שתף קטע נבחר

באן באושוויץ: איך אפשר להיות כל כך אכזרי?

"איך מדינה ובני אדם יכולים להיות כה אכזריים ולבצע פשעים ברוטליים כל כך נגד האנושות?", תהה מזכ"ל האו"ם שביקר לראשונה במחנה ההשמדה אושוויץ. "אל לעולם לשכוח או להכחיש את השואה", קרא באתר ההנצחה

מזכ"ל האו"ם באן קי מון ביקר היום (יום ב') במחנה ההשמדה אושוויץ כדי לחלוק כבוד לקורבנות השואה. באן פסע דרך השער המפורסם "העבודה משחררת" וחזה במיצגים באתר המתארים את התנאים הלא-אנושיים שבהם חיו האסירים ששוכנו שם.

 

עוד חדשות בעולם:

סרט במצרים: כך "נרפאתי" מהומוסקסואליות

"איראן בנתה בחשאי מתקן גרעיני תת-קרקעי"

אפריקה פינת המבורג: כנסייה של תקווה

 

"אני המום. אין מילים שיכולות לבטא את רגשותיי. איך מדינה ובני אדם יכולים להיות כה אכזריים ולבצע פשעים ברוטליים באופן סיסטמטי נגד האנושות?", אמר מזכ"ל האו"ם בדברים שנשא באתר ההנצחה. "ראיתי בעבר תמונות מתקופת השואה וממחנות ההשמדה, אך דבר לא באמת הכין אותי לביקורי היום".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

באן ואשתו עם יו"ר אגודת המכון היהודי בוורשה והרב ישראל מאיר לאו    (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
באן ואשתו עם יו"ר אגודת המכון היהודי בוורשה והרב ישראל מאיר לאו (צילום: רויטרס)
 
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

באן, מלווה ביו"ר אגודת המכון היהודי בוורשה, מריאן טורסקי, והרב ישראל מאיר לאו, צפה בקווצות השיער ובחפצי האסירים וכן גם חזה בכד המסמל את אפר הקורבנות. באן ואשתו, יו סון טאיק, הניחו פרחים על גבי קיר ההוצאות להורג, שבסביבתו נורו למוות אלפי אסירים, רובם תושבים פולנים.  

 

"אל לעולם לשכוח, להכחיש את השואה או לזלזל בה. עלינו להיות על המשמר, ולעשות עוד כדי לקדם חירויות ושוויון בסיסיים בעולם". באן הצהיר: "עלינו להאיר בפנס על פשעים מתועבים כדי שלא יחזרו שוב", סיכם באן.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לאחר מכן ביקר באן באזור הכפר בזזינקה, שם מונחות הריסות הקרמטוריום ומוצב פסל לזכר קורבנות השואה. מזכ"ל האו"ם ביקר גם בבית הכנסת "חברה לומדי משניות", המבנה היחיד שנשאר המעיד על חיי הקהילה הנמרצים לפני המלחמה בעיירה אושוויינצ'ים.

בין השנים 1945-1940 כ-1.1 מיליון בני אדם, רובם יהודים, מתו בתאי הגזים או מרעב,

מחלות או עבדות באושוויץ ובמחנה הסמוך ביקרנאו, שבנו הנאצים בפולין הכבושה. באן ביקר גם בעיר קרקוב, 50 קילומטרים מאתר ההנצחה אושוויץ.

 

ביום שלישי ישתתף מזכ"ל האו"ם בוועידת האקלים של האו"ם בוורשה. בשבוע שעבר דווח כי מדובר בביקור ראשון של מזכ"ל או"ם במחנה ההשמדה. אך בוטרוס בוטרוס ראלי היה מזכ"ל האו"ם הראשון לבקר באושוויץ ב-1995.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
באן ואשתו עם יו"ר אגודת המכון היהודי בוורשה והרב ישראל מאיר לאו
צילום: רויטרס
מומלצים