שתף קטע נבחר

שופט בטקסס: הגבלות על הפלות אינן חוקיות

שורה של חוקים שהיו אמורים להיכנס מחר לתוקף תמנע מרופאים בטקסס לבצע הפלות במרחק של יותר מ-48 ק"מ מהמרפאה שלהם. שופט פדרלי פסק כי מדובר בפגיעה בנשים שמבקשות לשים סוף להריונן. המדינה הגישה ערעור

השמרנים בטקסס ספגו הלילה (יום ג') מכה גדולה אחרי ששופט פדרלי פסק שההגבלות שהטילה המדינה על הפלות מנוגדות לחוקה ופוגעות בנשים שמבקשות לשים סוף להריונן. הפסיקה של השופט לי ייקל מאפשרת לעשרות מרפאות הפלות ברחבי טקסס להמשיך לפעול.

 

גיבורת ארה"ב: נאמה 13 שעות ומנעה חוק הפלות

 

עוד חדשות בעולם :

ידע על הציתותים? אובמה מתחמק: זה סודי

סופה עזה הכתה בצפון אירופה: 13 נהרגו

בדרך לאירופה: 35 מהגרים מתו מצמא בסהרה

תִרמו להצלת הקרנפים וקבלו אישור לצוד אחד

 

בחודש יולי אושרו בבית המחוקקים של טקסס הגבלות על הפלות והן היו אמורות להיכנס לתוקף מחר. מרפאות הפלות עתרו לבית המשפט נגד ההגבלות וטענו שסעיף בחוק שחייב רופאים לקבל אישור מיוחד לבצע הפלות במרחק של יותר מ-48 קילומטרים מהקליניקה שלהם יגרום לסגירת שליש ממרפאות ההפלות בטקסס (מתוך 38).

 

מתנגדי הפלות מפגינים מול מרפאת הפלות בדאלאס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתנגדי הפלות מפגינים מול מרפאת הפלות בדאלאס(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נאמה 13 שעות כדי למנוע חוק נגד הפלות. הסנאטורית וונדי דיוויס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נאמה 13 שעות כדי למנוע חוק נגד הפלות. הסנאטורית וונדי דיוויס(צילום: AFP)

התובע הכללי של טקסס גרג אבוט, שמשרדו טען שהחוקים החדשים מגנים על נשים ועל חיי העובר, הגיש מיד ערעור על פסיקת השופט הפדרלי. "אין לי כל ספק שהמקרה הזה הולך כל הדרך לבית המשפט העליון של ארצות הברית", אמר אבוט שרץ לתפקיד מושל טקסס במקום ריק פרי.

 

אף שבחודשים האחרונים אישרו כמה מדינות שמרניות הגבלות על הפלות, אלה שאושרו בטקסס היו יותר שנויות במחלוקת בגלל המספר הרב של מרפאות שייפגעו מההגבלות ובגלל המרחק שנאלצות לעבור נשים רבות במדינה כדי לבצע הפלה.

 

שופטים פדרלים בוויסקונסין, קנזס, מיסיסיפי ואלבמה גם מצאו בעיות חוקתיות בחוקי המדינות שאוסרים על רופאים לבצע הפלות הרחק ממקום עבודתם אם אין בידיהם את האישורים הנדרשים לכך מתוקף החוק.

 

השופט הפדרלי ייקל, שמונה לתפקיד על ידי הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, התנגד גם לסעיף בחוק שמתיר למדינה לפקח על האופן שבו רופא רושם מרשם לגלולה להפסקת הריון. לדבריו, החוק לא מתיר לרופא להעניק טיפול הולם לאישה שנוטלת גלולה זו ובכך מסכן את בריאותה.

 

איימי האגסטורם מילר, נשיאת ארגון Whole Woman's Health, אמרה כי השופט הפדרלי לא הלך רחוק מדי על רקע העובדה שבטקסס עדיין חל איסור על הפלות אחרי השבוע ה-20 להריון וקיימת דרישה לבצע הפלות רק במתקן כירורגי. "כמעט 40 אחוזים מהנשים שאנחנו מטפלים בהן בוחרות בתרופות נגד הריון וכעת טקסס מונעת מנשים אלה טיפול רפואי מתקדם שנשים אחרות ברחבי ארה"ב זכאיות לו".

 

ההגבלות על הפלות בטקסס קיבלו תהודה גדולה אחרי שהסנאטורית הדמוקרטית וונדי דיוויס קיימה בחודש יוני פיליבסטר (שיטה שבמסגרתה נואמים עוד ועוד כדי לדחות הצבעה על חוק) באורך 13 שעות נגד ההגבלות. כמו התובע הכללי אבוט, גם דיוויס מתמודדת על תפקיד מושל טקסס. לדבריה, פסיקת בית המשפט לא הפתיעה אותה. "כאם, אני מעדיפה לראות את כספי המסים מבוזבזים על שיפור בתי הספר של ילדינו מאשר להגן על החוק הזה", אמרה דיוויס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"התפללו לסיום הפלות". הפגנה מול מרפאה להפלות בטקסס
צילום: EPA
מומלצים