שתף קטע נבחר

צילום: shutetrstock

מפת הבחירות: איפה ילמדו ומי ייצא לטייל?

בחירות הן חגיגה לדמוקרטיה, אך בישראל בחירות מקומיות אינן סיבה מספיק טובה לשבתון. הצבת הקלפיות בבתי הספר יצרה בעיה והביאה למצב שבו כל רשות מחליטה עצמאית כיצד לפעול. איפה לא ילמדו? בדקנו

5,469,041 בעלי זכות בחירה בבחירות המקומיות יוכלו לגשת ביום שלישי ל-8,771 הקלפיות שייפרשו ב-191 רשויות מקומיות ברחבי הארץ. הבחירות המוניציפליות מתקיימות אחת לחמש שנים, אבל בניגוד ליום הבחירות לכנסת, החוק קובע כי יום זה לא יוכר כיום שבתון. רוב הקלפיות יוצבו בבתי ספר - וכך נוצר מצב שבחלק מבתי הספר לא יתקיימו לימודים ובחלק כן. אז מה קורה ואיפה?

 


 

בנהריה, כרמיאל ובקריית שמונה כל בתי הספר יהיו פתוחים ביום הבחירות. בטבריה יתקיימו לימודים רק בבתי הספר העל יסודיים, חוץ מבית הספר הטכנולוגי.

 

ברוב המוחלט של בתי הספר בחיפה הלימודים יתקיימו כסדרם. בבתי הספר שבהם ממוקמות קלפיות תהיה הפרדה פיזית בין מקום הקלפיות למקום שבו יתקיימו לימודים. בשישה בתי ספר, שבהם לא ניתן היה להפריד בין הקלפיות לכיתות, ייצאו התלמידים לטיולים. בעיריית חיפה ציינו כי מדובר בטיולים לפי תוכנית הלימודים, שתאריכיהם שונו כך שיתאימו ליום הבחירות. עם זאת, ימוקמו קלפיות גם בגני ילדים וב-50 מהגנים ייצאו הילדים "להתארח" בגנים אחרים.

 

גם ביקנעם יעברו כשליש מילדי הגנים (17 מתוך 46) ללמוד בגנים אחרים, אך הלימודים בכל מוסדות החינוך האחרים יתקיימו כסדרם. בקריית אתא ילמדו תלמידי עשרה גנים בגן המקביל אליהם, ובבתי הספר יתקיימו לימודים כסדרם.

כל יישוב החליט עבור עצמו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כל יישוב החליט עבור עצמו(צילום: גיל יוחנן)
 

בנצרת עילית ימצאו עצמם יותר מ-2,500 תלמידי בתי הספר היסודיים ללא פתרון, משום שהלימודים בבתי הספר לא יתקיימו. "כל המאמצים שלנו להביא לכך שהלימודים לא יבוטלו לא הועילו", אמר יו"ר ועד ההורים העירוני יוסי אקריש. "הצענו להקים הפרדה, אבל אמרו שאי אפשר. ביקשנו לקיים פעילות במתנ"סים, אבל גם שם יש קלפיות. אם הרשות הייתה נערכת מראש, אפשר היה למצוא פתרון".

 

הלימודים בבתי הספר העל יסודיים בנצרת עילית יתקיימו כסדרם ואילו הלימודים בגני הילדים יסתיימו שעה מוקדם מהרגיל. בשליש מבתי הספר בעפולה - 8 מתוך 24 - לא יתקיימו לימודים: בבתי הספר אלון יזרעאל, אוהל מאיר, גוונים, אולפנת צביה, בית זאב, חט"ב אלון, חט"ב אורן ויהודה. במגדל העמק יתקיימו לימודים בחלק ממוסדות החינוך, ואילו בבתי ספר אחרים יתקיימו פעילויות חוץ בית ספריות. בבית שאן יתקיימו הלימודים כסדרם, מלבד בית ספר אחד - תיכון אורט מח"ט - שבו לומדים רק 70 תלמידים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

