שתף קטע נבחר

מצגר במעצר. "המעיין בחשדות תצלנה אוזניו"

בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים נעצר בחשד לקבלת שוחד מי שכיהן עד לאחרונה כרב הראשי לישראל. לפי החשד, מיליוני שקלים שנאספו בתרומות הועברו לעמותות הקשורות לרב. מצגר בבית המשפט: "החוקר אמר לי 'אכניס אותך למעצר, שם תרענן את זיכרונך'". מעצרו של הרב הוארך בתשעה ימים

חוזר לחדרי החקירות: הרב הראשי לשעבר יונה מצגר נעצר הבוקר (יום ב') בחשד ללקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון, שיבוש הליכי חקירה והדחת עדים. מצגר נעצר במסגרת בדיקת החשדות בעניינו גם לפני חמישה חודשים. ביחידת להב 433 שמנהלת חקירה זה חודשים רבים בשיתוף רשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז ירושלים, חושדים כי היקף הסכומים שנקשרו בעבירות המיוחסות לרב מצגר מסתכם במיליוני שקלים.

 

בית משפט השלום בראשון לציון האריך בצהריים את מעצרו של הרב מצגר בתשעה ימים. בעקבות החשדות המיוחסים לרב ציין השופט מנחם מזרחי "מסמך חריג בחריגותו" שהוצג בפניו. לדברי השופט מזרחי, "כל מעיין בו תצלנה שתי אוזניו".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מעצרו הבוקר של הרב מצגר הוא תולדה של התפתחות בחקירה שהפכה לגלויה ביוני האחרון. בתקופה האחרונה הצליחו החוקרים לבסס באופן משמעותי את החשדות נגד הרב באמצעות השגת ראיות שונות. בחקירה עלה כי מיליוני שקלים שנאספו בתרומות הועברו לפי החשד לעמותות שונות הקשורות לרב. עוד עלה כי בחלק מאותם כספים השתמש הרב לצרכיו האישיים ובחלק נוסף כקבלת שוחד על החלטות שקיבל בסמכותו כרב הראשי לישראל. את הרב מייצג עו"ד דוד ליבאי.

 

בבקשה להאריך את מעצרו של הרב ציינה המשטרה כי מצגר "חשוד בכך שבמשך שנות כהונתו כרבה הראשי של ישראל, קיבל דמי שוחד וכספים אסורים הנאמדים במיליוני שקלים במזומן ובמצטבר. בין היתר, הועברו לרב ולחשודים נוספים מאות אלפי שקלים במזומן כ'דמי תיווך' להפניית גורמים שונים בארץ ובחו"ל לתרום כספים לעמותות שונות וגופי פילנתרופיה שונים שייעודם סיוע לנזקקים ועניים".

"קיבל כספים אסורים". הרב מצגר בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"קיבל כספים אסורים". הרב מצגר בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)

עוד ציינה המשטרה כי "מעבר לסכומים אלו, מממצאי החקירה עולה החשד שהרב מצגר קיבל מיליוני שקלים עבור הפעלת סמכותו כרב הראשי לישראל, במגוון אירועים שונים, כולם בזיקה ברורה לליבת תפקידו הציבורי. בד בבד לכל אלו, פעל החשוד כדי להסתיר ולטשטש את זהותו כמי שעומד מאחורי קבלת הכספים האסורים, לשבש את החקירה בעניינו ולהדיח עדים".

 

נציג המשטרה, רב-פקד אסף וולפיש, טען בדיון בבקשה להאריך את מעצרו של הרב כי "מדובר בחשדות חמורים המיוחסים למי שעמד בראש הרבנות. מדובר במעשים חמורים בזיקה ישירה לתפקידו בעשור האחרון. מדובר בחקירה מסועפת ומורכבת. עולה תמונה עגומה שלפיה הרב מצגר קיבל כספי שוחד וככל שמתקדמת החקירה מתבררים ממדיה. במעשיו מגלם החשוד שחיתות ציבורית ופגיעה בסמלי השלטון". רפ"ק וולפיש הזכיר כי הרב נעצר בתחילה ב-20 ביוני ושוחרר אז בתנאים מגבילים. לדבריו, מאז "היחידה המשיכה בחקירה סמויה".

 

השופט תקף את הרב מצגר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופט תקף את הרב מצגר(צילום: מוטי קמחי)

החוקר ציין כי "בחשבון בנק נתפסו כ-200 אלף שקל ועוד 10 אלף דולר". פרקליטו של הרב, עו"ד ליבאי, שאל: "איפה המיליונים של הרב?" ועל כך השיב רפ"ק וולפיש: "מוצג בפני בית המשפט".

 

מצגר עצמו אמר בדיון: "באו לביתי היום בשבע בבוקר ולקחו אותי למשטרה. שאלתי את הקצין 'מה קרה?' והוא השיב לי: 'הבוקר תדע למה'. אני שבע שעות בידם ולא נשאלה שאלה אחת שלא נשאלתי בעבר". בשלב זה פנה מצגר אל החוקר וולפיש ואמר: "היהודי עם הכיפה על הראש נכנס לחדר ואמר לי 'אתה משתמש באי הזיכרון שלך. אני אכניס אותך למעצר, שם תרענן את זיכרונך'. המעצר נועד לרענן לי את הזיכרון?"

 

"קיים חשד סביר לביצוע העבירות"

השופט מנחם מזרחי החליט כאמור להאריך את מעצרו של הרב בתשעה ימים וקבע בהחלטתו כי "קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לחשוד. אני נסמך בין היתר על דו"חות סודיים עבי כרס. ממה שהוצג בפניי מדובר בראיות של ממש. קיים יסוד של ממש ששחרור החשוד ישבש הליך החקירה. אני סומך זאת על מסמך חריג בחריגותו, אשר כל

מעיין בו תיצלנה שתי אוזניו. מדובר באירוע של שיבוש חמור שכבר אירע. הבקשה היא להאריך מעצר ל-10 ימים ולאור הפעולות מדובר בבקשה צנועה".

 

מאז החקירה הקודמת המשיכו ביחידה הארצית לחקירות הונאה לעקוב אחרי הרב ולטענת אנשי היחידה, במהלך תקופה זו זוהו מהלכים של הרב, שבהם הוא ניסה לפי החשד לשבש הליכי חקירה ולהדיח עדים.

 

הרב מצגר נעצר כאמור בפעם הקודמת בחודש יוני. חקירה סמויה שהתנהלה במשך כמה חודשים לפני כן, הפכה אז לגלויה. לאחר החקירה ביוני במשטרה נשלח הרב מצגר למעצר בית למשך חמישה ימים ובהמשך נאסר עליו לצאת מהארץ וליצור קשר עם חשודים אחרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים