שתף קטע נבחר

הקצינים עונים ללפיד: 'תא"ל עושה יותר משר'

הקיצוצים צומצמו, אבל אנשי קבע רבים עדיין יפוטרו. הם לא מבינים את הביקורת נגדם. קצין קרבי: "מי שהיה ב'במחנה' לא מבין את ההקרבה שלנו". נגד בצריפין: "למה שעובדי בנק יקבלו החזר על קייטנות ואנחנו לא?"

השרים אמנם הצביעו פה אחד, אבל הדיון על תקציב הביטחון - הן בקבינט והן מחוצה לו - היה הדבר הכי רחוק שיכול להיות מאחדות דעים. היום התחיל בראיון של שר האוצר יאיר לפיד לאולפן ynet, שבו אמר כי "תת-אלוף מרוויח יותר מראש הממשלה", המשיך בעימות בקבינט על הקיצוץ ובהחלטה להעביר לצה"ל תוספת של 2.75 מיליארד שקלים והסתיים מתקפה יוצאת דופן של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד לפיד, בלי להזכיר אותו בשמו. בתוך כל המהומה, נשכחו לעתים אלו שייפגעו מהקיצוץ שעדיין נותר - אנשי הקבע.

 

סערת תקציב הביטחון - דיווחי ynet:

2.7 מיליארד לביטחון: "אנחנו שבויים שלהם"

לימודים, חופשות וליסינג: "השומן" הצבאי

לפיד: "כל תת-אלוף מרוויח יותר מראש הממשלה"

  

ראש הממשלה, באירוע בירושלים לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, אמר כי ההחלטה בקבינט "מאזנת בין צרכי צה"ל לעמוד מול האתגרים המתפתחים סביבנו והצרכים שלנו להוביל את הכלכלה שלנו באחריות. אין ביטחון בלי כלכלה צומחת. צריך לאזן בתבונה ואחריות בין הצרכים האלה בשביל שימשיך להיות לנו צבא רב עוצמה עם מפקדים מוכשרים, עם חיליים אמיצים ועם אנשי קבע שעושים את עבודתם היטב". אבל רבים מאותם אנשי קבע שעושים את עבודתם היטב ייאלצו לחפש בתוך זמן קצר מקום עבודה חדש.

 

"מי ינצח במלחמה הבאה?"

איתי, קצין בדרגת רב-סרן שמשרת בבסיס רחוק מביתו, הוא נשוי טרי בן 27. "אני מקבל שכר של 10,000 שקלים ויש לי רכב צבאי, אני עובד מדי יום מהשעה 7 בבוקר ועד השעה 2 בלילה", חשף הקצין את תנאיו בקבע. "אני מוכן להחליף את השכר שלי הגלובלי בשעון עבודה, תוך שנתיים אני הופך למיליונר עם השעות שאני נותן", אמר איתי ועמד על קשיי התפקיד: "אני לא מבין מה ההשוואה על תת-האלופים, אני חושב שהם עושים הרבה יותר משר. זה אנשים שלא רואים בית, לא רואים ילדים".

 

במהלך הדיונים על קיצוץ בביטחון הוזכר הכסף שמוקצה בצבא לחופשות עבור לובשי המדים.

"מה שמגיע לקצין לוחם כמוני זה בסך הכול 5 ימים", סיפר איתי, "עובדים של חברת סלולר שעומדים ביעדים שלהם זוכים בטיסות לחו"ל". הקצין הקרבי דוחה בתוקף את מה שהוא מגדיר "עליהום", אך מודה: "נכון שיש פה ושם אוכלי חינם".

 

איתי בקרוב ייצא ללימודים ובתקופה הזאת יחיה על חשבון הצבא. "בחודשים האחרונים מורידים לי כל חודש מהמשכורות 120 שקלים תחת הסעיף - השתתפות במצב המשק - האם עושים את זה את גם לעובדי הבנקים? ההשכלה היא הכרחית אחרת לא יהיה לנו כוח אדם איכותי".

 

הקצין הצעיר התייחס ישירות לדבריו של שר האוצר, יאיר לפיד, שלטענתו "פשוט לא מבין". לדבריו, "מי שהיה בעיתון במחנה וחזר הביתה מדי יום לא מבין את המשמעות ואת ההקרבה שלנו. לפיד שוכח שזה שוק חופשי ואנחנו, החלק האיכותי, פשוט נברח מצה"ל. ואז מי ינצח במלחמה הבאה?".

 

נגד בצריפין: "עובדי בנק מקבלים ואנחנו לא?"

לא מעט מהביקורת שנשמעה על מערכת הביטחון התמקדה בתנאיהם של משרתי הקבע העורפיים. אבי (38) נגד בכיר בצריפין, נשוי ואב לשלושה ילדים, טוען שהמשכורת שלו - 9,000 שקלים - לא משקפת את עבודתו הרבה. "שעות העבודה השבועיות שאני משקיע מסתכמות בשבוע ממוצע ב-65, בעוד שבסקטור הפרטי עובדים 45 שעות".

 

מחנה צריפין. "נושא הפיטורים הפך לשיחת היום" (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מחנה צריפין. "נושא הפיטורים הפך לשיחת היום"(צילום: אבי מועלם)

 

לדברי הנגד הבכיר, "כלי הרכב זה בלוף אחד גדול". אבי טען כי "מעבר לזה שהרכב משרת אותנו כאנשי צבא יש ימים שהרכב משמש למשימות ואני נאלץ לחזור בטרמפים מהבסיס הביתה. כמות הדלק לא עונה על הצרכים שלנו בפועל כי יש הגבלה על הדלק, זה לא מה שהיה פעם".

 

בסוגיית החופשות אמר הנגד מצריפין כי "זה המעט שעוד יכולים לתת לנו שנרגיש אנחנו ארגון גדול שיש לו כוח ודואגים לו". אבי משווה את מצבו בשירות קבע לגיסתו המועסקת בבנק. "הנופש שלהם זול יותר, גם אצלם יש החזרים על קייטנות ואף אחד לא מסתכל בכיס ובודק אותם באלף עיניים".

 

גם הצמצום בלימודים לטענתו ניכר בשורות הצבא.

לדבריו, "היום כמעט ולא מאפשרים יציאה ללימודים, מי שכן מאושר לו - זה בכמות שעות נמוכה שלא עונה על תוכנית הלימודים. יש לי נגדים ביחידה שרוצים ללמוד אבל הצבא מוכן להקצות להם רק 5 שעות בערב ועוד 4 שעות ביום".

 

קצין שמשרת ביחידת מודיעין בסיס הקריה בתל אביב אמר כי ההתבטאויות שר האוצר לפיד מגוחכות. "הוא לא מבין בזה כלום. אמנם יש הטבות אבל המשכורות לא בשמים וזה מה שעוזר לנו להישאר בצבא ולהאריך את תקופת הקבע". הוא הוסיף כי ביחידתו הנושא לא מטריד איש: "אצלנו מדובר ביחידת מודיעין שקיצוץ בתוכה בהכרח יפגע בצבא ולכן די בוודאות לא יפטרו אצלנו".

 

נגד בדרגת רב נגד ממחנה צריפין סיפר כי אצלם נושא הפיטורים הפך לשיחת היום. "הרבה אנשים חוששים מפיטורים אבל זה בעיקר בדרגות הזוטרות", סיפר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"עשו עלינו עליהום" (כוח צה"ל באימון סדיר)
צילום: EPA
מומלצים