שתף קטע נבחר

ליברמן שר החוץ, גלאון: "מטען חבלה לשלום"

ברוב של 62 תומכים מול 17 מתנגדים אישרה מליאת הכנסת את חזרתו של הח"כ המזוכה לתפקיד שר החוץ. חברי האופוזיציה מחו על המינוי המחודש: "ליברמן הוא הפנים האמיתיות של ישראל", אמר ח"כ טיבי. ח"כים מ"יש עתיד" הגנו על ליברמן: "בית משפט זיכה אותו"

חוזר לקריית הלאום: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') ברוב גדול את מינויו המחודש של ח"כ אביגדור ליברמן לתפקיד שר החוץ בממשלתו של בנימין נתניהו. 62 חברי כנסת תמכו במינוי, 17 התנגדו וח"כ אחד נמנע. המינוי אושר חמישה ימים לאחר שבית משפט השלום בירושלים זיכה את ליברמן מעבירת מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר בבלארוס. חלק מחברי האופוזיציה תקפו את ליברמן לפני ההצבעה ובסופה עלה ליברמן לדוכן הנואמים ונשבע אמונים למדינה. ynet העביר את הדיון במליאה בשידור חי.

 

עוד דיווחים בחדשות ynet:

מאבק על ירושת ליברמן בוועדת חוץ וביטחון

מו"מ מדיני ושאלת האיחוד. ליברמן חוזר

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה במליאה לפני טקס ההשבעה כי "לשים את ליברמן כשר חוץ, זה כמו לשים מטען חבלה בתהליך השלום. כיום, כשמדינת ישראל מבקשת לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים, להכניס אותו למשרד החוץ? מה בדיוק הכנסת מאותתת בזה שהיא תאשר את המינוי של ליברמן לשר החוץ?"

 

חברתה למפלגה, ח"כ מיכל רוזין, אמרה כי המינוי מהווה עדות נוספת לסכיזופרניה של הממשלה הזו. "דו-פרצופיות - פרצוף ציפי לבני לקידום המשא ומתן, ופרצוף של אביגדור ליברמן נגד התהליך ולהתבדלות מהעולם. העובדות הן שבתקופת כהונתו של ליברמן כשר חוץ הוא הפך למנודה על ידי ממשלות זרות שלא רצו לראות אותן אצלו. כתוצאה מכך הפעילות שלו כשר החוץ הצטמצמה למדינות ברית המועצות לשעבר".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) אמר בדיון כי "מר ליברמן זוכה בבית המשפט ואין יותר טענות פליליות חוקיות להתנהלותו. אבל יש צל ענק, גדול מאוד, על התנהלותו הציבורית של מר ליברמן. בזמן היותו איש ציבור זרמו בחשבונות הקשורים אליו מיליוני שקלים שמר ליברמן לא נתן להם הסבר סביר. בטרם התמנותו לשר חוץ, אולי יסביר לציבור מניין צצו המיליונים האלה, ומה הקשר של הכסף הזה אליו באופן אישי".

 

אנשי מפלגת "יש עתיד" תקפו את ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), שמחה על מינוי ליברמן. ח"כ רונן הופמן התפרץ לדבריו של זאחלקה ואמר: "למה אתה מסית? למה אתה גורם להסתה כזאת ולא יכול לנהל ויכוח ענייני?". כשחברי אופוזיציה יצאו להגנת זחאלקה התערבה גם ח"כ קארין אלהרר ואמרה: "יש בית משפט והוא זיכה אותו. זו הייתה החלטתו", וסגן שר האוצר מיקי לוי הוסיף: "תאהבו את זה או לא תאהבו, בית משפט זיכה". זחאלקה קרא לפלסטינים להפסיק את המשא ומתן עם ישראל בעקבות מינוי ליברמן.

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ציין בדבריו כי "כולם מתחרים מי יהיה פנאטי יותר, מי יפגע בתהליך המדיני המדשדש, הריק מתוכן. לדעתי, ליברמן הוא הפנים האמיתיות של מדיניות החוץ של מדינת ישראל - גם כשהוא בפנים, גם כשהוא בחוץ".

 

לפני הדיון בכנסת אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכוד-ביתנו: "אני שמח שנוכל בעוד כמה שעות להשביע ולצרף את ליברמן לשולחן הממשלה. הוא היה חסר לי שם. יש לנו הרבה על מה לעבוד, מבחנים ואתגרים גדולים. חשוב לשתף פעולה. אני רוצה לברך אותך אישית. ברוך שובך".

 

שיבתו למשרד החוץ, שאותו הוביל במשך שלוש שנים וחצי, פתחה את שאלת המינוי של יו"ר ועדת החוץ והביטחון שיחליף אותו בתפקיד. הקרב מפגיש את עפר שלח מיש עתיד, את צחי הנגבי מהליכוד ואולי גם שר לשעבר מישראל ביתנו. בנוסף, על פי ההערכות, זיכויו של ליברמן צפוי לזכות את מפלגתו במינוי שר נוסף מטעמה.

 

תוספת כזו תעודד גם את הבית היהודי לבקש תמורה. שעות ספורות לאחר הכרעת הדין כבר החלו בכירים במפלגה לתאם עם יש עתיד הסכמה הדדית שהגדלת מספר השרים בממשלה תתבצע אך ורק בתיאום עמן, ורק אם יושגו הבנות עם ראש הממשלה בנוגע לתפקידים נוספים בקואליציה. גורמים ביש עתיד לא הביעו התלהבות משיתוף הפעולה, אך הסבירו כי אין בכוונתם לפוצץ את הקואליציה בגלל שר אחד נוסף. לדבריהם, הם מוכנים להתגמש בעניין ולקבל תמורה בדמות ועדה נוספת בכנסת.

 

עם כניסת ליברמן יגדל הקבינט ויהיו בו שני נציגים לישראל ביתנו (ליברמן והשר יצחק אהרונוביץ') באופן שישנה את יחסי ההצבעות. לפיכך, לפיד שוקל לדרוש את צירוף השר יעקב פרי לקבינט.

 

כבר מחר צפוי ליברמן להיפגש עם עובדי משרד החוץ. חלקם פגשו אותו במהלך המשפט עת העידו בפרשת השגריר: חברי ועדת המינויים לשעבר של משרד החוץ, יוסי גל שגריר ישראל בצרפת, ושמעון רודד שגריר ישראל בתאילנד, בחרו בזאב בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה, והעידו כי לא התערב במינוי.


פורסם לראשונה 11/11/2013 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ, וואלה
אביגדור ליברמן
צילום: נועם מושקוביץ, וואלה
מומלצים