שתף קטע נבחר

התרגיל המשטרתי שהעבריינים צילמו וקלטו

האחים לביא מרחובות הם היעד מספר 1 באזור, מחוברים חזק לדומרני. כדי להפליל אותם ברצח הביאו הבלשים נאשם ל"שחזור" שלא קרה. הזעם על המשטרה הוביל את האחים לפתוח לרגע את שערי מתחם המגורים המבוצר, כדי להזהיר: "כולם יודעים מה דבר כזה עושה לבנאדם בכלא"

באמצע השבוע פשטו עשרות בלשי משטרה על שכונת קריית משה ברחובות. מאחת המכוניות יצא לפתע העבריין חיים ראדה. הוא מואשם שרצח לפני כמה חודשים ביריות את ישראל עמר באמצע היום ברחוב הרצל בעיר, במסגרת חיסול חשבונות. ראדה מוכרז על ידי המשטרה כ"חייל" בארגון הפשע של משפחת לביא, והוצג לראווה - דווקא במוקד השליטה של המשפחה - כמי שמשתף פעולה עם חוקריו, אולי כדי לספר על מזמיני אותו רצח. המהלך התגלה בהמשך כתרגיל של המשטרה: הפושעים הבינו שהעבריין לא באמת הפך לעד מדינה. ובכל זאת, בעולם התחתון מקרה כזה יכול להפוך לגזר דין מוות.

 

עוד במדור מאה על 100 :

בלי פחד: מפוצצים, מאיימים ולא משלמים

שעון היהלומים והדרמה מאחורי משפט שירזי

"פגעו לו בראש". לשמוע חיסול בשידור ישיר

 

שמותיהם לא עלו יותר מדי לכותרות סביב מאבקי הפשע הקטלניים בתקופה האחרונה, אבל אנשי משפחת לביא נחשבים ליעד מספר 1 של היחידה המרכזית (ימ"ר) של מחוז מרכז באזור. גם במשטרה לא יודעים להסביר איך ומתי, אבל האחים אופיר ועמוס צמחו מתחת לאפם והפכו לדמויות הדומיננטיות בעולם הפשע של מרחב שפלה. על פי המידע המודיעיני, הם קשורים קשר הדוק ביותר לארגונו של שלום דומרני, ומחזיקים מאחוריהם "צבא" שלם.

 

אם לשפוט על פי אירועים שבהם נעצרו, בני משפחת לביא מסוכסכים גם עם משפחת עמר מרחובות ועם העבריין בני שלמה - שהיה פעם איש ארגון דומרני אך עזב והפך ליריבו. למרות כל זאת, ועל אף המעצרים, במשטרה לא הצליחו להגיש כתב אישום נגד האחים, שנותרו חופשיים. השבוע הם סיפקו הצצה נדירה למתחם הממוגן שלהם הסמוך לשכונת העוני והמצוקה במערב רחובות, ולראשונה דיברו על העימות עם המשטרה.

 

הנאשם: נאנסתי ללבוש את האפוד

אופיר ועמוס לביא, בשנות ה-30 לחייהם, רגילים לפשיטות יומיומיות של בלשי ימ"ר מרכז, לחקירות הממושכות ולכך שתמיד יקשרו אותם למטענים ויריות בעיר. אבל התרגיל עם ראדה, שנחשב על ידי המשטרה ל"חייל" של לביא, הביא את האחים לצעד חריג - הצגת גרסתם בפומבי. "מה שהם עשו לבנאדם זה מעשה שלא ייעשה", מסביר אופיר לביא.

"מעשה שלא ייעשה", אופיר לביא ()
"מעשה שלא ייעשה", אופיר לביא

עמוס לביא ()
עמוס לביא

על פי הדיון שהתקיים ביום רביעי בבית משפט השלום ברמלה, ראדה הובא בכוח על מנת לדמות מצב של שחזור הכנת מטענים, וגם את יציאתו לזירת הרצח ב-3 באפריל. באותו יום נורה ישראל עמר למות אחרי שעצר לאכול פלאפל ברחוב הראשי של רחובות. המשטרה הצליחה להערים אפילו על כלי תקשורת כשעוררה סקרנות עם סיפור על "שחזור" דרמטי שמתוכנן בזירה. אבל בבית המשפט טען הנאשם כי "נאנס" ללבוש אפוד מגן שעמו הוצג לצד השוטרים. בנוסף, הוא הוצג לצד השוטרים בתיעוד שנראה כאן למעלה, בשכונת קריית משה.

 

האחים לביא חוששים - פעמיים. ראשית, מכך שראדה יפגע בעצמו לנוכח הסטטוס שניסו במשטרה לצייר עבורו. שנית, מהאפשרות שכתוצאה מכך הוא יילחץ ובסופו של דבר יספק גרסה שקשורה למזמיני הרצח. "להעליל עלילה", הם מכנים זאת. "האירוע לא הסתיים כאן", מסביר אופיר. "זה מה שהמשטרה רצתה להפיץ עליו, שהוא פתח נגד משפת לביא. אני יודע מה המשמעות של דבר כזה בכלא. ומה יהיה אם בנאדם יקבל הצעות שכאלה, ולא תהיה לו ברירה וכן יחתום על הסכם עם המשטרה ויגיד מה שהמשטרה רוצה לשמוע עלינו? מי יגן עלינו אז?".

 

עמוס טוען שהמשטרה חוצה קו. "להביא אדם לפה בכוח? איפה נשמע דבר כזה? אנחנו עשינו פשעים, ישבנו בכלא, שילמנו את המחיר שלנו לחברה. אבל למה להפליל אותנו?", הוא שואל. "הם מחפשים אותנו בכח ומוכנים לעבור על החוק בשביל זה. מי יאמין לנו אם פתאום הם ימצאו מישהו שיסכים לספר סיפורים? מי יאמין? אנחנו יעד שלהם ומבחינתם הכול מותר".

"זה לא אוכל"

במתחם המבוצר שלהם, האחים לביא מדגישים שאין להם סכסוך עם אף אחד. יחד עם זאת, קל להבחין שגם הם מודעים לכך שהשטח בוער. אזור המגורים מגודר, מצלמות האבטחה משקיפות על הרחוב, החבר'ה הנאמנים נמצאים תמיד בסביבה ואין נסיעה ברכב שלא מתחילה בבדיקה שמא מולכד.

 

- ובכל זאת, רחובות ואזור הדרום בוערים. יש יריות, מטענים, רציחות. הציבור בפחד. המשטרה ממש לא בכיוון?

"המשטרה עצרה אותנו בכמה מקרים, ובית המשפט שחרר אותנו, אז מה זה אומר?" זועם עמוס. "לא כל דבר שקורה זה לביא. מפת המודיעין של המשטרה לא מדויקת. הם מנסים בכל דרך להפליל אותנו. בכל דרך, וזה לא אוכל. אין בעיה - אתם משטרה, תחקרו, תעצרו, אבל תעשו את זה על פי החוק".

 

אופיר לביא: "מה שהם עשו השבוע זה רק חלק מהתרגיל. הם מנסים לשבור

 בנאדם ולהביא אותו למצב שייקח את מה שמציעים לו ויעליל עלינו. אני יודע שלא עשינו כלום, אבל כשבנאדם נשבר, וכל בנאדם יכול להישבר במצב כזה, הוא יכול להמציא הכול".

 

ממחוז מרכז של המשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בחקירה ואין לנו כוונה לפרט".

 

עו״ד ליה פלוס המייצגת את ראדה בתיק הרצח של ישראל עמר ואת המתנקשים בנסיון הרצח של בני שלמה, מסרה: "אמנם התרגיל החקירתי נחשף ובכך סוכל נסיונה של היחידה להשיג את מטרתה, אולם הנזק שניגרם לראדה הוא עצום והפגיעה בו לאין שיעור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנאשם ראדה, מתוך צילומי האבטחה
עמוס לביא במתחם המשפחתי
מומלצים