שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  סבא"א: איראן עצרה הרחבת תוכנית הגרעין

  לראשונה זה זמן רב, וכשברקע המו"מ בין טהרן למעצמות, סימנים מעודדים בדו"ח סוכנות הגרעין הבינ"ל. לפי סבא"א, איראן אמנם לא עצרה את ההתקדמות לפצצה, אולם ב-3 החודשים האחרונים לא הרחיבה כמעט כלל את תוכנית הגרעין. נתניהו: לא מתרשם. אובמה לקונגרס: אל תחריפו הסנקציות

  איראן עצרה כמעט לגמרי את הרחבת יכולות העשרת האורניום שלה בשלושת החדשים האחרונים. כך קובע הדו"ח הרבעוני של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) המתפרסם הערב (יום ה'). אין פירוש הדבר כמובן שאיראן עצרה את תוכנית הגרעין, אלא רק שהיא לא הרחיבה אותה בתקופה הזו, פחות או יותר מאז שחסן רוחאני נכנס לתפקיד נשיא איראן. במקביל נאם הערב נשיא ארה"ב, ברק אובמה, וקרא לקונגרס האמריקני שלא לאשר סנקציות חדשות על איראן - "אם אנחנו באמת רציניים ברצוננו להשיג פתרון דיפלומטי לתוכנית הגרעין".

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  סבא"א מפרסמת דו"ח על מצב תוכנית הגרעין האיראנית אחת לשלושה חודשים, ולפי הדו"ח החדש המאגר האיראני של אורניום שהועשר לרמה גבוהה גדל בכ-5% אחוזים מאז אוגוסט, ועומד כעת על 196 קילוגרמים. עדיין מדובר בפחות מ-250 הקילוגרמים של אורניום מועשר לרמה גבוהה הדרושים כדי לייצר פצצת אטום. מהדו"ח עולה שאיראן לא חצתה עדיין את "הקו האדום" שהציב לה ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם בשנה שעברה.

   

  לפי הדו"ח, מאז אוגוסט איראן לא התקינה כלל צנטריפוגות מתקדמות חדשות, ומאז היא גם לא התקינה שום רכיב חדש גדול בכור המים הכבדים באראק, המאפשר לה נתיב נוסף בדרך לפצצה מלבד נתיב האורניום המועשר. עולה ממנו גם שבשלושת החודשים האחרונים הרחיבה איראן רק בצורה שולית את העשרת האורניום במתקן בנתנז.

   

  השיחות בין איראן למעצמות בז'נבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  השיחות בין איראן למעצמות בז'נבה(צילום: EPA)

   

  לפי הנתונים שבידי סבא"א, בשלושת החודשים האחרונים התקינה איראן רק ארבע צנטריפוגות דור-ראשון לצורך העשרת אורניום במתקן הגרעין בנתנז, כך שכעת מספר הצנטריפוגות שם עומד על 15,240. לפי נתוני סבא"א, בשלושת החודשים שלפני התקופה שנבחנה, בין מאי לאוגוסט, איראן התקינה לשם השוואה יותר מ-1,800 צנטריפוגות. לא כל הצנטריפוגות המותקנות פעילות.

   

  ראש הממשלה נתניהו פרסם הערב הודעה בעברית ובאנגלית בעקבות הדו"ח, שבה מסר: "אני לא מתרשם מהדו"ח שהתפרסם הערב. איראן לא מרחיבה את תכנית הגרעין שלה כי יש לה כבר את התשתית להכנת נשק גרעינית. השאלה היא לא אם הם מרחיבים את התוכנית אלא איך עוצרים את תכנית הגרעין הצבאית האיראנית. לכן צריך להמשיך בלחץ הסנקציות על איראן. אני שומע שיש אנשים שטוענים שאם לא תושג העסקה הזאת עם איראן, איראן תברח מהמשא ומתן. יש לי חדשות בשבילכם - הם לא יברחו, זאת עסקת החלומות שלהם. ולכם אני מבטיח - ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

   

  פרסום הדו"ח בא כשברקע המשא ומתן בין טהרן למערב על תוכנית הגרעין, משא ומתן שלדברי גורמים במערב הוא הרציני ביותר זה שנים.

  מאז בחירת רוחאני לתפקיד ניסו הוא ובכירי משטר האייתוללות לדבר בפייסנות למערב וטענו כי פניהם לשלום. בשני סבבי שיחות בז'נבה הושגה לדבריהם ולדברי בכירים אירופים ואמריקנים התקדמות משמעותית, ובסוף השבוע האחרון הסתמן הסכם בין הצדדים שבמסגרתו יוקלו הסנקציות על איראן והיא בתמורה תשעה את תוכנית הגרעין שלה, אף שלא תתפרק ממנה.

   

  ראש הממשלה נתניהו יצא בחריפות נגד ההסכם, תוך יצירת עימות גלוי בין ישראל לארה"ב, וטען כי מדובר בעסקה רעה שתיתן לאיראנים מרחב נשימה, ותאפשר להם להמשיך לשעוט לגרעין מאוחר יותר ביתר קלות. על רקע עמדה נוקשה שהציגה לפי הדיווחים צרפת בשיחות, נמנע לעת עתה הסכם, אולם הצדדים אמורים לשוב ולהיפגש בז'נבה בשבוע הבא.

   

  בינתיים, נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם הערב והתייחס בקולו לעסקה הנרקמת בין המעצמות לבין איראן. אובמה הדגיש כי הוא אינו רוצה

  שלאיראן יהיה נשק גרעיני כיוון שהדבר יערער את היציבות במזרח התיכון כולו ויביא למרוץ חימוש גרעיני. הוא הדגיש כי הוא משאיר את כל האופציות על השולחן. עם זאת, אובמה הדגיש כי הסנקציות על איראן נועדו מלכתחילה להיות קשות ולהביא את טהרן לשולחן המשא ומתן.

   

  אובמה אמר כי העסקה המוצעת בין המעצמות לאיראן תביא להקלה "צנועה" בסנקציות, אולם תותיר רוב הסנקציות המשמעותיות ביותר במקומן, ובמיוחד אלה הקשורות לנפט, למערכת הבנקים ולכלכלה. נשיא ארה"ב הוסיף עוד כי ההסכם ייתן כמה חודשים נוספים בכל הקשור ליכולת של איראן להשיג פריצת דרך בהתקדמותה לעבר הפצצה. הוא פנה לקונגרס ואמר כי אין שום צורך להטיל סנקציות על איראן אם ארה"ב רצינית בניסיונה להשיג פתרון דיפלומטי לבעיית הגרעין. "לא משנה כמה הצבא שלנו טוב, אופציה צבאית היא תמיד מלוכלכת ותמיד קשה, ותמיד יש לה תוצאות שאי אפשר לצפות מראש", אמר אובמה.

   

  בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  רוחאני. הרחבת התוכנית הואטה מאז שנכנס לתפקיד
  צילום: AP
  מומלצים