שתף קטע נבחר

הושמדו כל מתקני ייצור הנשק הכימי בסוריה

יום לפני תאריך היעד שנקבע לה, עמדה סוריה בהתחייבותה והשמידה את כל מתקני הייצור והערבוב של הנשק הכימי שברשותה שנמצאו ב-23 אתרים במדינה. כך עולה ממסמך של הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי

סוריה עמדה בתאריך היעד: הארגון הבינלאומי לאי הפצת נשק כימי הודיע (יום ה') כי סוריה השמידה את כל מתקני ייצור הנשק הכימי שברשותה, יום לפני התאריך שנקבע לה לעשות זאת. כך עולה ממסמך של הארגון שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

 

עוד על המשבר הסורי ב-ynet:

דיווח בסוריה: בסיס טילים הותקף מהים

מגפת פוליו בסוריה: "22 ילדים משותקים"  

"הפתרון בסוריה - בחירות בפיקוח בינ"ל"

 

במסמך נכתב כי הצוותים בחנו 21 מתוך 23 אתרי הנשק הכימי ברחבי המדינה. שני האתרים הנוספים לא נחקרו כיוון שנסיעה אליהם היוותה סיכון גדול מדי עבור הפקחים, אך עם זאת הציוד הכימי שהיה בהם הועבר לאתרים אחרים כדי שייבחן על ידי הארגון. "הארגון לאי הפצת נשק כימי מסופק מכך שכל ציוד הייצור והערבוב של הנשק הכימי מכל 23 האתרים שהוגדרו קריטיים הושמד", נכתב במסמך.

עבודת הפקחים לפירוק המתקנים הכימיים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עבודת הפקחים לפירוק המתקנים הכימיים(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בתחילת השבוע אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי הוא סבור שסוריה עומדת בלוח הזמנים שנקבע לה להשמדת הנשק הכימי במדינה. ראש הארגון לאי הפצת נשק כימי, אחמט אוזומצ'ו, כתב בדו"ח שהגיע למועצת הביטחון של האו"ם כי סוריה הצהירה על 41 מתקנים לייצור הנשק הכימי ב-23 אתרים במדינה. על פי הדו"ח, שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP, במתקנים מאוחסנים כ-1,300 טונות של חומרים כימיים. 

 

לאחר משא ומתן רוסי-אמריקני התחייבה דמשק להשמיד את כל הנשק הכימי שברשותה. העסקה להשמדת הנשק הכימי הושגה בעקבות איומיו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לנקוט נגד מקבילו הסורי בשאר אסד פעולה צבאית בתגובה לטבח הכימי שהתרחש בפרברי הבירה ב-21 באוגוסט. בטבח נהרגו יותר מ-1,300 בני אדם.

עמד בהתחייבותו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עמד בהתחייבותו(צילום: EPA)

הצהרת שרי החוץ לברוב וקרי על העסקה שנרקמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצהרת שרי החוץ לברוב וקרי על העסקה שנרקמה(צילום: AFP)

קורבנות התקיפה הכימית באוגוסט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קורבנות התקיפה הכימית באוגוסט(צילום: רויטרס)

ארצות הברית ובעלות בריתה האשימו את כוחות אסד בתקיפה ובכמה תקריות כימיות קודמות. אסד עצמו הכחיש את האשמות והאשים את המורדים בתקיפה. תחת לוח הזמנים לנטרול הנשק הכימי, התחייבה סוריה להשמיד את

כל המתקנים לייצורו עד 1 בנובמבר. עד אמצע 2014 עליה להשמיד את כל מאגר הנשק הכימי שברשותה. 

 

בתחילת החודש זכה הארגון לאי הפצת נשק כימי לכבוד מיוחד, אז הכריזה ועדת פרס נובל לשלום כי החליטה להעניק לו את הפרס היוקרתי. הארגון קיבל את הפרס על מאמציו הנרחבים להשמיד את הנשק הכימי בעולם. בראש הגוף, שמקום מושבו בהולנד, עומד אחמט אוזומצ'ו. חברי הוועדה הנורבגית הסבירו כי "בעבודתם הם הגדירו את השימוש בנשק הכימי כמשהו אסור לפי החוק הבינלאומי. האירועים האחרונים בסוריה, שם נעשה שוב שימוש בנשק כימי, הדגיש את הצורך להגביר את המאמצים לפירוק הנשק הזה".

 

במקביל, דיווח היום אתר חדשות סורי כי טיל שוגר מכיוון הים התיכון לעבר בסיס טילים של מערך ההגנה האווירית בלטקיה שבסוריה. אתר החדשות הסורי "דאמפרס" ציטט עדי ראייה, שמסרו כי לא היו נפגעים אך נגרם נזק, בבסיס שנמצא סמוך למכון החקלאי בכפר סנובר ג'בלה, בתחומי מחוז לטקיה. אמש דווח בכלי התקשורת הלבנונית כי מטוסי חיל האוויר הישראלי חגו בכמה אזורים בדרום לבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ייצור נשק כימי בסוריה - הסוף?
צילום: EPA
מומלצים