שתף קטע נבחר

שרון דוידוביץ

את מי את מייצגת, מכבי ת"א? / טור

עבור רבים מאוהדיה, מכבי ת"א כבר לא מייצגת את ישראל, אפילו לא את מכבי. רק את אלקטרה. איך ערב שבת אחד שנע בין קובאן לטקסס, הרחיק את הקבוצה עוד יותר מהאוהדים האמיתיים שלה. וגם: ליאור אסולין מפתיע את כולם. שרון דוידוביץ' מסכם את השבת מ-1 עד 5

ציון 1 - קבוצה שנטשה את אוהדיה

"לא רק שאני כבר לא מתרגש מימי חמישי, אני מוצא את עצמי מפה לשם לא רוצה שינצחו. כואב לי לכתוב את זה כמו חרב בבטן, אבל זו עובדה. מה שקורה ב-6-7 השנים האחרונות זה יותר מדי עבורי. אם לקבוצה לא אכפת מאוהד שאיתה כבר 20 שנה, אם לא אכפת לה מי אוהד אותה, אז מכבי בגדה בי ושכמותי".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

כך נשמע אוהד מכבי ת"א מאז גיל 13 (נשאר בעילום שם), בשיחת צפופה לאחר ה-58:73 של הצהובים על קובאן. כך נשמע אוהד ותיק, לאחר ניצחון החוץ המרשים והמשחק הטוב ביותר של מכבי העונה. עצוב.

 

אוהדי מכבי תל אביב. ננטשו (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אוהדי מכבי תל אביב. ננטשו(צילום: עוז מועלם)

 

הדברים הללו מצטרפים לעוד מכר, אחד שהיה כל כולו מ-כ-ב-י, שישב בשורות הראשונות בנס ז'לגריס והצטרף לפיינל פור בפראג, שטוען כי גם בטלוויזיה הוא כבר בקושי רואה את המשחקים. זה רק מדגם קטן מעוד ועוד תגובות אמיתיות, כנות וכואבות של אוהדים שמרגישים שהקבוצה נטשה אותם.

 

למעקב, תלונות וביקורות - עמוד הטוויטר של שרון דוידוביץ'

https://twitter.com/sDavidovitch

 

מדברים הרבה על הזהות הישראלית שאבדה במכבי ת"א, אבל זו טעות. אחרי שהגיעו לשיא השפל ביום שישי האחרון עם 5 דקות ו-3 נקודות של הישראלים, מכבי ת"א איבדה משהו אחר לגמרי – את הלגיטימציה. לגיטימציה להיקרא קבוצה ישראלית.

 

מכבי איבדה את הלגיטימיציה להיקרא ישראלית (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
מכבי איבדה את הלגיטימיציה להיקרא ישראלית(צילום: עוז מועלם)

 

אפשר לדבר על כך שגם עם כל ההשוואות לאירופה ולתהליך שעובר על היורוליג, הנציגה הישראלית היא עדיין במקום האחרון מבחינת דקות שיתוף של מקומיים. אפשר לדבר על כך שמורן רוט לא קיבל הזדמנות שנה שעברה, יובל נעימי לא מקבל השנה, שלא באמת נלחמו מספיק בקיץ על יותם הלפרין. או אולי להגיד הפוך – הוא ואחרים קיבלו את ההזדמנות שלהם ולא ניצלו אותה. אבל זה להתווכח על דקויות.

 

כי צריך לדבר על המהות. על כך שבמהות, עדיף בן רייס מאשר טייריס רייס. על גישה של הנהלה שסבורה כי אוהד ששווה יחס, הוא רק אוהד שיש לו מספיק כסף לשלם על מנוי עונתי. על הנהלה חדשה, שחצנית וצעירה, שמתייחסת למכבי ת"א כעל עסק נטו, בלי לנסות להבין את הערך שבמושג קבוצת ספורט, או בערך שבמושג מכבי ת"א. הנהלה שמעדיפה להתפלפל או להצטדק במקום להבין את הזעקה האמיתית של האוהדים. לא אלה שרוצים שוב את "הקבוצה של המדינה", אלא רק את הקבוצה שלהם חזרה.

 

טייריס רייס. לא עדיף בן רייס? (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
טייריס רייס. לא עדיף בן רייס?(צילום: ראובן שוורץ)

 

להבין שחלק רחב מהאוהדים, אלה שגדלו על התפיסה כי ניצחון הוא הכל, כבר לא רוצים את הניצחון הזה. רק רוצים שמישהו ישמע להם. אבל אף אחד לא שומע. כי עם שמונה ילידי ארה"ב, יווני, אוסטרלי, מנהל קרואטי ומאמן שמעדיף שחקנים שמדברים אנגלית, אין כבר מי שיבין.

 

אוהדי הפועל ת"א בכדורגל, מתגאים בשלט שמונח לו בכל משחק בית בבלומפילד. שלט שהפך לסמל התנערות מהמדינה, עליו רשום: "מייצגים את הפועל ולא את ישראל". עכשיו גם בצד השני של הכביש, בהיכל נוקיה, מייצגים את מכבי ולא את ישראל. בעצם, אפילו לא את מכבי. רק את אלקטרה.

 

ציון 2 - על ראש הכדורגלן בוער הריאליטי - ליאור אסולין

רבים וטובים הם הסיפורים שהצליח לייצר לנו הכדורגל הישראלי. רק מעטים מצליחים לדגדג את הסיפור ההזוי, הגאוני והבלתי ניתן לכתיבה, העונה לשם "לנסוע לתוכנית ריאליטי ולחזור למציאות לפני שמספיקים להגיד ג'ק רובינזון, מאת ליאור אסולין". על רב חוכמתו של החלוץ, שנשאר קירח מכאן ומכאן, איך צורך להרחיב.

 

טובי התסריטאים לא היו מחברים סיפור כזה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
טובי התסריטאים לא היו מחברים סיפור כזה(צילום: יובל חן)

 

אך מדוע היה יו"ר הפועל פ"ת, אבי ללוז, כל כך מופתע מהעובדה שהשחקן שיקר, המריא לחו"ל ללא ידיעת הקבוצה והפר חוזה? האם לא ידע כי מדובר

 באדם שהודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של תקיפת בת זוגו וגרימת חבלה, איומים והטרדות טלפוניות?

 

האם שכח כי מדובר באותו שחקן שסביב הקריירה שלו אינספור שמועות על הסתבכויות בהימורים ועל הקטטות האלימות על הדשא בהן היה מעורב? ואם ידע על כך, מדוע החתים אותו מלכתחילה על חוזה? האם אבי ללוז, המשמש גם כמנכ"ל חברת שיווק ומסחר גדולה במשק, היה לוקח אדם כזה לתפקיד בכיר אצלו בחברה? כל התשובות לשאלות, מתנת...

 

ציון 3 - מיסטר קשטן

"חשבת על המשך דרכך?", שואל המראיין בסיום משחק ההפסד של בני יהודה 2:1 לבית"ר ירושלים את דרור קשטן. "מה השאלה הבאה?", הוא הישיר מבט מאיים למראיין, שניסה שוב - "חשבת...", הוא קוטע אותו וחוזר בתקיפות מלווה בחיוך, "מה השאלה הבאה?".

 

קשטן. לא השתנה במאום (צילום: ראובן שוורץ ) (צילום: ראובן שוורץ )
קשטן. לא השתנה במאום(צילום: ראובן שוורץ )

 

דרור קשטן כבר בן 69 ולא רואה את הסוף. רבים אחרים כבר רואים עבורו את סוף קריירה, אבל הוא לא. כי אפשר אולי לתהות על כושרו, אבל שום דבר לא באמת השתנה בעיניים הללו שענו "מה השאלה הבאה?". כמו אתמול, כך גם לפני 30 שנה בכפ"ס, או בימק"א. אני לא יודע מתי יחליט קשטן לפרוש, אני כן יודע שנתגעגע.

 

ציון 4 - הפסגה והתחתית - תמיר כהן

אין צורך לדוש שוב בטרגדיה האישית של תמיר כהן. אין גם צורך להיות פיוטי יתר על המידה בכדי לתאר את שמחת שער הניצחון שלו ב-0:1 של הפועל רעננה על מכבי חיפה. רק היה צריך להודות למצלמות הטלוויזיה שתפסו את האם, דורית כהן, רגע אחרי השער, נרגשת ואחוזת תזזית, כמעט על סף דמעות. רגע של התרגשות.

 

תמיר כהן. רגע של התרגשות (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
תמיר כהן. רגע של התרגשות(צילום: ראובן שוורץ)

 

רגע שהקדים רגע אחר של גועל. כמה עשרות אוהדי מכבי חיפה המתינו רעולי פנים בכדי שהמצלמות לא יחשפו אותם, אך הסתכלו פנים אל מול פנים בעיניו של תמיר כהן בזמן שהם מקללים את אביו. בדיוק ברגע בו חשבת שכבר לא תראה שפל אנושי נוסף.

 

5 - יחי הכדורסל הישראלי - כספי ומקל

בליל שישי האחרון התברר כי המרחק בין קובאן לטקסס, הוא בערך כמו המרחק בין המקום בו נובל שחקן ישראלי למקום בו הוא צומח. לצד הסטטיסטיקה העלובה של הנציגים הישראלים במכבי ת"א (5 דק', 3 נק'), רשמו השליחים שלנו במערב 44 דקות ו-23 נקודות.

 

עומרי כספי. איכויות רוני רוזנטליות (צילום: AP) (צילום: AP)
עומרי כספי. איכויות רוני רוזנטליות(צילום: AP)

 

גל מקל רק בראשית דרכו ויכול לנצל הזדמנות אדירה להוכיח את עצמו בדאלאס, אך הסיפור האמיתי הוא דווקא עומרי כספי. נדמה כאילו סיגל לעצמו הפרוורד איכויות "רוני רוזנטליות". לעבור שנתיים קשות, להתייבש על הספסל, לקבל מעט הזדמנויות, גם אותן לא לנצל ולספוג ביקורות ארסיות בקיץ – ועדיין לא להרים ידיים. יכול להיות שזה לא יצליח, אבל עם פתיחת העונה החמישית שלו ב-NBA, אי אפשר להגיד שהוא לא ניסה.

 

כספי היה גם שזה שהצליח לסכם חצי מערב שבת מלא בניגודיות שעבר עלינו: "עשינו כבוד לכדורסל הישראלי". את החצי השני אפשר היה להשלים אם דייויד בלאט היה אומר: "עשינו כבוד לכדורסל האמריקאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
שמעון מזרחי
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים