומתו ובהגנה על חייו, ובקדמת המאמץ להביאו אל מפתן השלום. את אש המלחמות שרד, אך הוא נחשף אל האש המכלה של נבל שלחץ על ההדק, ירה בגבו ושותק את לבו. ארורה היד הזדונית הזו. פשעה לא יסולח לעולם".

 

פרס ביקש להדגיש שרבין לא נכנס לתהליך השלום בתמימות ובעיניים עצומות: "שקול ומפוכח היה יצחק, וידע שעוד רבה הדרך עד שנוכל לכתת את חרבותינו למחרשות מפלחות תלמי שלום. הוא הכיר בכורח ההיסטורי של ישראל להגיע לשלום עם שכנינו הפלסטינים והשיג שלום עם ירדן. 'שלום עושים עם אויבים', חזר ואמר".

 

"בעולם של ימינו רוצחים בודדים פועלים להרוס מערכות שלמות. ארגונים קטנים מנסים לזעזע מדינות שלמות. הם סכנה לאושיות המדיניות. הרצח של יצחק רבין הוא שיא בפעולות אלו. אם לא נעקור מן השורש תופעות כאלה, עלולים להצמיח צמחי רעל מסוכנים גם בעתיד. בן הבליעל שרצח את יצחק חילל מצווה קדושה של תורת ישראל: 'לא תרצח'. אין יהודי הרשאי למחוק דיבר מעשרת הדברות. אין איש שרשאי למחול לו על כך". 

נתניהו. "אין מחילה לרוצח" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו. "אין מחילה לרוצח"(צילום: אוהד צויגנברג)

נתניהו אמר בנאומו: "אין ולא תהיה מחילה לרוצח. הרצח של רבין הוא פשע שאין לו ולא תהיה לו מחילה אי פעם. הנשיא פרס אמר בצדק ששלום עושים עם אויבים, אבל עם אויבים שרוצים בשלום. אויבים שאינם רוצים בשלום, ורוצים במחיקתנו מהמפה, אינם יעד לשלום. רבין פעל להשיג עלה של זית אבל לנגד עיניו עמדה גם החרב. הוא האמין בחזון ישעיהו אבל אמר שמוטב שנאחז היטב בחרב משום שרק באמצעותה נבטיח את קיומה של מדינת ישראל".

 

הבת דליה רבין אמרה: "זה לא עוד טקס אזכרה למנהיג שהלך לעולמו. זה יום תזכורת רועמת לחברה המדממת שלנו. שלוש יריות שפילחו לא רק את גבו אלא את מפעל הדמוקרטיה שלנו. תהליך אוסלו היה הסכם שלא ויתר על ביטחון אזרחים. התהליך הזה, שהיה ממש בתחילתו, עלה בסערה השמיימה עם הירצחו של ראש הממשלה טרם זמנו. אבל היום, האם נמצא לו תחליף אחר?".

אדלשטיין, פרס, נתניהו, גרוניס, הרב לאו ויעלון, היום בטקס (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
אדלשטיין, פרס, נתניהו, גרוניס, הרב לאו ויעלון, היום בטקס(צילום: אוהד צויגנברג )

המפכ"ל יוחנן דנינו, הרמטכ"ל בני גנץ ונתן שרנסקי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המפכ"ל יוחנן דנינו, הרמטכ"ל בני גנץ ונתן שרנסקי(צילום: אוהד צויגנברג)

בהמשך ביקשה רבין לקשר בין מדיניות ישראל לפני מלחמת יום כיפור לבין המאמצים המועטים להגיע לשלום מול הפלסטינים: "אנחנו מציינים 40 שנה למלחמה שפרצה על רקע עיקשות מתמשכת של ממשלה חזקה שלא לעשות דבר למען השלום עם מצרים. מתחת לאפה של היהירות הזאת נרקמה לה המלחמה. 20 שנה לאחר מלחמת ששת הימים החליט רבין, תוך מודעות מוחלטת, לנסות ולפרוץ את מעגל האיבה החונק אותנו. רמטכ"ל הניצחון, מתוך אמונה שלמה שהגיעה העת, החליט לתת הזדמנות להושטת היד לשלום".

 

כרמי גילון: מתג מחיר לרצח הפוליטי הבא

במוצאי השבת האחרונה נערכה בכיכר רבין בתל-אביב העצרת השנתית לזכרו של ראש הממשלה המנוח. במהלך העצרת, שבה השתתפו כ-35 אלף בני אדם, ביקשה משפחת רבין מנתניהו לסגור מעגל ולכונן שלום. נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, אמר: "אדוני ראש הממשלה, לא אבוא איתך בדיבורים על מה שקרה באותו הלילה. גם אתה למדת והפנמת את לקחי הוויכוח הפוליטי.

סבא שלי נרצח על השלום ואתה חייב לכולנו שלום".

 

היום אמר ראש שב"כ לשעבר, כרמי גילון, כי בפעילי "תג מחיר" טמונים היסודות לרצח ראש ההמשלה הבא שיחליט על ויתורים טריטוריאליים: "מהרסינו ומחריבינו יוצאים מאיתנו. מאחורי המחתרת היהודית, כמו מאחורי יגאל עמיר, עמדו רבנים. אנחנו יודעים מי הם אבל צריך אומץ כדי לטפל בהם. כולם אומרים שזה פוליטי ואולי נספוג על זה ביקורת".

 

בטקס בבית הנשיא אתמול מחה הבן יובל רבין על הקישור הרווח בישראליות בין אביו לבין גלי הטרור מאז הסכם אוסלו. "אני רוצה להזכיר כמה מהאמירות שהפכו שגורות ומקובלות, כמו 'פושעי אוסלו', או את השימוש במשפט '20 שנות טרור'", אמר. "האומנם הטרור הזה הוא תולדה ישירה של אוסלו? הרי יהודים מתמודדים עם טרור פלסטיני מתחילת המאה הקודמת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו ופרס בטקס האזכרה, היום
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: לע"מ
יצחק רבין
צילום: לע"מ
מומלצים