שתף קטע נבחר

נסראללה: "אין פתרון צבאי בסוריה"

על רקע כינוס ועידת ז'נבה 2 והדיווחים לפיהם חיזבאללה שוקל להסיג את כוחותיו מהלחימה בסוריה, משגר מזכ"ל הארגון מסר מפויס וטוען כי יש לדחוף לפתרון פוליטי במדינה שבה נמשכת הלחימה כבר יותר משנתיים וחצי

"אין פתרון צבאי בסוריה. יש לדחוף לפתרון דיפלומטי": כך אמר היום (יום ב') מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, ששלח אלפים מחייליו להילחם בסוריה, בנאום שהועבר דרך מסכי ענק בביירות. בנאום, שנשא נסראללה במסגרת טקס לציון 25 שנה להקמתו של בית החולים "א-רסול אל-עזם", התייחס בחיוב לוועידת ז'נבה 2 שתיערך בחודש הבא ותעסוק במשבר הסורי, ואמר כי "ללא קשר לתנאים ולפרטים, הוועידה הזו פותחת אופקים". לדבריו, "לבנון וכל עמי האזור שהושפעו מהמשבר בסוריה צריכים לדחוף לפתרון פוליטי בסוריה".

 

עוד חדשות בעולם:

"כך נראה מתקן הריגול של ארה"ב בברלין"

צפו: האיש הכי גבוה בעולם מצא אהבה

 

"אנחנו מגיעים למסקנה כי אין פתרון צבאי בסוריה והעולם כולו הגיע לאותה נקודה שהפתרון המקובל והאפשרי בסוריה הוא הפתרון הפוליטי", אמר. המנהיג השיעי, דחה בדבריו את התנאי שהציבה האופוזיציה להשתתפות בוועידה - ההבטחה כי הנשיא בשאר אסד לא ייכלל בפתרון. "הדרך להשיג את הפתרון הזה היא באמצעות דיאלוג ללא תנאים מוקדמים. מי שמציב תנאים מוקדמים - לא רוצה דיאלוג כמו בלבנון".

נסראללה דרך מסכים: "פתרון פוליטי בסוריה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נסראללה דרך מסכים: "פתרון פוליטי בסוריה"(צילום: רויטרס)

במהלך נאומו טען נסראללה כי ההתפתחויות בשטח נוטות לטובת הצבא הסורי וכי הארגונים החמושים לא מצליחים לשנות את מאזן הכוח. נסראללה ציין בין היתר את הפעולות של הארגונים החמושים והמאבקים הפנימיים ביניהם שגרמו לשינוי בהלך הרוח הסורי ואפילו בהלך הרוח הערבי והבינלאומי. לדבריו, התוקפנות הצבאית נגד סוריה כשלה, כשבמקביל האופוזיציה הסורית לא מצליחה לאחד את שורותיה.

 

לדבריו של מזכ"ל חיזבאללה, "יש מדינה אזורית שכועסת מאוד לנוכח מה שקורה באזור והיא סעודיה. זה לא סוד. היא הביאה עשרות אלפי לוחמים מכל רחבי העולם והעניקה להם נשק והספקה ו-30 מיליארד דולר עד כה. בנוסף לכך היא גם הסיתה נגד סוריה בכלי התקשורת". אך למרות זאת טען נסראללה, "לא הצליחו להפיל את סוריה". לדבריו, "האזור לא יכול לבעור בגלל מדינה שכועסת ושרוצה לטרפד את הדיאלוג ולעכב את ועידת ז'נבה השנייה".

  

נסראללה התייחס, כבדרך קבע גם לישראל, ואמר כי "יש עדיין נושאים העומדים ותלויים

עם האויב הישראלי, עם האחים בסוריה ובתוך לבנון. יש מספר סוגיות כמו סוגיית האסיר יחיא סקאף וסוגיית הנעדרים בזמן הפלישה והכיבוש הישראלי (ב-1982)". לדבריו, "יש 17 אלף נעדרים בגלל הכיבוש הישראלי מביניהם ארבעה דיפלומטים איראנים".

 

רק אתמול דווח ברשת "אל-ערבייה" כי עשרות מלוחמי חיזבאללה המוצבים בסוריה נפגעו בפיצוץ שאירע באחד ממטות ההנהגה בא-סיידה זיינב, אחד מפרברי דמשק. שלשום נהרגו 15 לוחמים ושמונה נוספים נפצעו, בקרבות בינם לבין המורדים באזור רווטה, גם כן בפרברי דמשק.  לאחרונה דווח כי הארגון שוקל להסיג את כוחותיו מסוריה. לפי דיווח באתר חדשות לבנוני, אנשי הארגון מקיימים התייעצויות עם נשיא לבנון מישל סולימאן בנוגע לאפשרות של נסיגת הכוחות הצבאיים של הארגון שבראשו עומד חסן נסראללה מסוריה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"לדחוף לפתרון פוליטי", נסראללה היום
צילום: AFP
מומלצים