בנתניה יתקיימו הלימודים כסדרם, למעט בבתי הספר היסודיים כיתות א'-ד', שבהם מוצבים קלפיות, שם יתקיימו הלימודים עד השעה 12 בצהריים. בבתי הספר התיכונים הלימודים יתקיימו רגיל, למעט בתי ספר שבהם מוצבות קלפיות. בחדרה יתקיימו הלימודים כסדרם ברוב מוסדות החינוך. לימודים לא יתקיימו בחטיבת הביניים והתיכון למדעים ואומניות, תיכון ברנקו וייס, חטיבת הביניים ותיכון חדרה שבהם יוצבו קלפיות.

 

ברעננה וברמת השרון לא ילמדו, אך יהיו פעילויות לתלמידים. בפתח תקווה ובהרצליה תהיה הפרדה בין המצביעים לתלמידים. בכפר סבא הקלפיות יוצבו בגני הילדים והילדים יצאו לטיולים ביום הבחירות.

 

בהרצליה ובפתח תקווה יתקיימו הלימודים כרגיל. בשתי הרשויות אומרים כי כדי לקיים את יום הלימודים במקביל לבחירות הם נערכו מראש ודאגו שתהיה הפרדה במוסדות. בראש העין הלימודים יתקיימו כסדרם. בעירייה אמרו כי כל הקלפיות יוצבו במתנ"סים ומוסדות ציבור.

 

ברמת השרון לא יתקיימו לימודים. בעירייה אומרים כי מכיוון שלא מדובר ביום שבתון, העירייה נערכה לקיים פעילויות לתלמידים ללא תשלום.

 

בירושלים הלימודים יתקיימו כסדרם בכל מוסדות החינוך בעיר. בירושלים 725 בתי ספר, מתוכם ב-180 בתי ספר יוצבו קלפיות ביום הבחירות. השבוע התכנסה ועדה המשותפת למשרד החינוך ומינהל החינוך בעיר ובחנה אפשרויות שונות לקיום הלימודים. במקרים שבהם התברר כי לא ניתן לקיים לימודים באופן מלא אושרו לימודים חלקיים או פעילויות מחוץ לבתי הספר, כגון מוזיאונים, פעילות טבע, פעילות חקלאית ועוד. בבתי הספר שבהם מוצבות קלפיות הצוות החינוכי יעדכן את ההורים והתלמידים אם יהיו שינויים בתוכנית הלימודים או בסדר היום בבית הספר.

 

בשדרות ייסגרו תשעה בתי ספר ותלמידיהם יקיימו פעילות מחוץ לשטח בית הספר. בקריית מלאכי לא יתקיימו לימודים בשמונה בתי ספר מתוך 12. ב-35 בתי ספר באשדוד - רובם יסודיים - לא יתקיימו לימודים. באשקלון 29 בתי ספר יסודיים ועל יסודיים יהיו סגורים.

 

ובתל אביב? העירייה מסרה כי "יתקיימו לימודים בכל גני הילדים ובבתי הספר. בבתי ספר שבהם לא ניתן לקיים הפרדה בין פעילות יום הבחירות ללימודים, תתקיימנה פעילויות ספורט מחוץ לבית הספר, בארגון ובמימון עירוני, עד השעה 11:45. הודעות בעניין נשלחו להורים".

 

מעיריית רמת גן נמסר כי הלימודים ביום הבחירות יתקיימו כסדרם. קלפיות יוצבו ב-27 בתי ספר יסודיים, שבעה בתי ספר תיכוניים וגן ילדים אחד.

