שתף קטע נבחר

גנרל-פילוסוף: עיתון "ניו יורק טיימס" מסמן את תא"ל הרצי (הרצל) הלוי כרמטכ"ל עתידי?

לקראת סיום תפקידו כמפקד עוצבת הגליל, ערך העיתון החשוב כתבת פרופיל מקיפה על תת אלוף הלוי. "אנשים תמיד אמרו לי שמינהל עסקים זה שימושי לחיים ופילוסופיה זה לנפש", אמר הלוי למראיינת. "גיליתי שזה בדיוק ההפך". על הגבול הצפוני אמר: "אף מלחמה או מבצע לא יפתרו את הבעיה"

"עבור הגנרל הפילוסוף הישראלי, שלום הוא הזמן להתכונן למלחמה" – זאת הכותרת של כתבת הפרופיל המקיפה על מפקד עוצבת הגליל תת-אלוף הרצי (הרצל) הלוי שמופיעה היום (שבת) בכותרת הראשית של אתר האינטרנט של ה"ניו יורק טיימס", אחד מהעיתונים החשובים בארצות הברית.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

לפי הכתבה, הלוי נחשב על ידי רבים כמועמד בכיר להוביל בעתיד את צה"ל כרמטכ"ל. הקצין הבכיר אמר לכתבת העיתון כי לימודיו בחוג לפילוסופיה באוניברסיטה התגלו כמועילים יותר למנהיגות צבאית מאשר לימודי מינהל העסקים.

 

 

הראיון בכותרת הראשית של אתר ה"ניו יורק טיימס" (צילום מסך) (צילום מסך)
הראיון בכותרת הראשית של אתר ה"ניו יורק טיימס"(צילום מסך)

 

"אנשים תמיד אמרו לי שמינהל עסקים זה שימושי לחיים ופילוסופיה זה לנפש", אמר הלוי למראיין. "גיליתי שזה בדיוק ההפך. אני משתמש בפילוסופיה באופן הרבה יותר מעשי". הוא הוסיף וציטט את אפלטון, סוקרטס ואת הרמב"ם. "פילוסופים שדיברו על איך לאזן, איך לבצע סדרי עדיפויות של עקרונות בסדר הנכון, אלה הם דברים שאני מוצא כיעילים מאוד".

 

הביקורת: "הרצי פוליטי מדי, לא אדם של אנשים"

בכתבה נאמר כי הלוי היה בטוח כי במהלך כהונתו כמפקד עוצבת הגליל תפרוץ מלחמה עם לבנון. כעת הוא סבור שהסבב הבא יתרחש במשמרת של מחליפו שייכנס לתפקיד ב-28 בנובמבר.

 

"אני לא חושב שיש מלחמה או מבצע שיפתרו את הבעיה. הנושא המעניין הוא איך אתה יוצר פער גדול יותר בין המלחמות", אמר למראיינת והתייחס לסבב הבא. "זה לא יהיה פשוט", אמר. "אין מלחמות פשוטות. אנחנו מוכנים לשלם את המחיר כדי לעשות מלחמה החלטית וחזקה שתיצור פער גדול ככל האפשר עד הפעם הבאה".

 

בכתבה מצוטט אלוף-משנה אבי בלוט שאמר כי הרצי צנוע וחכם יותר מרוב הקצינים בצה"ל. בלוט סיפר כי הקצין הבכיר אוהב לדבר על היסטוריה, פילוסופיה או התנ"ך באותה מידה שהוא אוהב לדבר על הדרכים להביס את האויב. "הוא לא חושב שכל האמת נמצאת אצלו", סיכם בלוט.

 

מנגד, הושמעה גם ביקורת כלפי מי שלפי הכתבה עשוי לשבת יום אחד בלשכת הרמטכ"ל. כמה אנשים ששירתו עם תת אלוף הרצי אמרו לכתבת כי הוא מתקשה לתקשר עם חיילים. "הוא לא אדם של אנשים", אמר עמית לשעבר שדיבר בעילום שם. "הוא לא מרכז המסיבה ויש מי שאומר שהוא מסובך מדי. הוא פוליטי מדי, מעורב מדי בשאלות של מי יהיה מועמד להיכן ולא כל שיקוליו מקצועיים. חלק מהם היו שיקולים של 'האם הוא שייך לשבט שלי?'".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
תא"ל הרצי הלוי
צילום: יואב זיתון
מומלצים