שתף קטע נבחר

דו"ח הנתיחה: "סיכוי גבוה שערפאת הורעל"

ממצאי המכון הרפואי בלוזאן חשפו כמות גדולה פי 18 מהנורמלי של פולוניום רדיואקטיבי בצלעותיו ובאגנו של המנהיג הפלסטיני. "פשע אמיתי נחשף, זוהי התנקשות פוליטית", קראה רעייתו סוהא

כמות לא טבעית של פולוניום רדיואקטיבי נמצאה בשרידי גופתו של יאסר ערפאת, כך דיווחה הערב (יום ד') רשת "אל ג'זירה". על פי הדיווח, שהתסמך על דו"ח המרכז האוניברסיטאי הרפואי בלוזאן שבשווייץ, התגלה החומר בצלעותיו ובאגנו של ערפאת, וכן באדמה שנאספה במתחם קברו בעת לקיחת הדגימות. על פי הערכות מומחים, הסיכוי להרעלתו עומד על 83%. "פשע אמיתי נחשף, זוהי התנקשות פוליטית", אמרה אלמנתו סוהא, שקיבלה לידיה את הדו"ח, לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שינויי אקלים: שיא בריכוז גזי החממה

סיפור הפרברים: רובין הוד של ניו יורק

 

על פי הדו"ח, איתרו החוקרים כמות פולוניום 210 גדולה פי 18 מהנורמלי. הממצאים תואמים גם את רוח תחקיר הרשת שפורסם בשנה שעברה, ולפיו שרידים של החומר הקטלני אותרו על חפציו האישיים, וכן את הסברה הרווחת בקרב פלסטינים, שמשוכנעים כי ישראל עומדת מאחורי הידרדרותו הרפואית של ערפאת - ומותו.

 

"מדובר יותר באופרת סבון מאשר במדע", הגיב לממצאים דובר משרד החוץ יגאל פלמור. "זהו הפרק האחרון בסדרה, ובו סוהא מתנגדת ליורשי בעלה. החקירה הסתכמה בניסיון שטחי ביותר לקבוע את סיבת המוות".

 

לפני כשנה וחצי, נפתחה בצרפת חקירה סביב נסיבות מותו של ערפאת בפריז בנובמבר 2004, לאחר שמכון שוויצרי טען כי גילה רמות גבוהות של פולוניום על בגדיו. חודשים ספורים לאחר מכן, נלקחו דגימות משרידי גופתו של נשיא הרשות הפלסטינית המנוח, שנקבר ברמאללה.

 

ערפאת היה בן 75 במותו. בשעתו, לא נערכה לו נתיחה שלאחר המוות, לבקשת רעייתו. רופאים צרפתים שטיפלו בו טענו אז כי לא הצליחו לקבוע את סיבת מותו המדויקת, אולם חשדות שלפיהם גורם כלשהו פגע בו במכוון הועלו מיד. פלסטינים רבים מיהרו להפנות אצבע מאשימה לעבר ישראל, שצרה באותה העת - ימי האינתיפאדה השנייה - על לשכתו של ערפאת במוקאטעה ברמאללה. ישראל הכחישה כי הרעילה את

ערפאת, וקראה להנהגה הפלסטינית לפרסם את הדו"חות הרפואיים שלו, שמעולם לא נחשפו.

 

יאסר ערפאת היה יו"ר הארגון לשחרור פלסטין במשך שנים, והוביל פעולות טרור רבות נגד ישראל. בספטמבר 1993, כחלק מתהליך השלום עם ישראל, חתם עם ראש הממשלה יצחק רבין על הסכם אוסלו שהביא לכינון הרשות הפלסטינית. בשנת 2000 פרצה, לטענת ישראל בהוראתו של ערפאת, אינתיפאדת אל-אקצה שבמהלכה רצחו פעילי טרור פלסטינים מאות רבות של ישראלים, ופיגועים אירעו כמעט מדי יום ברחבי הארץ. ישראל האשימה את ערפאת כי הוא זה המכווין את מעשי הטרור, ובשנתיים וחצי האחרונות לחייו צרה על לשכתו ברמאללה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים