שתף קטע נבחר

עישון מגיל 21? "בצבא אי אפשר בלי סיגריה"

בניו יורק שונה חוק הגבלת העישון, בארץ זה עדיין לא עומד על הפרק. חיילת בחיל ההנדסה סבורה כי "בישראל זה לא יעבוד לעולם", אבל במשרד הבריאות כבר מדברים על תרחישי "היום שאחרי" - שבו עישון ייאסר לגמרי

החלטת מועצת עיריית ניו יורק להגביל לגיל 21 ומעלה את מכירת מוצרי הטבק והסיגריות האלקטרוניות הפכה אותה לעיר הגדולה ביותר בארצות הברית שתאסור עישון על בני 19 ו-20, והחקיקה הזו צפויה להתפשט ברחבי המדינה. בישראל חלו שינויים נרחבים בחוקי העישון רק ב-15 השנים האחרונות, בהם הרחבת איסור העישון במסעדות, בברים ובמועדונים, ורק בשנת 2004 הוגדרה מכירת סיגריות לקטינים כעבירה פלילית.

 

גם אם חלק ניכר מהישראלים עדיין מעלים את חוקי העישון באש, ישנם תומכים רבים בישראל להחמרת החקיקה נגד עישון, בהם גם מעשנים רבים. ובעוד מחירי הסיגריות מוסיפים להמריא, ובקרוב על חפיסות הסיגריות יופיעו תמונות זוועה של נזקי העישון, נשאלת השאלה כיצד תתקבל העלאת גיל מכירת הטבק והסיגריות האלקטרוניות לגיל 21, שאחרי שירות החובה בצה"ל?

 

מסך עשן - דיווחים אחרונים ב-ynet

ניו יורק: תיאסר מכירת סיגריות לבני 21 ומטה

הצעת חוק: להתיר עישון והחזקת מריחואנה

הצעת חוק: אסור לעשן בגנים ציבוריים

כשגם למורים אסור לעשן בבית הספר

 

טל, בת 20 מהרצליה, מתנגדת לחוק שכזה בישראל: "גם ילדים בני פחות מ-18 מוצאים דרכים להשיג סיגריות. לא נראה לי שיעיל להגביל אנשים בני יותר מ-18, שמבחינת החוק בישראל נחשבים בגירים. זה רק יגרום להם ללכת בדרכים עקיפות בשביל להשיג סיגריות. יהיה קשה לאכוף כאן חוק כזה".

 

יובל, חיילת בחיל ההנדסה, מעשנת בת 19, סיפרה שהחלה לעשן עוד בטרם מלאו לה 18: "אני מעשנת ארבע שנים, שלוש קופסאות בשבוע בממוצע. חוק כזה לא יוכל לעבור בישראל, אנשים פה מעשנים מגיל 14. בתור ילדה תמיד הסתדרתי ומצאתי מי שיקנה לי סיגריות. עישון זו התמכרות, ובצבא במיוחד, מי שמעשן לא יכול בלי זה. חזרתי עכשיו משבוע שטח שבמהלכו נאסר עלינו לעשן וזה היה השבוע הכי נוראי שהיה לי. אין מצב שאצליח להעביר את השירות הצבאי ללא סיגריות. בישראל זה לא יעבוד לעולם".

 

לירן, בן 19 מירושלים שאיננו מעשן: "אני באופן כללי נגד סיגריות, אבל אני חושב שהחלטה כזו לא תוכל להתקיים בישראל. גם אם יעלו את הגיל, בני הנוער ימצאו דרך לקנות סיגריות בדיוק כמו שעושים עם אלכוהול. באופן כללי אני חושב שהמצב בישראל קצת שונה. אם בגיל 18 נער או נערה מתגייסים לצבא, מחזיקים נשק והופכים לבעלי אחריות כה חשובה, אז הם גם מספיק בוגרים בשביל להחליט אם לעשן או לא".

 

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) שהעלתה השבוע את חוק הקנאביס, שלפיו שימוש עצמי והחזקה בכמות קטנה של מוצרי קנאביס לא יהוו עבירה פלילית, חושבת שצריך להתיר שימוש בסמים קלים ולהחמיר בנוגע לעישון סיגריות. צפו בדבריה:

 

"ישנה מגמה בכל העולם להתחיל ולהחמיר בכל מה שקשור לעישון סיגריות", היא אומרת ומסבירה: "בארצות הברית אסרו על עישון ברחובות ובמקומות פתוחים, ויש הכרה גוברת בנזקי הטבק. אין לי בעיה עם החמרת החקיקה בכל מה שקשור לסיגריות, אך יחד עם זאת יש להפחית באופן משמעותי את כל האיסורים הנוגעים לעישון של קנאביס. כולם יודעים שנזקי סיגריות ואלכוהול חמורים הרבה יותר מעישון של קנאביס".

 

חיים גבע הספיל, מרכז בכיר למניעת עישון במשרד הבריאות, הודה שבמשרד לא דנו בהצעת חוק שכזו,

אך "כרעיון תיאורטי זה לא הדבר הכי מרחיק לכת". הספיל מציין שבדו"חות של המשרד בעניין באחרונה הציגו את התיאוריה של "סוף המשחק" - היום שבו יפסיקו לעשן סיגריות בעולם: "באופן כללי, בעולם היום מדברים על השלב שבו יוציאו את הסיגריות לחלוטין מהחוק. אחת ההצעות הרציניות מדברת על איסור מכירה שמתקדמת עם הגיל. מדברים על לאסור מכירת סיגריות לכל מי שנולד אחרי שנת 2000 ואילך, לא רק עד גיל 21, אלא אי פעם".

  

"לכולם ברור שהעישון הוא דבר מיושן, מהמאה הקודמת, ושעוברים למשהו אחר", אומר הספיל: "נכון לעכשיו הכיוון הוא שהסיגריות האלקטרוניות ישתלטו על השוק, כך ששוק הטבק ימשיך להתקיים", אבל לדבריו הרעיון לאסור על מכירת סיגריות באופן גורף "זו הצעה שחושבים עליה ברצינות והיא ישימה יחסית".

 

בהכנת הידיעה השתתף איתי בלומנטל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים