שתף קטע נבחר

צילום: נועם מושקוביץ, וואלה

דרמה פוליטית: ליברמן זוכה פה אחד

הוא זכאי - שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, שנחקר במשך יותר מעשור, זוכה פה אחד על ידי שופטי בית המשפט השלום בירושלים: "הוא לא יזם את האירוע". ליברמן צפוי לחזור לתפקיד שר החוץ כבר בשבוע הבא

פה אחד - הוא זכאי: אחרי יותר מעשור של חקירה, זיכו הבוקר (יום ד') פה אחד שופטי בית משפט השלום בירושלים את שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן. ליברמן הואשם במרמה והפרת אמונים בפרשת מינויו של השגריר לשעבר זאב בן-אריה . לאחר מתן הכרעת הדין אמר ליברמן: "17 שנה הסתיימו, הפרק הזה מאחוריי". ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את ליברמן על חזרתו לממשלה, וכבר בשבוע הבא צפויה להיערך השבעתו לתפקיד שר החוץ. ynet העביר במשדר מיוחד את הכרעת הדין ואת השלכותיה.

 
השופטים חגית מאק-קלמנוביץ', יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר כתבו בהכרעת הדין כי "לנאשם מיוחסת עבירה של מרמה והפרת אמונים. הנאשם לא יזם את האירוע, הוא קיבל את המידע באופן מפתיע. לא הוכח שהנאשם ידע שהחומר הגיע אליו מתוקף תפקידו של בן אריה. הנאשם לא היה מודע למלוא חומרת הנסיבות. המינוי תאם את צורכי המשרד".
 
לצפייה בהכרעת הדין המלאה - לחצו כאן
 
עוד כתבו השופטים כי "לגבי מינוי בן אריה לשגריר בלטביה, לא הוכח שהנאשם פעל בדרך כלשהי למינוי בן אריה. בן אריה היה מועמד מתאים בעל הכישורים הנדרשים והיה המועמד הטבעי לזכות במינוי ולא נזקק לעזרת הנאשם".

 

בנוגע לעדותו של סגן שר החוץ לשעבר דני אילון קבעו השופטים כי "עדותו היא עדות יחידה, יש בה קשיים שונים ולא ניתן לבסס עליה את הרשעת הנאשם. מבחינה משפטית הנאשם נהג באופן בלתי ראוי כשנמנע מליידע את ועדת המינויים על מעשה של בן אריה וכאשר הביא את המינוי לוועדת השרים ולממשלה, אך לא הוכח ניגוד עניינים כה חמור ואין פן מחמיר הנדרש בפסיקה ומעשיו של הנאשם אינם נכנסים לגדר התחום הפלילי".
 (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
(צילום: אמיל סלמן, הארץ)
השופטים ציינו בהכרעתם כי נקבע שליברמן "אכן נהג באופן בלתי ראוי כשנמנע מליידע את ועדת המינויים במעשיו של בן אריה וכשהביא את המינוי לאישור ועדת השרים הרלוונטית והממשלה", אך יחד עם זאת ציינו כי נוכח כלל העובדות בתיק, המצב לא הביא לידי ניגוד עניינים כה חמור כפי שטענה הפרקליטות.
 
ליברמן עצמו אמר אחרי פרסום הכרעת הדין: "אני רוצה להודות לבית המשפט, שמעתי הרבה גרסאות, 17 שנה הסתיימו, זה מאחוריי. אני רוצה להודות למשפחתי ולחבריי שעמדו מאחוריי כל אותן 17 שנים והאמינו בצדק ונתנו לי את התמיכה. אני רוצה להודות לצוות ההגנה, שעשו עבודה מדהימה ואני לא מתכוון להתעסק יותר בסוגיה הזאת. הפרק הזה מאחוריי, אני מתמקד באתגרים שמחכים לנו בפתח. יש מספיק אתגרים". מיד לאחר סיום הדיון בבית המשפט יצא ליברמן לרחבת הכותל המערבי ושם נשא תפילת הודיה.
 
סנגורו של ליברמן, עו"ד יעקב וינרוט, אמר: "זה פסק דין מאוזן, סברנו שזה פסק הדין המתחייב. לדאבוני, ברוב הזמן היה פער עצום בין העובדות שסוקרו לבין העובדות שהוכחו. התוצאה היא תוצאה מתחייבת. זה פסק דין נכון".
 
עו"ד יעקב ברדוגו, אמר במשדר המיוחד באולפן ynet, כי "הפרקליטות לא צריכה לערער על תיק ליברמן. הגיע הזמן לסגור אותו".  
ליברמן בכותל, אחרי הניצחון המשפטי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן בכותל, אחרי הניצחון המשפטי(צילום: גיל יוחנן)
 

זכאי. ליברמן בבית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זכאי. ליברמן בבית המשפט, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)
אלה ליברמן, רעייתו של שר החוץ לשעבר, יצאה הבוקר ברכב נפרד מבית המשפחה ביישוב נוקדים שבגוש עציון. היא קידמה את העיתונאים בברכת בוקר טוב והביעה ביטחון כי "יהיה טוב".

 

ליברמן הואשם כי מינה את בן אריה ליועץ במטה שר החוץ ובהמשך לא מנע ואף קידם באופן אקטיבי את מינויו לתפקיד השגריר בלטביה ב-2009, תוך שהוא מודע לכך שבן אריה שכיהן ב-2008 כשגריר בבלארוס, העביר לו בניגוד לחוק מידע רשמי על אודות חיקור דין שבוצע בנוגע לליברמן במדינה האירופית.

 

"הכול גן עדן". ליברמן מגיע לבית המשפט, הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"הכול גן עדן". ליברמן מגיע לבית המשפט, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

המשפט האמוציונלי כלל, בין היתר, עדויות של בן אריה, המפקח לשעבר של משרד החוץ ויקטור הראל, חברי ועדת המינויים דאז והשגרירים היום שמעון רודד ויוסי גל וכן סגן שר החוץ לשעבר דני אילון. התביעה ביססה על אילון את החמרת כתב האישום רגע לפני שהוגש. אילון טען כי ליברמן הורה לו ולחברים אחרים במשרד החוץ לפעול למינוי זאב בן אריה.

  

המשפט גרר מתיחות גדולה בין ליברמן לאילון. פרקליטי שר החוץ לשעבר טענו כי סגנו לשעבר משקר מתוך נקמנות על הדחתו מישראל ביתנו ערב הבחירות. השיא נרשם כשאילון אמר בעדותו שהוא אינו מסוכסך עם ליברמן ושהוא "מוכן ללחוץ לו את היד". ליברמן השיב בעוקצנות: "לא לוחץ את היד לרמאים ושקרנים".

 

את ליברמן ייצגו בבית המשפט עורכי הדין יעקב וינרוט, גיורא אדרת, ירון קוסטליץ, נתי שמחוני ועודד גזית. את פרקליטות המדינה מייצגים עורכת הדין מיכל סבל-דראל, סגנית מנהלת המחלקה הכלכלית, ועורך הדין ערן זלר, בכיר במחלקה.

  

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יום הדין. ליברמן מגיע לבית המשפט, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים