שתף קטע נבחר

הדור שלא ידע את רבין: "מדברים על הרצח"

בבתי ספר שונים ברחבי הארץ ויתרו על טקס הזיכרון והתמקדו בשיחות עם תלמידים שנולדו אחרי הרצח ב-1995. "אנחנו לא מאמינים בטקס אלא בשיתוף תלמידים בשיחה ובדיבור", אמר מנהל גימנסיה הרצליה. לא כל ההורים מרוצים: "לא יעלו על הדעת לא לקיים טקס ביום הזיכרון, אז למה כאן אפשר?"

יום הזיכרון לראש הממשלה יצחק רבין צוין אתמול (ד') בטקסים רשמיים בכנסת ובהר הרצל, אך בכמה בתי ספר ברחבי הארץ העדיפו להימנע מטקס והתמקדו בשיח על הרצח. לחלק מהתלמידים הייתה זו הפעם הראשונה שבה השתתפו בפעילות מסוג זה, מאחר שנולדו לאחר הרצח ב-4 בנובמבר 1995.

 

השנה הושם דגש על פועלו ודמותו של רבין ועל תחנות בחייו. בנוסף, התקיימו פעילויות בסימן "ובחרת בחיים" שעסקו ברעיון הבחירה החופשית. במוסדות החינוך והשנים התקיימו שיחות עם התלמידים על אודות הסכנות האורבות לדמוקרטיה ועל חשיבותן של הסובלנות וקבלת האחר בחברה.

 

"במהלך הטקס היו קטעי קריאה, קליפים עם תמונות מתחנות בחייו ושירים", סיפר שרון סייג, מורה להיסטוריה בתיכון על שם יצחק נבון בחולון. "לאחר מכן התקיימו שיחות בכיתות. הדור הזה נולד אחרי הרצח, אז זה קצת יותר קשה, בכל זאת מדובר בדמות שהם לא הכירו, אבל הם מביעים עניין, רוצים ללמוד ולשמוע. יש חשיבות מאוד גדולה ליום הזה".

 

הטקס הרשמי בהשתתפות ראש הממשלה ונשיא המדינה (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
הטקס הרשמי בהשתתפות ראש הממשלה ונשיא המדינה(צילום: אוהד צויגנברג )

 

בגימנסיה הרצליה בתל אביב ויתרו על הטקס והתמקדו בפעילות שקשורה לראש הממשלה המנוח. "אנחנו לא מאמינים בטקסים", אמר המנהל זאב דגני. "זה משהו שמתחיל ונגמר אחרי חצי שעה. בטקס התלמידים פסיביים, חוץ מכמה שעומדים על הבמה כל השאר לא לוקחים בו חלק. אנחנו מאמינים בשיח ולכן כל שכבה עשתה משהו אחר. הזמנו אנשים שהיו קרובים לאיש באותה התקופה ששוחחו עם התלמידים, ראינו סרטים, קיימנו דיונים בכיתות עם תלמידים שנולדו בסופו של דבר אחרי הרצח, חלק מהכיתות גם הלכו לכיכר. אנחנו מאמינים שיותר נכון לשתף את התלמידים ברגש ובדיבור".

 

גם בבית הספר היסודי פרנקל בירושלים לא קיימו טקס, אך קיימו שיחה בכיתות והציבו לוח זיכרון שעליו תמונה של רבין. הדבר הכעיס חלק מההורים. "שלחתי הבוקר את הילד שלי עם חולצה לבנה וכשהחזרתי אותו ושאלתי איך היה הטקס הוא אמר שלא היה", הלינה אחת האמהות. "בשנים האחרונות התקיים טקס וזה די הפתיע אותי. הבנתי שהקריאו להם חלק מתוך הנאום שהוא נשא בעצרת וקיימו איתם שיחות בכיתות, זה חשוב מאוד, אבל בעיניי לקיום של טקס יש ערך סמלי. אף אחד לא יעלה על הדעת לא לקיים טקס ביום הזיכרון או ביום השואה, אז למה כאן אפשר?"

 

מבית הספר נמסר בתגובה: "בית הספר רואה חשיבות רבה בציון יום הזיכרון לזכר יצחק רבין. קיימנו לאורך כל השבוע האחרון פעילות בנושא סובלנות. ביום שני התקיימו בבית הספר מעגלי שיח בקבוצות דו-שכבתיות. היום התקיימה פעילות בשכבות השונות בנושא סובלנות והתקיימו דיונים על החברה בישראל".


פורסם לראשונה 16/10/2013 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב סער, לע"מ
יצחק רבין ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים