שתף קטע נבחר

הטייפון מכה בפיליפינים: לפחות 100 הרוגים

רוחות במהירות של מאות קמ"ש, מאות אלפי בני אדם שעזבו את בתיהם ונזקים עצומים שעדיין קשה לאמוד - הטייפון "הייאן" פוגע בסוף השבוע בפיליפינים ומספר הנפגעים עלול עוד לזנק. מחר תמשיך הסופה לים סין הדרומי והחזאים יתפנו לבדוק אם היא הסופה החזקה אי פעם. צפו בתמונות

לפחות 100 בני אדם נהרגו, מאות אלפים נאלצו לעזוב את בתיהם ומערכות החשמל והתקשורת במספר מחוזות קרסו בשל סופת הטייפון "הייאן" שפוגעת מיום חמישי בפיליפינים. הממשלה הפליפינית הודיעה הלילה (שבת) כי התקבלו דיווחים על עשרות גופות ברחובות עיר הנמל טקלובן שבמרכז המדינה, ולפי הערכות ראשוניות ישנם לפחות 100 הרוגים בעיר. ב-CNN דווח כי מומחים מעריכים שמספר הנפגעים מהסופה יעלה כשעובדי הסיוע יגיעו לאזורים שכעת מנותקים.

 

פרט לדיווחים מטקלובן, נמסר על לפחות שני בני אדם התחשמלו בתאונות שקשורות לסערה, אדם אחד נהרג מעץ שקרס ואחר נפגע מברק. ערוצי טלוויזיה מקומיים דיווחו כי כ-20 בני אדם טבעו בהצפות בפאלו, עיירה באי לייטה, אולם הדיווחים הללו לא אושרו באופן רשמי.  

 

טייפון "הייאן" חלף על פני שורה של איים ממזרח למערב המדינה. מהאי סאמר, הטייפון הגיע ללייטה ומשם לחלק הצפוני של סבו ולהאיים הסמוכים לפני שפגע בפאנאי. לפי התחזיות הסופה תצא מחר בבוקר מהפיליפינים לכיוון ים סין הדרומי, שם היא צפויה לצבור כוח לקראת הגעתה לוייטנאם.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כמעט 750 אלף בני אדם נאלצו להימלט מבתיהם. מהמכון המטאורולוגי בפילפינים נמסר כי הטייפון גרם לרוח במהירות של 235 קמ"ש עם משבים של 275 קמ"ש כשהיא התקרבה ליבשה.

 

מנגד, ב-CNN דווח כי הרוחות בסופה הגיעו למהירות בלתי נתפסת של 315 קמ"ש עם משבים במהירות של 380 קמ"ש. ייתכן שזו הסופה החזקה ביותר שאי פעם פגעה ביבשה מאז שהחלו המדידות. ניתן יהיה לקבוע זאת בוודאות רק לאחר ניתוחים נוספים שייערכו לאחר שהסופה תחלוף.

 

מושל מחוז דרום לייטה, רוג'ר מרקאדו, סיפר כי הטייפון גרם למפולות אדמה שחסמו דרכים. הוא ציין כי הגשם הכבד גרם ליום להיראות כמעט כמו הלילה. "כשאתה עומד מול כזה מצב, אתה יכול רק להתפלל, ולהתפלל ולהתפלל", אמר מרקאדו לסוכנות הידיעות AP והוסיף כי ראשי הערים במחוז לא התקשרו כדי לדווח על נזקי כבדים.

 

"אני מקווה שזה אומר שהם ניצלו ולא הדבר ההפוך", אמר. "הפחד הגדול ביותר שלי הוא שייהרגו הרבה אנשים ויהיו נזקים כבדים לרכוש".

 

אדוארדו דל רוסאריו, ראש הסוכנות להתמודדות עם אסונות, הזכיר כי טייפון חזק שפגע במרכז הפיליפינים ב-1990 הביא ל-508 הרוגים ו-264 נעדרים, אך הפעם הרשויות הורו על פינוי מראש וצעדים נוספים כדי לצמצם את הנזקים.

 

הוא ציין כי המהירות הגבוהה שבה הטייפון חלף על פני מרכז האיים - 40 קמ"ש - סייעה למנוע מרצועה של 600 קילומטר של ענני גשם מלהוריד מבול כבד שהיה יכול לגרום לנזקים קשים יותר. נשיא הפיליפניים נוינוי אקינו הבטיח לציבור כי ההכנות לסופה כמו למלחמה והעמיד בכוננות שלושה מטוסי מטען, 32 מסוקים ו-20 ספינות של הצי.

פורסם לראשונה 08/11/2013 21:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים