שתף קטע נבחר

ניו קיד און דה בלוק

ללא כל ניסיון באימון, ג'ייסון קיד, מגדולי הרכזים בהיסטוריה, ידריך העונה את ברוקלין נטס עתירת האגו והכישרון, והוא יודע היטב שאפילו סנט מ-102 מיליון הדולר שיקבלו שחקניו לא יושקע בשכר הלימוד שלו

כשג'ייסון קיד תלה את הגופייה בקיץ האחרון, אף אחד לא ראה בו כמועמד לקבל את משרת האימון הנחשקת בברוקלין נטס. למרות שהוא נחשב לאחד הרכזים הגדולים בהיסטוריה, חף מניסיון כלשהו באימון, קיד נאלץ להציע את עצמו לתפקיד וכמו הרבה מועמדים מלאי אמביציה אך חסרי ניסיון המציעים את עצמם לעבודה כלשהי, הוא שמע את ה-"לא" המאכזב.

 

עוד קצת NBA

 

רק לאחר מחשבה נוספת, החליט הבעלים המיליארדר, מיכאיל פרוחורוב, לאפשר לקיד הנחוש לפחות להשמיע את החזון המקצועי שלו. קיד הוזמן לשיחה אצל הג'נרל-מנג'ר, בילי קינג, וזה הוקסם מהרגע הראשון. "הוא סיפר לי מה הוא מתכנן לעשות במשחקים ואיך הוא ישתמש בסגל שלנו, האמנתי לו. אחרי שלוש שעות של שיחה יצאתי מהחדר מלא באמונה, קבענו להיפגש פעם נוספת והשתכנעתי".

 

הקסים את קינג. קיד (צילום: AP) (צילום: AP)
הקסים את קינג. קיד(צילום: AP)

 

וכך, פחות משבועיים לאחר שפרש מכדורסל, מצא את עצמו קיד מדריך את הקבוצה בה רשם בגלגולה הקודם כניו ג'רזי, את כמה משנותיו הטובות ביותר כשחקן. חודש לאחר מכן, טרייד מפתיע שלח לקבוצה את פול פירס, קווין גארנט וג'ייסון טרי וברגע הפכה ברוקלין נטס לאחת מהקבוצות המסקרנות ביותר ב-NBA.

 

השלישייה הוותיקה שהגיעה מבוסטון, מתווספת אל הכוכבים הקיימים - דרון וויליאמס, ג'ו ג'ונסון, ברוק לופס ואם תוסיפו לכך את אנדריי קירילנקו שהצטרף אף הוא לקבוצה בקיץ ואנדריי בלאטש, תקבלו סגל מצוין אך עם לא מעט בעיות וסימני שאלה.

 

דווקא נראה כי עם הבעיה הראשונה הצצה לעין - הגיל המבוגר למדי של השחקנים - קיד יוכל להתמודד. גארנט (37) הוא עדיין משחקני ההגנה הטובים בליגה ופול פירס (36) היה ונותר קלע נהדר, מה גם שהשניים הללו לא ייאלצו להתמודד עם אותה מעמסה כבדה לה התרגלו בבוסטון ויוכלו לנוח יותר מבעבר. ג'ייסון טרי (36) בהחלט מסוגל להיות כוח משמעותי מהספסל.

 

עדיין קלע נהדר. פירס (צילום: AP) (צילום: AP)
עדיין קלע נהדר. פירס(צילום: AP)

 

עם זאת, לקיד צפויה התמודדות לא פשוטה עם בעיית האגו. לא קל להסתדר עם חבורת שחקנים מוכשרים ועתירי ניסיון ששכרם המשותף הוא הגבוה ביותר בליגה - 102 מיליון דולר. קיד עצמו לא מודאג במיוחד מהעניין ומילת המפתח שלו היא "אמון". "הזכרתי לשחקנים שלי שאני לא יכול לעשות הגנה יותר או לקחת זריקות, כך שאני סומך עליהם שיעשו את כל מה שהם יכולים כדי להוציא לפועל את תוכנית המשחק. גם אם הקבוצה השנייה תרוץ, אני לא מתכוון תמיד לשרוק לפסק זמן, אני סומך על השחקנים שיעצרו אותה. אנחנו צריכים לסמוך זה על זה ולתקשר ואלו בדיוק הדברים שעבדנו עליהם".

 

קיד עונד על אצבעותיו טבעת אליפות אחת, היא הושגה בשלהי הקריירה שלו בדאלאס ב-2011. כשהוא נזכר מה הוביל את אותה קבוצה שעל הנייר נחשבה לפחות טובה ממיאמי עתירת הכוכבים, לזכייה בתואר, הוא מדגיש את שיתוף הפעולה. "בדאלאס היינו כמו משפחה, בילינו המון זמן ביחד, ערכנו ארוחות ערב משותפות והייתה לנו אינטליגנציית משחק גבוהה. לא היינו הקבוצה הכי מהירה, לא הכי אתלטית, אבל שיחקנו יחד. כשעלינו על הפרקט תמיד ידענו שלא יהיה שחקן אחד שינצח לבד. זה נכון שנוביצקי היה לרוב לוקח את הזריקה המכרעת, אבל זה היה כחלק מעבודה קבוצתית, וזה מה שעשה את הקבוצה הזו למיוחדת".

 

סומך על שחקניו. קד (צילום: AP) (צילום: AP)
סומך על שחקניו. קד(צילום: AP)

 

את המודל של דאלאס ינסה קיד ליישם גם בברוקלין. על פניו הנטס התחזקו באופן משמעותי ביחס לעונה שעברה, אך עדיין כלל לא בטוח שהם עדיפים על קבוצות אחרות במזרח דוגמת שיקאגו, אינדיאנה ובטח מיאמי. עם סגל מצוין אך שחקנים רבים שמתקרבים לגיל פרישה והיעדר בבחירות דראפט משמעותיות בעתיד הקרוב בשל הטרייד עם בוסטון, קיד יודע שחלון ההזדמנויות של ברוקלין הוא כאן ועכשיו. כדי להפוך את החבורה המוכשרת והמנוסה שהתאספה בברוקלין לקבוצה מנצחת, קיד שנחשב לאחד מהשחקנים הקבוצתיים ביותר שידעה הליגה, יצטרך להחדיר בשחקניו את אותם עקרונות שהנחו אותו בכל פעם שעלה לפרקט.

 

את פילוסופיית האימון הקבוצתית של קיד, אפשר היה לראות כבר באימונים. כך, למשל, כשקבוצתו קלעה באחוזים נמוכים מהעונשין במשחקי קדם העונה, הוא החליט לערוך אימון מיוחד בנושא. קיד פיזר את שחקניו בין ששת הסלים באולם וציווה עליהם לזרוק כל אחד בתורו עד אשר כולם בלי יוצא מן הכלל יקלעו פעמיים ברציפות. מכיוון שלא עמדו במשימה, קיד ביקש מהם לבחור שלושה קלעי עונשין מצטיינים בעוד הוא בחר שניים בעצמו. כל אחד מהשחקנים זרק פעמיים מהקו, על כל החטאה נענשו כל השחקנים בחמש שכיבות סמיכה.

 

הנט עושים כבוד לקיד. יצליח לשחזר את ההצלחה מקריירת המשחק? (צילום: AP) (צילום: AP)
הנט עושים כבוד לקיד. יצליח לשחזר את ההצלחה מקריירת המשחק?(צילום: AP)

 

המשחק החביב הזה מדגים היטב את ה"אני מאמין" של קיד המאמן, כל אחד מהשחקנים אחראי אחד כלפי השני, הם לא אינדיבידואלים מוכשרים אלא חלק מקבוצה אחת. "מאז שקיד הגיע, לכל אחד יש הזדמנות שווה בהתקפה. אנחנו לא משחקים בשביל שחקן מסוים", הסביר דרון וויליאמס הפצוע שטרם לקח חלק במשחקי קדם העונה.

 

אותו וויליאמס הוא ככל הנראה המבחן הגדול ביותר של קיד ולהצלחה בו תהיה השפעה גדולה על העונה של ברוקלין נטס. אין עוררין על כך שוויליאמס הוא מהרכזים הטובים בליגה אך עם זאת מדובר בשחקן קשה לאילוף, שלא פעם יחסיו עם מאמניו עלו על שרטון. אפילו את ג'רי סלואן הבלתי נגמר הוא הצליח, על-פי דיווחים, לשבור ולהביא לסיום הקריירה הארוכה שלו.

 

יסתדר איתו? קיד עם וויליאמס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יסתדר איתו? קיד עם וויליאמס(צילום: רויטרס)

 

קיד טוען שכבר כשחקן הוא שימש כמאמן וזוקף לזכותו את השינוי שעבר דירק נוביצקי משחקן סוליסט לקבוצתי. אם יצליח קיד להעביר את וויליאמס תהליך דומה ולשכנע אותו לשחרר את הכדור מדי פעם וגם לשמור - עוד פעולה שאיננה חביבה עליו במיוחד - הקבוצה כולה תרוויח בגדול. מצד שני, כלל לא בטוח שמאמן חסר כל ניסיון יצליח במקום בו סלואן האגדי נכשל.

 

צדיק על הפרקט, בעייתי מחוץ לאולם

לכל אורך הקריירה שלו, קיד נחשב לשחקן ללא דופי על הפרקט, הוא זכה פעמיים ברציפות בגביע ג'ו דומארס המוענק לשחקן המפגין ספורטיביות, הגינות ויושרה. עם זאת, מספר פעמים התדמית המושלמת של קיד נסדקה בשל אירועים מחוץ לאולם הכדורסל. זכורים במיוחד הגירושים המכוערים שלו מאשתו לשעבר, ג'ומאנה שהאשימה אותו בהתעללות פיזית ובבגידות, בעוד קיד מצידו טען לאכזריות קיצונית מצדה במהלך נישואיהם.

 

קיד כשחקן הנטס. מחוץ לפרקט, הוא הסתבך לא פעם (צילום: AP) (צילום: AP)
קיד כשחקן הנטס. מחוץ לפרקט, הוא הסתבך לא פעם(צילום: AP)

 

התקרית האחרונה שירצה לשים מאחוריו התרחשה בשנה שעברה. קיד התנגש עם רכבו בתא טלפון ציבורי ובבדיקה שערכה המשטרה, נמצא כי הוא נהג תחת השפעת אלכוהול. קיד נענש בתקופת מבחן למשך שנה ובעבודות למען הקהילה במסגרתן ירצה בפני תלמידי בית ספר על הסכנה שבנהיגה לאחר שתיית אלכוהול. בנוסף, הליגה הענישה אותו בהרחקה משני משחקים והוא לא ינהל את משחקי פתיחת העונה של ברוקלין מול קליבלנד והאלופה, מיאמי. "למדתי את הלקח שלי ואני לא בורח מאחריות. אני לא סופרמן ואינני בלתי פגיע, כשאני מקבל החלטה רעה, דברים לא טובים יכולים לקרות", התייחס קיד לפרשה הלא מחמיאה.

 

כעת הוא יהיה חייב לשים את הכול מאחוריו, גם את העבר הבעייתי מחוץ לפרקט וגם את הקריירה המדהימה כשחקן. קיד מתחיל את הפרק החדש בחייו היישר במים העמוקים. אין לו רגע מיותר להתרפק על העבר או לחלום על העתיד. עם הסגל המשובח אך המתקרב לתפוגה שקיבל, האולם החדש והמפואר שנחנך בשנה שעברה והציפיות של הבוס המיליארדר, קיד יודע שאין מקום למושגים מכובסים כמו "בנייה" או "שכר לימוד". "אני אפילו לא חושב על תהליך למידה, כל מה שמעניין אותי זה 82 המשחקים הממתינים לנו", הוא אומר בהחלטיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים