שתף קטע נבחר

"לוקחים לי את אשתי, אני לא יודע מה לעשות"

כריסטינה זכריאן הגיעה ארצה עם ילדיה לבקר את אמה בעזרת אשרת תייר, וכאן מצאה את אהבתה. אף שנישאה לבן זוגה הישראלי, בקשתה להישאר בארץ כחוק נדחתה ובשבת תטוס חזרה לארמניה. בעלה: "אלחם להחזירה"

מיכאל, בעלה של כריסטינה שתגורש מחר (שבת) חזרה לארמניה, מתכוון להיאבק על חזרתה ארצה. "כרגע היא עוזבת. אנחנו מכבדים את החלטת בית המשפט והיא תעזוב מרצונה, אבל אז אני רוצה להילחם. אני עוד לא יודע איך, אבל זאת אשתי, ועכשיו גירשתם לי אותה מהארץ. איך אני יכול להחזיר אותה חזרה? אני לא יכול לעזוב אותה ככה".  

 

עדכונים נוספים בחדשות ynet:

מתנת אירוסין בסין: 8.88 מיליון יואן

טייס הודיע בקשר: אחד הנוסעים נפל לאוקיינוס

 

כריסטיאנה זכריאן (25) נכנסה לישראל עם שני ילדיה הקטנים לפני כשנתיים באשרת תייר למשך חודש, בעקבות אמה, נרינה, שחלתה. האם נישאה ליהודי ישראלי, ולפיכך זכתה באזרחות. אך הבעל נפטר בינתיים. זכריאן הפקידה ערבות של 10,000 שקל עם כניסתה ארצה, ובהמשך הכירה צעיר ישראלי ונשארה מעבר לתקופה בת החודש שהוקצבה לה.

 

בהמשך הגישו השניים בקשה ל"חיים משותפים" המהווה הליך מדורג, שמטרתו להסדיר את מעמדה. אולם כעבור כמה חודשים השניים נפרדו ולפרק זמן מה נחשבה זכריאן לשוהה בלתי חוקית בישראל. באוגוסט 2012, חודשים ספורים לאחר הפרידה, הכירה זכריאן את מיכאל, ובעקבות זאת החלה שוב בהליך מדורג להסדרת מעמדה.

כריסטינה ומיכאל. "נשאלו מה הם אוכלים ונפסלו" ()
כריסטינה ומיכאל. "נשאלו מה הם אוכלים ונפסלו"
 

מיכאל, רווק שעלה לישראל ב-1993, לא מוגדר כיהודי. "לכריסטינה היה בן זוג אלים, היא עזבה אותו ובאה ב-2010 יחד עם שני ילדיה אחרי אמה שכבר חיה בישראל", סיפר. "הבנו מייד שתהיה לנו בעיה, אבל חשבנו שאחרי החתונה הבעיה תיפתר", אמר.

 

"מה אוכלים, שניצל או סנדביץ'?"

בתחילת 2013 נערך לשניים ראיון לבדיקת במשרד הפנים אך בקשתם נדחתה לאחר שנמצאו סתירות בגרסותיהם לגבי כנות הקשר. לדברי פרקליטה של זכריאן, עו"ד עופר אקשטיין, "ערכו להם ראיון לא הוגן. בני הזוג נשאלו מה הם אוכלים, שניצל או סנדביץ', ונפסלו באופן קטנוני למרות שהקשר ביניהם אמיתי וכן". לדבריו, "לאחר הראיון עמדתה של רשות האוכלוסין וההגירה הייתה כי אין להאמין לזכריאן ושלאור הנסיבות מדובר בקשר פיקטיבי".

 

"כל הזמן אמרו לנו - תוכיחו את כנות הקשר שלכם, אתם אפילו לא נשואים. רצינו להתחתן בקפריסין, אבל כריסטינה לא יכולה הייתה לצאת מהארץ אז התחתנו בנישואים אזרחיים באל-סלוודור כפי שמאשר החוק", סיפר מיכאל. אך במשרד הפנים טענו כי לא ניתן לבדוק את המסכים בזמן שמתקיים הליך משפטי מקביל.

 

בני הזוג הגישו לבית המשפט את הטפסים, אבל נענו בשלילה. "נאמר לנו שבגלל שהגשנו בקשה לפני החתונה, והתחתנו רק לאחר שנדחינו, לא מאשרים לה להישאר", אומר מיכאל. "אבל רצינו להתחתן הרבה לפני כן ברובע הארמני, אך בכנסיה לא רצו לחתן אותנו. לא ידענו מה צריך לעשות כדי שיאמינו לנו שאנחנו אוהבים. ניסינו כל דבר אפשרי".

 

בעקבות הראיון ועובדת היותה של זכריאן שוהה בלתי חוקית במשך כמה חודשים, בקשתה להסדרת מעמדה נדחתה גם לאחר שהוגש ערר לוועדת ההשגה של משרד הפנים ביוני האחרון.  

 

בהמשך לדחיית הערר, הגישו בני הזוג עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, ובה ביקשו לבחון את "אי הסבירות" של ההחלטה בטענה כי מדובר בזוג נשוי. אולם בחודש ספטמבר השופטת שרה דותן דחתה את העתירה וקיבלה את עמדת רשות האוכלוסין וההגירה. "למרות ההחלטות השונות שהתקבלו, יש כאן סיפור אנושי שמחכה לפתרון. הרשויות התעלמו מעובדת היותם נשואים שחולקים בית משותף", אמר אקשטיין. "המדינה יכולה לעשות יותר עבור בני זוג שבסך הכול רוצים לממש את אהבתם".  

 

בשבת תעלה כריסטינה על המטוס חזרה לארמניה יחד עם ילדיה. "אין לנו ילדים משותפים", הבהיר מיכאל. "רצינו, אבל פחדנו לגדל פה ילד בלי מעמד, בלי קופת חולים". על הקשר עם זוגתו הוסיף: "כריסטינה היא החצי השני שלי, אין לי חיים בלעדיה". ועל עצמו העיד: "בעברי היו לי תיקים במשטרה, הייתי עושה צרות אבל התנקיתי וחזרתי למוטב. אני עובד במעדניה בראשון לציון, לא מתקרב לשטויות. מצאתי את החצי שלי ואני רוצה להתקדם להיות אדם טוב יותר. עכשיו לוקחים את אשתי, אני לא יודע מה לעשות".

 

גילוי נאות: נרינה אמה של כריסטינה עובדת במשרדי ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כריסטינה ומיכאל. ייפרדו בקרוב
מומלצים