 

מעיריית חולון נמסר כי "מנכ"לית העירייה חנה הרצמן הנחתה את מינהל החינוך ואת מוסדות התרבות בעיר להיערך כדי לתת מענים מתאימים לתלמידי בתי הספר שבהם לא ניתן יהיה לקיים לימודים סדירים. ב-40 בתי ספר בחולון יוצבו קלפיות. העירייה עשתה מאמץ להציבן במקומות שאינם כיתות לימוד כגון חדרי ספח, אולמות ספורט וכדומה. ב-23 בתי ספר מתוכם ייפתחו כניסות נפרדות מאובטחות לאזורי ההצבעה. בכמה בתי ספר אחרים יוקמו חציצות בין אזורי ההצבעה למתחמי התלמידים וכן יתוגבר מערך הסדרנות והשמירה. ביתר בתי הספר יצאו באותו היום התלמידים לפעילויות במוסדות התרבות של העיר, כגון מוזיאון הילדים, מוזיאון הקריקטורות והקומיקס, המרכז לתיאטרון בובות, המדיטק וכן מקווה ישראל.

 

"עיריית חולון תשתתף במימון ההסעות. ארגון יום הבחירות נעשה לאחר שוועדה עירונית מיוחדת שהוקמה לצורך עניין זה סיירה בכל בתי הספר ועמדה על מורכבות יום הבחירות ובניית מענה בטוח ופונקציונלי. במקביל, מנהלי בתי הספר התבקשו לארגן את יום הלימודים בהתאם למספר הקלפיות המוצבות בבית ספרם על פי הנחיות הוועדה, ובמידת הצורך לקיים למידה חוץ בית ספרית - טיולים, סיורים ופעילויות תרבות בתוך העיר".

 

בבת ים בתי הספר היסודיים יפעלו כסדרם, ובתי ספר העל-יסודיים לא יפעלו.

 

בדימונה כל בתי הספר יושבתו למעט גני הילדים. בערד יתקיימו הבחירות בינואר ולכן הלימודים יתקיימו כסדרם. בעיר אופקים גני הילדים של הממ"ד, המ"מ והמוכר שאינו רשמי יפעלו כסדרם. בארבעה בתי ספר מוכרים שאינם רשמיים יוצבו קלפיות ולכן לא יתקיימו לימודים. ביתר יתנהלו לימודים כסדרם. בבתי הספר היסודיים של המ"מ והממ"ד הגבעה, אשלים, בן גוריון, אביר יעקב, ומורשת ישורון יוצבו קלפיות ולכן לא יתקיימו לימודים באופן סדיר (למעט בית הספר חב"ד בנות שבו לא יוצבו קלפיות).

 

בבית הספר התיכון עתיד טכנולוגי, האולפנא לבנות והתיכון הדתי של מוסדות בני עקיבא יתקיימו לימודים כסדרם. הישיבה התיכונית תקיים פעילות מחוץ לבית הספר. בבית הספר התיכון עמל 1 יוצבו קלפיות, אך חטיבת הביניים תקיים מערך לימודים סדיר. בחטיבה העליונה לא יתקיימו לימודים סדירים.

 

בבאר שבע לא יתקיימו לימודים בבתי הספר שבהם מוצבות קלפיות. ברהט לא יתקיימו לימודים בכלל.

 

בנתיבות גני הילדים, שישה במספר, לא ייפתחו מתוך כ-100. בבית ספר הממלכתי רבין לא ילמדו. על פי הערכת הרשות המקומית שני בתי ספר (בהם רבין והאולפנא לבנות של בני עקיבא) לא ילמדו בגלל הצבת קלפיות במקום. ביתר מוסדות החינוך הלימודים יתקיימו כרגיל. בבית ספר יסודי נועם אליהו חצי מהתלמידים ילמדו והשאר לא ילמדו בגלל הקלפיות.

 

דרומה משם, באילת, לא יתקיימו לימודים בבתי הספר שבהם מוצבות קלפיות. הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר שבהם אין קלפיות - "גלים", "ברנקו וייס", "אורים", ישיבה תיכונית וכיתות החינוך המיוחד "עוגן" ו"מגדלור" בבית ספר "מצפה ים" - יתקיימו כרגיל.

