שתף קטע נבחר

ביה"ד: חריגות השכר בחב' החשמל לא יבוטלו

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דחה עד מרס 2014 את דרישתו של הממונה על השכר באוצר להשבת 200 מיליון שקל שניתנו לכאורה שלא כדין לעובדי חברת החשמל. מנגד הוחלט כי העובדים לא יוכלו לנקוט בעיצומים

הממונה על השכר, קובי אמסלם, לא יוכל לדרוש מעובדי חברת החשמל השבות שכר עד לחודש מרס 2014, כך קבע בית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

 

 

בדיון שנערך הבוקר (ג') בפני השופט רמי כהן, נקבע שעובדי חברת החשמל לא יוכלו לנקוט בעיצומים או צעדים ארגוניים ובמקביל דרישתו של אמסלם להשבת חריגות שכר לכאורה לא תופעל עד שנה הבאה.

 

בכך מעקר למעשה בית הדין את בקשתו של אמסלם ולו בשל העובדה שבימים אלו פועלת ועדה בין משרדית בראשות מנכ"ל רשות החברות הממשליות, אורי יוגב, לגיבוש מתווה לרפורמה בחברת החשמל. הוועדה אמורה לטפל גם בנושא חריגות השכר, לכאורה, ולהגיש את המלצותיה עד סוף 2013. מאחר והחלטת השופט מגבילה את אמסלם עד מרס 2014, הסיכוי שהנושא יובא לדיון במסגרת ועדת יוגב הוא גבוה.

 

כזכור,קובי אמסלם דרש להחזיר לקופת חברת החשמל חריגות של כ-200 מיליון שקל בגין תוספות דרגה (תוספת פיקודית) והוצאת אש"ל שניתנו לטענתו שלא כדין. דרישת אמסלם זכתה לביקורת בשל התזמון שלה, ומנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן אף דרש ממנו למשוך את דרישה לאלתר.

 

אז מה יקרה במרס 2014? אז יבואו הצדדים לדיון ראשון ובירור, שגם אם בית הדין יזדרז בעבודתו זה עלול לקחת עוד שנה לפחות עד שהנושא יטופל סופית. ומה לגבי הטיפול בחריגות שכר אחרות שאמסלם רצה לטפל בהם בחברת החשמל? בסביבת האוצר טוענים שהפסיקה הנקודתית שניתנה היום אינה מחייבת את הממונה על השכר בנושאים אחרים, לרבות חריגות, לכאורה, בהיקף של כ-3.4 מיליארד שקל שהופיעו בדו"חות מבקר המדינה.

 

ממשרד האוצר סרבו להתייחס. מקורביו של אמסלם טוענים שתפקידו של הממונה על השכר מעוגן בחוק והוא יטופל באופן שוטף לגבי כל החריגות שיתגלו בכל החברות הממשלתיות, ולכן חבל שדרישה להשבת מאות מיליוני שקלים לחברת החשמל תטופל רק במועד מאוחר יותר. עוד מציינים בסיפוק בסביבת האוצר שבית הדין מנע צעדים ארגוניים מטעם עובדי חברת החשמל.

 

מוועד עובדי חברת החשמל נמסר כי "החלטתו של השופט כהן מאפשרת כעת את חידוש המו"מ על הרפורמה במשק החשמל, באמצעות ועדת ההיגוי בראשות אורי יוגב. בעקבות ההחלטה פונה ארגון עובדי חח"י בדחיפות לוועדת יוגב, בבקשה להתחיל מיידית את המו"מ על הרפורמה באופן אינטנסיבי, במטרה להגיע להבנות הנדרשות לטובת משק החשמל כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם
חברת החשמל
מומלצים