שתף קטע נבחר

מדריד שוקעת באשפה, שוטרים נקראו לנקות

שביתת עובדי התברואה בבירת ספרד נכנסת לשבוע השלישי, המשא ומתן נכשל והרחובות ינוקו על ידי שוטרים. צפו בתמונות

עובדי חירום ושוטרים צפויים לנקות את רחובות מדריד בימים הקרובים, כמעט שבועיים לאחר שהחלה שביתת עובדי התברואה בבירת ספרד. המהלך יוצא לפועל לאחר שהקבלנים הפרטיים שמעסיקים את השובתים לא הצליחו להתחייב על רף ניקיון מסוים, וכשלו לעמוד באולטימטום שהציבה להם ראשת העיר, אנה בוטלה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

השבוע לפני: כשערפאת הגיע לאו"ם עם אקדח

"הניו יורק טיימס" מסמן רמטכ"ל עתידי? 

 

העובדים מוחים על תנאי העסקתם ועל הכוונה לפטר 1,134 מתוך 6,000 מועסקים ולהפחית את שכר הנותרים. פשרה שהוצעה להם על ידי מעסיקיהם, שהורידה את כמות המפוטרים ל-296, נדחתה על ידי האיגוד המקצועי.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

רחובות מדריד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רחובות מדריד(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

הסכסוך בין עובדי התברואה לבין הקבלנים הפך למחאה הנראית ביותר בחמש השנים האחרונות שבהן סובלת ספרד ממשבר כלכלי ותקציבי שגרם לרשויות המקומיות והארציות לקצץ בשירותים הציבוריים. על אף שהכלכלה הספרדית החלה להראות סימני התאוששות, 25 אחוזים מהעובדים במשק נותרו מובטלים וישנן הפגנות חוזרות ונשנות נגד קיצוצים בתקציב.

 

לעת עתה, יפעלו שירותי ניקוי החירום בתפוקה של 40% בלבד, והקושי להגיע להסכם עבודה מניח את הדעת הוביל זה מכבר להערכה כי מצב התברואה בעיר יילך ויחמיר. "כל עוד איום הפיטורים והקיצוץ בשכר קיים, ההסכם רחוק", איים נציג האיגוד המקצועי של עובדי התברואה. בנוסף חוששים באיגוד מעימותים אלימים שיפרצו בין עובדי התברואה השובתים לשירותי החירום ולשוטרים. "נבטל את קריאת החירום לעובדי הניקיון אם יושג השכם להפסיק את השביתה", אמר נציג העירייה.

 

הלכלוך ברחובות פוגע בתיירות. "הרבה תיירים ציינו שהמצב מאוד לא נעים", סיפרה מריה, שמשכירה צימרים לתיירים בעיר. "בוודאי שההשלכות שליליות בכל הרמות. איך אנחנו יכולים להגן ככה על המוניטין של ספרד?", אמרה. סטייסי תיירת מארצות הברית, שמחוץ לבית המלון שבו היא מתאכסנת יש ערימות אשפה, אמרה: "אני מקווה שזה זמני, זה מגעיל ונורא".

 

לפני כחצי שנה, הגיעה האבטלה בספרד לשיא של 37 שנים. לראשונה בתולדותיה עלה מספר המובטלים בספרד ליותר משישה מיליונים, והוא עמד על שישה מיליונים ו-200 אלף בני אדם – שהם 27.2% מהאוכלוסיה. מאז ירד מעט שיעור המובטלים, אולם המצב הכלכלי במדינה מוסיף להיות גרוע ומשפיע עמוקות על חיי קבוצות אוכלוסיה רבות.


פורסם לראשונה 16/11/2013 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רחובות מדריד
צילום: רויטרס
מומלצים