שתף קטע נבחר

בלי רבנים: החרדים חגגו בחירות בניו-יורק

יוסף היון רץ פאר סיטי קאונסיל - וקען טאמפסאן השחור השקיע במודעות בהיבריש וביידיש. השכונות החרדיות התעוררו ליום שאחרי קדחת הבחירות לעיריית ניו-יורק, לאחר שהפגינו מעורבות כאילו הריצו מועמד "משלהם": "יש לנו כוח גדול כי אצל הגויים לא כולם יוצאים להצביע. אנחנו, החרדים, הכנסנו את זה לתודעה"

באותה התקופה שבה צוחצחו חרבות הנייר בבית שמש וירושלים – מלאו גם רחובות השכונות החרדיות בניו-יורק במודעות וברושורים מעופפים, וכוורת הבחירות רחשה-בחשה. פשקווילים ביידיש ובהיבריש כיסו את הקירות, וקראו לבחור ברב יוסף היון פאר סיטי קאונסיל, או בקען טאמפסאן, מועמד שחור (במובן של שווארצע) פאר ברוקלין, עד היום (ד'), עם ההודעה על היבחרו של ביל דה-בלאזיו ברוב קולות. 

 

 << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

"הקהל החרדי היה מאוד מעורב בבחירות, כיוון שזה שייך להם", מעדכן העסקן החרדי, בן ברבר. "המועמדים השונים מדברים לחרדים בשפה שלהם, כיוון שהם יודעים שהחרדים יוצאים לבחור".

 

ברבר עצמו, חסיד באבוב, אחראי מטעם החסידות על הקמפיין – ולמעשה קובע ל-3,000 בוחרים את

הפתק הווירטואלי. "אנחנו באים לפוליטיקאי ומבקשים ממנו טובות - תקציבים, למשל - והוא שואל מיד: מאיזה אזור אתה. היום אפשר לדעת הכל, ואם הוא רואה לפי נתוני ההצבעה באזור שהייתה היענות, הוא מנסה לסייע. אם לא – הוא לא סופר אותך. לכן נכנסנו חזק לעניינים.

 

"אנחנו מסבירים לציבור שלנו שאם הם רוצים לשנות את החיים במשך 4 שנים, זה תלוי רק בהם. צריכים לדרבן את כל המשפחה - האישה והילדים מעל גיל 18 - ולצאת לבחור. יש לנו כוח גדול כי אצל הגויים לא כולם יוצאים להצביע. שם זה יום שבתון, ולכל אחד יש סידורים לעשות. לא אכפת להם... אנחנו, החרדים, הכנסנו את זה לתודעה".

 

ואכן, לרגע ניתן היה לטעות ולחשוב כי על ראשות התפוח הגדול מתמודד מועמד חרדי. "הם מבינים את הכוח שלנו, ומתחשבים בנו", ברבר מדגיש. "פה הרבנים זה לא כמו בארץ. בארץ הם המחליטים והקובעים, ואילו כאן הם לא רוצים להתערב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
מי בחר בקען טאמפסאן?
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
ציבור ממושמע. בן ברבר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים