שתף קטע נבחר

בדקה ה-90: הועלתה תקרת החוב של ארה"ב

16 ימי שביתה באו לסיומם ברגע האחרון, כשעה לפני שארצות הברית הייתה הופכת לחדלת פירעון. הסנאט ובית הנבחרים בוושינגטון אישרו ברוב מוחץ את ההחלטה שמגלגלת את המשבר לתחילת השנה הבאה. הממשל הפדרלי יוכל להמשיך לפעול עד 15 בינואר ולהמשיך ללוות כסף עד 7 בפברואר

סוף לשביתה שהפכה לסיוט של הציבור האמריקני, ושפגעה קשות במפלגה הרפובליקנית: ברוב מוחץ של 81 סנאטורים ובהתנגדות של 18 סנאטורים בלבד, העביר הלילה (ה') הסנאט האמריקני את ההחלטה לסיום השבתת הממשל הפדרלי והעלאת תקרת החוב הלאומית. כעבור כשעתיים, לאחר דיונים נמרצים, כשעה וחצי בלבד לפני שארצות הברית הייתה הופכת לחדלת פירעון, גם בית הנבחרים אישר את ההצעה, ברוב של 285 תומכים, 66 מהם רפובליקנים, אל מול 141 מתנגדים.

 

ההחלטה המשתרעת על פני 35 עמודים מגלגלת את המשבר לתחילת השנה הבאה. הממשל הפדרלי יוכל להמשיך לפעול עד 15 בינואר ויוכל להמשיך ללוות כסף עד 7 בפברואר. הנשיא אובמה אמר לאחר ההצבעה בסנאט: "עלינו לשקם את אמון הציבור בנבחריו".

 

המשבר הגדול - דיווחים אחרונים ב-ynet:

וושינגטון: הסנאט הגיע להסכם לסיום השביתה

מלכוד אמריקני: ארה"ב בדרך לחדלות פרעון?

ההשבתה: אובמה והרפובליקנים בדרך להסכם

  

הפגנה נגד השבתת הממשל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה נגד השבתת הממשל(צילום: רויטרס)

הדיונים נמשכו עד לדקה ה-90 (צילום:AFP) (צילום:AFP)
הדיונים נמשכו עד לדקה ה-90(צילום:AFP)

ממש בשעות האחרונות לפני נזק כלכלי חמור לכלכלת ארצות הברית והעולם כולו, הצביעו חברי הסנאט ובית הנבחרים על ההצעה. ההחלטה התקבלה בסנאט קצת יותר משלוש שעות וחצי לפני המועד שבו פג תוקף סמכותו של הממשל ללוות כספים לשלם עבור התחייבויותיו. כשעתיים לאחר מכן אישר בית הנבחרים את ההצעה. בכך מגיעה לסיומה שביתה בת 16 ימים, שנזקיה הישירים מוערכים בכ-24 מיליארד דולר. את נזקיה העקיפים, הפגיעה באמינותה של ארצות הברית, קשה לאמוד.

 

בעקבות ההצבעה בסנאט אמר הנשיא אובמה: "אני רוצה להודות לראשי שתי המפלגות בבית הנבחרים ובסנאט על שהגיעו להסכמה שתפתח את הממשל מחדש. ברגע שההחלטה תגיע אל שולחני אחתום עליה ונחדש את עבודת הממשל". אובמה הוסיף: "עלינו לשקם את אמון הציבור בנבחריו. אני מוכן לעבוד עם כל אחד, כפי שאמרתי. אני לא סבור שלדמוקרטים יש מונופול על רעיונות טובים".

 

אובמה הוסיף ועקץ את הרפובליקנים: "אני מקווה שכולנו למדנו לקח ואני מקווה שכולנו למדנו שאפשר לעבוד יחד גם כשלא מסכימים על הכול, ושבפעם הבאה לא נחכה עד לדקה ה-90. יש לי רעיונות לגבי האופן שבו נוכל להתקדם. יש לנו הרבה עבודה כדי להחזיר לנו את האמון של הציבור האמריקני, על ידי התמודדות עם הנושאים החשובים לציבור". אובמה חתם על החוק שאושר בקונגרס, שבעקבותיו ישובו היום עובדי השירותים הפדרליים לעבודתם. 

 

לא ברור מה מידת הפגיעה שתספוג המפלגה הרפובליקנית, שהתעקשה ליצור משבר בתקווה לאלץ את הנשיא אובמה לדחות את מימוש חוק הרפורמה בבריאות "אובמה-קר", ונכשלה לחלוטין אל מול האסטרטגיה של אובמה. הנשיא האמריקני בחר שלא למצמץ ולא לוותר לרפובליקנים בניסיון לסחוט את השינויים ברפורמה בבריאות. הוא פשוט לחץ על המחוקקים לעשות את מה שבעיניו הקונגרס חייב לעשות: לאשר תקציב ולפרוע חובות. 

 

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, שתמרן בין הקיצונים ממסיבת התה לבין המתונים במפלגתו, שדרשו להצביע בהקדם כדי למנוע קטסטרופה כלכלית, אמר לתחנת רדיו באוהיו: "עשינו כמיטב יכולתנו לעצור את 'אובמה-קר'. נלחמנו היטב ולא ניצחנו".

 

הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר מניו יורק אמר שהלקח של הרפובליקנים הוא שהם לא יעזו שוב לדרוש לבטל את הרפורמה בבריאות תחת איום של השבתת המשק האמריקני ודרדור כלכלת ארה"ב.

 

הסנאטור הרפובליקני הוותיק ג'ון מקיין, שהתמודד מול אובמה בקרב על הנשיאות ב-2008, אמר אמש לרשת NBC: "פגענו באמינות שלנו בצורה קשה ביותר. הבחירות לנשיאות ב-2012 הכריעו בעד 'אובמה-קר'. זה היה קרב אבוד. גרמנו כאב לציבור האמריקני בלי צורך ואסור לנו לעשות זאת שוב. אני מקווה שלמדנו לקח לא לעשות זאת שוב".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 17/10/2013 03:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בניין הסנאט בגבעת הקפיטול
צילום: AFP
צילום: רויטרס
השביתה מסתיימת, ארצות הברית חוזרת ללוות
צילום: רויטרס
מומלצים