 

ההורים, כצפוי, לא מרוצים. דני, הורה לשני ילדים בכיתות ג' וה' ברמת השרון אמר ל-ynet: "הילדים שלי לומדים בבית ספר אורנים שבו הודיעו שאין לימודים. גם הודיעו מאוחר יחסית. יצרו פה כאוס, ההורים לא מבינים כל כך מה הולך להיות. יש די בלגן. הורים מצאו פתרונות בעצמם. אשתי לוקחת יום חופש. לא מבין למה לא לעשות יום שבתון כמו בבחירות הכלליות, או לחפש פתרונות להציב קלפיות במקומות אחרים כמו מתנ"סים. הכול נערך ברגע האחרון".

 

טלי, אימא לתלמיד בכיתה י"א בראשון לציון, הוסיפה כי "ביטלו להם את הלימודים. חבל שביטלו, יש להם בגרויות השנה וכל יום לימודים חשוב. אולי היה צריך להקצות רק חלק מכיתות לקלפי".

 

היום בישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מחרתיים אנחנו צפויים לבחור ראשי ערים, ראשי מועצות, ראשי יישובים במדינת ישראל, אלו בחירות חשובות לאזרח, האזרח קובע במידה רבה את המגע הישיר והניהול הישיר וההנהגה הישירה ביישובו ולכן חשוב מאוד להנחיל מסר אחד, הוא לא מקורי, אבל הוא חשוב: לכו להצביע. הייתי מעביר את השרביט לשר הפנים שיסביר למה צריך להצביע ואיך צריך להצביע".

 

 

שר הפנים גדעון סער הוסיף: "חשוב להצביע, קודם כי לרשות המקומית יש השפעה דרמטית על מעגלי החיים שלנו והדברים הכי יסודיים מהניקיון ברחוב עד החינוך שהילדים שלנו מקבלים ואפילו השפעה של תפקוד הרשות על ערך הנכסים שלנו, ערך הקניין הפרטי שלנו, בכל דבר ועניין אנחנו מושפעים.

 

"ההכרעה היא הכרעה לחמש שנים, היא לא הכרעה שיש סימן שאלה לכמה זמן היא. ההכרעה היא לחמש שנים. אנחנו במשרד הפנים הצגנו בימים האחרונים את אותו קפמיין פרסומי שהובלנו לעידוד ההצבעה לעידוד ההשתתפות בבחירות לרשויות המקומיות, ממקדים גם בהצבעה בשני פתקים, זה כבר לא קיים בבחירות הכלליות ולכן לא כולם יודעים את העובדה הזאת, שלמועצת הרשות מצביעים בפתק אחר מאשר לראש הרשות והדבר הזה הוא חשוב ביותר. יש הרבה מאוד צעירים בניגוד לבחירות לכנסת, בגיל 17 אפשר להצביע. רוב שכבת י"ב בבתי ספר התיכוניים מצביעה בבחירות הללו".

שר הפנים גדעון סער (צילום : ירון ברנר) (צילום : ירון ברנר)
שר הפנים גדעון סער(צילום : ירון ברנר)

סער הוסיף כי "הרשויות המקומיות ככלל מתחזקות, הן נכנסות לתחומים שבהם הן לא היו קיימות בעבר, כמעט ולא היו קיימות, גם בנושא ביטחון פנים, גם בנושא תכנון ובנייה, עם הרפורמה. הן עתידות להיות יותר חזקות, כך זה בכל העולם המערבי המתקדם, ולכן חשוב מאוד לאזרחי ישראל ללכת להצביע ולהשפיע, ואני מברך אותך ראש הממשלה שעם המסר הזה פתחת את ישיבת הממשלה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, מתן צורי, גלעד מורג, אילנה קוריאל, מאור בוכניק, אחיה ראב"ד, נועם (דבול) דביר, רענן בן צור ומאיר אוחיון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאור בוכניק
חגיגה דמוקרטית
צילום: מאור בוכניק
מומלצים